Denník N

Koronavírus a smer nie sú ako kiahne, ktoré by mohli byť úplne eradikované.

Naša sloboda a demokracia je už dva roky sploštená ako krivka Covidu, ktorú potrebujeme z dôvodu zníženia úmrtnosti, sploštiť ešte viac a viac…
Niť korupcie sa tak koncom roku 2021 prestala rozpletávať smerom k najvyššej politickej špičke bývalej vlády.  Je to o to viac smutné, že miesto hľadania spravodlivosti, sa opätovne ponárame do temnej minulosti aj vďaka covidovej impotentnosti tejto vlády.

Aristotelov slávny citát „ Človek je od prírody politické zviera “ vyjadruje, že len s politikou môže človek nájsť naplnenie vo svojom živote a viesť dobrý život.  Ale rovnako by tento citát mohol vyjadrovať boj človeka o prežitie v slovenskej politickej sfére. To znamená, že prežije iba človek, ktorý má silné populistické politické myšlienky a finančnú podporu oligarchov.

Populistický nápad bez podpory je rovnako mŕtvy, ako jeleň so zlomenou nohou.

Ak by Aristoteles žil v súčasnosti, asi by k svojmu citátu mohol pridať ďaľší „ Človek je od prírody cenzúrne zviera“.  Citát by reflektoval neprestávajúcu potrebu niektorých ľudí, zavrieť iným ústa. Tieto prejavy sú u niektorých jedincov, na jednej a druhej strane covidového spektra také silné, ako ich základné potreby: “ jesť, piť a kopulovať. “

To je aj dôvod, prečo vo vojne za slobodu prejavu v časoch koronavírusovej krízy, nemôže byť víťazstvo trvalé, hoci niekedy môžeme vyhrať jednu alebo dve bitky.

Argumenty a váhavosť

Argumenty pre očkovanie najzraniteľnejších a osôb 65+ sú v skutočnosti neuveriteľne silné. Slovensko sa snaží vysporiadať s dvoma skutočnými problémami. Počet prípadov covidu u týchto ľudí je rekordný a máme aj nízku mieru zaočkovanosti v tejto rizikovej skupine obyvateľstva.

Bohužiaľ práve preto sú nemocničné lôžka plné a nemocnice musia odkladať so solidarity s covidovými pacientami, iné plánované zákroky. Aj vďaka tomu, nám v budúcnosti umrie ďaľší počet neliečených pacientov.

Keďže “kompetentní” vládni  politici s podporou konzília, bojujúc s opozíciou o hlasy gulášových “vôličov”, neboli schopní počas leta očkovanie najzraniteľnejších obhájiť, pýtam sa:  “ Ako chcete zmierniť váhavosť týchto ľudí s očkovaním?

Vláda je posadnutá elimináciou skutočných, ale aj hypotetických hrozieb do takej miery, že spoločnosť nie je už ochotná robiť rozumné, morálne kompromisy a podporovať v zaočkovanosti najzraniteľnejších.

Koľko ľudí na Slovensku už počulo frázu „musíme dôverovať odborníkom“ alebo  „veríme vede“ ? Asi všetci.

V skutočnosti sa táto fráza okrem iného zneužíva a používa sa aj na spochybňovanie iných názorových oponentov, ktorí nepatria do skupiny antivaxerov, ale nahlas uvažujú. A to v čase, kedy evidujeme niektoré absurdné lockdownové opatrenia-príkazy, ktoré pripravili naši odborníci.

Niektoré príkazy ( napr. vychádzka zo psom, rúška v prírode, počet ľudí na štadióne, očkovanie 12+) nemalou mierou, v rozmedzí jedného roka, prispeli k narastajúcim pochybnostiam, ktoré zapríčinili:

  • nedôveru v naratív vlády a konzília,  že tieto účelové lockdownové obmedzenia základných práv povedú k väčším úspechom v boji proti pandémii,
  • submisívnu rezignáciu zo strany obyvateľstva,
  • odpor antivaxerov

a v konečnom dôsledku tak predstavujú nebezpečnú legitimizáciu zákazových pravidiel a narastanie štátnej byrokracie do budúcnosti.

Ľudia sú bodky v covidovom grafe

Výsledkom lockdownových opatrení, ako aj na základe emotívnej diskusie s kolegami, vnímam vyprofilované tri skupiny obyvateľstva:

Jedna skupina ľudí frfle na každé nové nariadenia a krúti hlavou nad ich neúčinnosťou. Nakoniec sa typicky slovensky, podriadi prikázaniam a zaujme k nim nečinný postoj. Nepriamym spôsobom tak zlegitimizuje lockdownový systém, ktorému vo svojej podstate neverí.

Druhá skupina sa naopak stáva závislá na tomto bizarnom prejave terapeutickej Matovičovej bezpečnosti. Prejavuje nervozitu a netolerantnosť k iným ľuďom a ak počas lockdownu nájde vo svojom okolí niečo , čo regulácia nepokrýva a preto žiadajú okamžitú nápravu. Týmto prejavom aktívne podporujú rast covidovej štátnej byrokracie.

Tretia skupina, je skupina zamieňajúca si slobodu s anarchiou. Táto značnou mierou prispela k nárastu covidových pacientov 65+ v nemocniciach. K preplnenosti nemálou mierou prispela aj časť opozície na čele s blahoslavenným ficom.

Všetky tieto rozdielne skupiny spája covidový graf.
Odborníci na Covid zaobchádzajú s týmito troma skupinami  ako s obyčajnými číslami v tabuľke, ktorých vykresľujú do grafu ako body, ktoré treba riadiť, zarovnávajú do šíku a formovať počas lockdownu.

A tak naša sloboda a demokracia je už dva roky sploštená ako táto krivka Covidu, ktorú potrebujeme z dôvodu zníženia úmrtnosti sploštiť ešte viac a viac…..

Mladá generácia a škola

Akokoľvek, prípady infekčných pacientov počas terajšieho dvojtýždňového lockdownu stúpajú veľmi znepokojujúcou rýchlosťou. Je preto desivé, ak vláda namiesto toho, aby prevzala zodpovednosť za nezvládnutie leta, sa snaží obviňovať mladých ľudí z nárastu infekcií a od pondelka im zatvorila aj školy.

Je ale mimoriadne trápne, ak k uzatvoreniu škôl tlieskajú aj niektorí naši stredoškoláci. Týmto potvrdili, čo v minulosti zistili už rôzne štúdie.

Naša nová generácia je „posadnutá bezpečnosťou“. Menej pije, menej fajčí ,má menej sexu a verí že „človek by mal byť v bezpečí nielen pred dopravnými nehodami, ale aj pred ľuďmi, ktorí s vami nesúhlasia“.

Aj vďaka decembrovému lockdownu sme sa preto stali krajinou, kde sa kresťanská idea:

Miluj blížneho svojho “  zmenila na „ Boj sa blížneho svojho “.

Koronavírus nie sú kiahne, ktoré by mohli byť odstránené očkovaním

Niektorí naši politici uverili, že nastal čas diskutovať o stratégii „nulového Covidu“. Chcú dostať koronavírus pod kontrolu rovnako, ako sme v minulosti vyriešili pravé kiahne.

Argumentujú, že zníženie vírusu na minimálnu úroveň lockdownovým prístupom, nie je v rozpore s hospodárskym plánom obnovy. Cestu k nulovému Covidu a pravidelné povinné očkovanie predstavujú ako spôsob, ako sa môžeme vrátiť k normálnemu spôsobu života bez lockdownu.

Koronavírus však nie je to isté ako pravé kiahne. Tieto sú nateraz jediným infekčným ochorením, ktoré sa prostredníctvom Svetovej zdravotníckej organizácie, podarilo úplne eradikovať.

Je ťažké teraz predpovedať, ako to bude vyzerať s koronavírusom Covid-19 o sedem či dvadsať rokov. Ak sa pozrieme na osýpky, kiahne, detskú obrnu na ktoré sme boli v mladosti očkovaní,  je viac nepravdepodobné, že by to tak bola rovnaká cesta aj pre koronavírus. Dôvodom je fakt, že účinná anti-infekčná terapia proti väčšine kronavírusových ochorení vrátane SARS, MERS, dodnes neexistuje.

Covid -19 patrí do skupiny coronavírusov, ktorý bude s nami v nejakej forme koexistovať a takmer určite bude vyžadovať opakované očkovanie najzraniteľnejších, premorovanie mladej generácie alebo iné cielenejšie opatrenia.  Budeme sa musieť preto s týmto vírusom naučiť žiť.

Rakúsko je pre Slovensko varovaním, nie príkladom ktorý treba nasledovať

Ak niektorí členovia parlamentu či vlády otvorené sympatizujú a vo svojej hlave koketujú s opatreniami ktoré zavádzajú Rakušania, potom to pre mňa znamená že sa nevzdali len argumentu v prospech očkovania, ale vzdali sa aj rozumu.

Neuvedomujú si, že rakúska sloboda začne byť týmito opatreniami vzdialenejšia, ako to bolo počas celej pandémie?  Zavedením povinného očkovania všetkého obyvateľstva nad 15 rokov nastane situácia, kedy osoby ktoré z rôznych pohnútok odmietnu očkovanie, budú čeliť vysokým pokutám, ktoré môžu byť nakoniec premenené aj na tresty odňatia slobody. Neočkované osoby vrátane detí nad 15 rokov, sa tak postupne môžu zmeniť na vyvrheľov, ktorých bude treba očistiť z verejného priestoru a nariadeniami nejako izolovať.

Tieto nariadenia predstavujú silný autoritársky krok, ako aj zasadenie úderu demokracii západného strihu.

Každé použitie sily znamená, priznanie si porážky, keďže tých, ktorí odmietnu očkovanie, nemožno argumentačne presvedčiť, poprípade rozptýliť ich obavy z rizika očkovania.

Inak povedané, pri uvažovaní o povinnom očkovaní, vláda nepriamo hovorí že argumenty pre očkovanie sú nedostatočné.

Paranoidné uši smeru

Vakcíny sú bezpečné, účinné a umožňujú skrotiť túto pandémiu do prijateľnej úrovne, len vďaka zaočkovanosti najzraniteľnejšej populácie, vrátane populácie 65+.

Ak chce zvyšok spoločnosti 65- rozhodovať o svojej suverenite nad vlastným telom, musia mať zaručené právo odmietnuť robiť veci, ktoré inak zmýšľajúca väčšina považuje v tejto pandemickej dobe za nesprávne. To je minimum toho, čo by sme mali v demokracii očakávať.

Pritom musíme mať na pamäti, že diskusia k povinnému očkovaniu nepresvedčí tých, ktorí sú už voči tejto vláde podozrievaví a preto majú dobrý dôvod jej nedôverovať. Súčasne posilní paranoju tých, ktorí už inklinujú ku konšpiračným teóriám. A potvrdí podozrenia všetkých tých, ktorí si myslia, že s vakcínou nie je niečo v poriadku.

Toto všetko predstavuje vodu na mlyn pre paranoidné uši fica a blahoslavených antivaxerov.
Skutočnosť, že nová vlna opatrení prichádza z nemecky hovoriacej časti Európy, viedie túto stranu naviac k prirovnávania liberalizmu k nacizmu. Prirovnanie je samozrejme nesprávne a zároveň urážlivé.

Pritom samotná strana smer na tejto antivakcinačnej vlne už získala viac ako šesť percent.

A to hovoríme o ľuďoch, ktorí sedeli v minulej vláde, a kryli zločiny tých, ktorí uniesli štát a podieľali sa na úkladnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Momentalne je už skoro celá zločinecká sprisahanecká skupina, aj vďaka paragrafu 363 ktorý s obľubou nadužíva generálny prokurátor, vonku.

Niť korupcie sa tak koncom roku 2021 prestala rozpletávať smerom k najvyššej politickej špičke bývalej vlády.  Je to o to viac smutné, že miesto hľadanej spravodlivosti, sa opätovne ponárame do temnej minulosti nielen vďaka covidovej impotentnosti tejto vlády.

Slovensko by bola úspešná krajina, ak by sa túto nesystémovú skorumpovanú stranu podarilo úplne eradikovať.

Bohužial pri neschopnosti súčasnej štvorkoaličnej vlády vzájomne spolupracovať, zodpovedne, racionálne a najmä s citom riešiť celospoločenskú covidovú krízu s dopadom na bežných ľudí, sa to v tomto volebnom období určite nepodarí.

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”