Denník N

O spisovateľovi, ktorý toho napísal veľmi veľa

Traduje sa, že akýsi literárny agent jedného dňa zavolal do kancelárie v ktorej pracoval Edgar Wallace. Zdvihla sekretárka a informovala ho, že pán spisovateľ práve pracuje na novej knihe a nechce byť rušený, až kým knihu nedokončí. Agent na to odpovedal, že mu to nevadí, tých pár minút počká na linke.

Zdá sa to až neuveriteľné, ale Wallace napísal 175 románov a viac ako 20 divadelných hier, takže ho v závere jeho kariéry podozrievali, že vlastní “továreň” na výrobu románov podobne ako Alexandre Dumas. Pravdou však bolo, že využíval najnovšiu techniku a svoje knihy doslova diktoval buď priamo, alebo ich nahrával a jeho sekretárka ich potom prepisovala na stroji. Vďaka tomuto šialenému tempu jeho vydavateľ v roku 1920 vyhlásil, že jeho knihy pokrývajú štvrtinu knižných noviniek vo Veľkej Británii.

Niektoré z jeho plánov však nevyšli. V prípade jedného románu sľúbil za správne vyriešenie v tej dobe obrovskú odmenu 500 libier. Uhádlo však príliš mnoho čitateľov a bol takmer zruinovaný.

Ako sa žiaľ stáva, s veľkým množstvom kníh kolísala ich kvalita a niektoré z nich boli hneď po vydaní považované za neoriginálne, plné jednoduchého deja a zbytočne stupňovaného napätia, čo im však neubralo na ich čítanosti. Knihy ako Zelený lukostrelec, Žabie bratstvo, alebo Čierny opát sa hemžia tajomnými lokalitami, dejovými zvratmi a temnými zločincami. Netrvalo dlho a stali sa zdrojom mnohých paródií – jednou z nich bol aj filmový Fantom Morrisvillu.
Sám Wallace bol autorom filmových scenárov, z ktorých najzaujímavejším je prvá zvuková verzia Psa Baskervillského a tesne pred smrťou pracoval na filme o „obrovskej gorile“. Premiéry filmu King Kong sa žiaľ nedožil, lebo po krátkej chorobe zomrel v roku 1932.

Po druhej svetovej vojne upadli v jeho knihy do zabudnutia a v Anglicku sa predávali minimálne, preto prekvapením, že záujem o jeho romány pretrval v Európe. V našich končinách sa knihy Edgara Wallacea radili počas I.Československej republiky medzi klasické dobrodružné romány, a tak ich môžete nájsť digitalizované knihy V hadím objetí, Brána zrádců  a Katuška a deset. Jednu z poviedok s názvom Moriak sme pridali aj do nášho výberu vianočných detektívok.

Zdroj obrázkov: Wikipedia – voľné dielo

Igor Čonka

Občianske združenie Zabudnuté knihy

www.zabudnuteknihy.eu

Teraz najčítanejšie