Denník N

Pochybnosti nie sú prekážkou, aby sme urobili rozhodnutie

rozhodnite sa

Pri väčšine dôležitých rozhodnutí, ktoré ste v minulosti urobili ste takisto mali aj svoje pochybnosti. A rozhodli ste sa. A ste spokojní.

Pochybnosti máme každý deň a skoro o všetkom

Najmä, ak ide o novú alebo o komplexnú vec. A o to viac, ak je to nová vec a zároveň aj zložitý problém a ešte aj navyše komplexná záležitosť s presahom cez politiku, cez biológiu až po organizáciu zdravotnej starostlivosti.

Existujú stovky možných aj reálnych pochybností o rozhodnutiach vlády, o jej jednotlivých členoch, zdravotníkoch, medicíne, liečebných postupoch, vývoji vakcín a aj o samotnej epidémii a víruse.

Ale nič z toho nie je dôvodom, aby sme sa neočkovali.

Napriek pochybnostiam

Naopak, napriek všetkým týmto pochybnostiam je očkovanie najlepšia, dokonca preukázateľne najlepšia možnosť, ako ZNÍŽIŤ ŠANCU:

  • nakaziť sa vírusom,
  • preniesť vírus na druhých,
  • ako nemať ťažký priebeh ochorenia covid,
  • ako sa vyhnúť zlým a trvalým následkom,
  • ako znížiť pravdepodobnosť hospitalizácie,
  • nutnosti byť napojený na kyslíkový prístroj
  • alebo skončiť na cintoríne.

Neočkovať verzus očkovať

Nedať sa očkovať je oveľa, oveľa, oveľa väčšie riziko ako sa dať zaočkovať. V číslach víťazí očkovanie. Kebyže máte staviť na víťaza, tak viete skoro naisto, na koho staviť.

Rozhodovali ste sa už stokrát

V takejto situácii ste už boli v živote stokrát. Premýšľali ste o rozhodnutí, získavali informácie, radili sa so znalcami aj kamarátmi, chvíľu váhali, raz sa prikláňali na jednu stranu a potom na druhú. Ale nakoniec ste sa rozhodli.

Keď vám do toho kecá skoro každý

Lenže vtedy vám do vášho rozhodnutia nekecalo každý deň niekoľko stoviek ľudí. Možno niekedy kamoška, inokedy suseda, často matka alebo otec.

Ale asi nikdy nie celé Slovensko, či svet, vrátane absolútne neznámych ľudí bez mena a bez tváre. O väčšine z nich ani neviete aké majú úmysly.

Naprostú väčšinu dôležitých rozhodnutí, ktoré ste v minulosti v živote urobili, ste nakoniec spravili aj napriek istým pochybnostiam.

Je málo stopercentne istých rozhodnutí

Máločo je absolútne a zreteľne jednoznačné.

Spomeňte si napríklad na svoje rozhodnutia o výbere školy, nástupu do práce alebo odchodu z práce, ale aj pochybnosti s kým žijete, s kým ste išli na rande, či s kým ste sa rozišli alebo kam ste sa presťahovali a kde teraz žijete.

Vždy je nejaké pre a vždy je onaké proti.
Vždy sú upokojujúce istoty, ale aj nepríjemné pochybnosti.

Ale vždy ste sa nakoniec rozhodli.

UROBTE TAK AJ TERAZ A ZAOČKUJTE SA.

Teraz najčítanejšie

Aleš Bednařík

Aleš Bednařík

Som psychológ, rečník, spisovateľ a happytarián. Pomáham profesionálom (zdravotníkom, učiteľom, manažérom) zlepšovať zručnosti pre zvládanie komunikačne náročných situácií. Venujem sa psychológii šťastia. Happytariánstvo je uvedomelý prístup rozvíjania šťastia svojho aj šťastia druhých. Vychádzam z pozitívnej psychológie a z vedeckého prístupu k poznávaniu ľudí aj sveta a rád popularizujem výskumy o človeku. O šťastí, spokojnosti a zmysluplnosti píšem viac tu: https://psychologiastastia.sk