Denník N

Otvorený list ministrovi školstva: Počúvajme odborníkov a zatvorme ohniská pandémie.

Zdroj: Denník N
Zdroj: Denník N

Sme presvedčení, že odborníkov treba počúvať. Potrebujeme skutočný lockdown vrátane zatvorených škôl s jasnými pravidlami a termínmi postupného návratu. Potrebujeme tiež zabezpečiť pravidelné systematické testovanie detí a trasovanie, ako aj zabezpečiť potrebné kapacity a legislatívne riešenia, aby sa situácia so zatváraním škôl už nikdy nezopakovala.

Vážený pán minister Gröhling,

po predchádzajúcich vlnách pandémie si iste všetci dobre uvedomujeme, že školy treba zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé. Napriek tomu sme presvedčení, že súčasný stav je mimoriadne vážny. V čase kolabujúcich nemocníc a atmosfére v spoločnosti i v školách nastáva čas zatvoriť na jasne vymedzený čas naozaj všetko – aj to posledné.

„Sme v extrémne zlej situácií. (…) Tvrdý lockdown potrebujeme, pretože nám skolabujú nemocnice. Zo skúseností z predchádzajúcich vĺn vieme, že ak nechceme aby sa lockdown ťahal, musí byť prísny. Bez výnimiek či kompromisov a platný pre všetkých, aby sa dal ľahko kontrolovať. Pár týždňov postačí na výrazný pokles pozitívnych a (časom aj) hospitalizovaných,“ napísal ešte v utorok 23. novembra zdravotnícky analytik Martin Smatana.

Opatrenia, ktoré prijala vláda SR v stredu 24. novembra 2021 v takejto situácii považujeme za nedostatočné. „My nemáme prísny lockdown. Hlavné módy šírenia v posledných týždňoch – školy, domácnosti a pracoviská obmedzujeme len 7-dňovým antigénovým testom na pracovisku,“ uviedol v tejto súvislosti vo štvrtok 25. novembra 2021 matematik Richard Kollár.

Sme presvedčení, že odborníkov treba počúvať. Potrebujeme skutočný lockdown vrátane zatvorených škôl s jasnými pravidlami a termínmi postupného návratu. Potrebujeme tiež zabezpečiť pravidelné systematické testovanie detí a trasovanie, ako aj zabezpečiť potrebné kapacity a legislatívne riešenia. Je zrejmé, že  ak nenastanú tieto kroky, bude to znamenať, že celý lockdown nesplní svoj účel a zaplatíme za to mnohými životmi,  krachujúcimi podnikmi a predĺžením lockdownu a dištančného vyučovania v budúcom roku.

V tejto chvíli sa už nemôžeme pozerať iba na situáciu detí v školách, ale aj na situáciu učiteliek a učiteľov. Tí v našom okolí sú dnes na pokraji svojich síl, vystavení vírusu v prvej línii bez možnosti základnej ochrany, mnohým stresovým situáciám a frustrovaní každodennou nepredvídateľnosťou formátu vyučovania (osobne, hybridne či online), ako aj preťažením a vykrývaním chýbajúceho personálu.

Ako píše vo svojom vyhlásení Slovenská komora učiteľov: „Učitelia po kontakte s pozitívnymi žiakmi pri dištančnom vzdelávaní naďalej ostávajú v škole a učia žiakov, ktorí sú v prezenčnej forme. Organizácia výchovno- vzdelávacieho procesu a jeho realizácia sú v týchto podmienkach veľmi náročné a vyčerpávajúce. Zabezpečenie prevádzky škôl, hlavne zastupovania za chorých kolegov, sa stáva neúnosné.“

Vyzerá to tak, že vláda na učiteľky a učiteľov opäť zabudla. Svedčí o tom aj návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý napriek tejto vypätej a krízovej situácii aj ďalší rok počíta so zmrazením výšky platov pedagogických zamestnancov. Tie sú navyše na Slovensku dlhodobo podpriemerné, čo sa však ešte znásobí avizovaným rastom cien.

Žiadame Vás preto o prehodnotenie aktuálneho rozhodnutia vlády vo vzťahu k školám.

Žiadame Vás, aby ste bezodkladne podnikli také kroky, ktoré budú viesť ku skutočnej ochrane detí, ich rodín ako aj učiteliek a učiteľov.

Žiadame teda tiež systematické nastavenie pravidelného testovania v školách PCR testami napríklad metódou kloktania, aby sme po vianočných prázdninách minimalizovali riziko nového vrcholu a opätovného zatvorenia škôl.

Žiadame Vás tiež, aby ste adekvátne docenili prácu pedagogických pracovníkov – a to nielen formou jednorazových odmien, ale aj výrazným zvýšením ich miezd.

Signatári a signatárky:

Martin Kováč, PhD., teológ a starokatolícky kňaz v Bratislave a Trnave
Mgr. Peter Cibulka, učiteľ, Žilina
MUDr. Jakub Hložník, MPH, primár OAIM, UNB Nemocnice sv. Cyrila a Metoda Bratislava
Prim. MUDr. Milan Kulkovský, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica
MUDr. Anna Valentová, imunologička, Bratislava
Ing. Adriana Jurášková, učiteľka, Bratislava
Mgr. Viliam Búr, informatik a bývalý učiteľ, Bratislava
Branislav Vartík, IT konzultant, Bratislava
Matúš Ritomský, producent a publicista, Bratislava

28. 11. 2021
Mgr. Lucia Drábiková, PhD., poslankyňa NR SR, Bratislava
JUDr. Peter Zmeko, právnik, Bratislava
Roman Jančiga, historik, predseda o.z. Communio Minerva
Mgr. et Mgr. Monika Farkašová, klinická psychologička, Bratislava
Mgr. Marcela Fuknová, zdravotnícka redaktorka, Bratislava
Martina Takáčová, pedagogická asistentka, Košice
Ján Šteňo, IT konzultant

29. 11. 2021
Adrián Madarás, podnikateľ, Bratislava
Andrea Madarásová, biochemička, Bratislava
Zuzana Buzinkaiová, stredoškolská učiteľka, Nitra
Mgr. Zuzana Tomčová, učiteľka MŠ, Košice
Mgr. Marcela Žilková, stredoškolská učiteľka, Žilina
Slavomíra Golianová, učiteľka, Nitra
PhDr. Eva Vrbanová, dôchodkyňa, pracujúca v školstve na rôznych postoch, 10-ročná predsedníčka Slovenskej asociácie učiteľov slovenčiny
Miroslav Horniaček, otec 3 detí a stavebný pomocník, Sokoľany
Ivan Baltay, Storage Architect, Bratislava
Mgr. Eva Šefčíková, ZŠ s MŠ Rakúsy, okr. Kežmarok
PhDr. Alena Hriňáková, CVČ Stará Ľubovňa

30. 11. 2021
Martina Golianová, matka 3 školopovinných detí
Veronika Červeňanová, pedagogická asistentka, Trenčín – Nemšová
Ing. Miriam Klimová, učiteľka SPŠS Žilina
Mgr. Mária Čujová, riaditeľka MŠ
Bc. Tomáš Tomeček – asistent učiteľa, Trenčín – Nemšová

1. 12. 2021
Radka Goneková, učiteľka v špeciálnej triede, Nemšová

Zoznam signatárov a signatárok priebežne aktualizujeme. Svoj podpis pod otvorený list môžete pripojiť zaslaním svojich údajov vo forme komentára priamo pod blogom alebo e-mailom na adresu [email protected].

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Som manžel, otec, teológ, starokatolícky kňaz a ľudskoprávny aktivista. V rokoch 2019-2023 som pracoval na projekte obnovy Starého Lýcea. Aktuálne pôsobím na pozícii projektového manažéra v Nadácii Volkswagen Slovakia. Venujem sa najmä otázkam náboženskej slobody, medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, právam menšín a vzťahu štátu a cirkví.