Denník N

Pán Gregor mohol skončil na ulici. Stačilo pár mesiacov v bezpečnom bývaní, aby sa odrazil od dna.

Pán Gregor by mohol byť hlasom tisícok ľudí, ktorí počas korony prišli o prácu v zahraničí a kvôli pretrhnutým rodinným väzbám ich po príchode na Slovensko čakala ulica. Pán Gregor sa jej nakoniec vyhol. Všetko, čo potreboval, bolo bezpečné bývanie na pár mesiacov a krátkodobú, no intenzívnu pomoc sociálnych poradkýň.

Volám sa Gregor a pred Vianocami oslávim 54. narodeniny. Väčšinu života som pracoval ako kuchár v zahraničí, aby som zabezpečil rodinu. Počas lockdownu, ktorý začal platiť v krajine, v ktorej som pracoval, som v polovici januára 2021 dostal výpoveď. Od tohto momentu mali veci rýchly spád a pripomínali lavínu. Reštaurácie neprijímali nových zamestnancov, po čase mi dochádzali peniaze a prespávanie u známych už nebolo ďalej udržateľné. Bol som preto nútený vrátiť sa zo zahraničia naspäť na Slovensko. Doma ma však nikto nečakal. Manželka, s ktorou mám dve deti, si našla nového partnera. Až teraz, keď sa situácia ustálila, uvedomil som si, že to muselo trvať už dlhšie. Ostali aj s našimi deťmi žiť v dome, na ktorý sme si spoločne brali hypotéku a bolo potrebné ju naďalej splácať. Prišiel som nielen o rodinu, ale aj o strechu nad hlavou.

Na Slovensko som prišiel v máji 2021, bez životnej energie, v existenčnej kríze. Nedokázal som spať. Neustále som rozmýšľal nad prácou. Istú dobu som býval u bratranca. Hanbil som sa kontaktovať najbližšiu rodinu a povedať im, čo sa stalo. Nakoniec som však prekonal svoju hrdosť a rozhodol som sa, že sa im predsa len ozvem. Skôr či neskôr by sa o mojej situácii aj tak dozvedeli. Moja sestra sa starala o malého syna a nášho ťažko chorého otca v malom dvojizbovom byte. Bez váhania mi však ponúkla možnosť u nej dočasne bývať. Rodina ma podporovala, no zároveň som vedel, že sa musím postaviť na nohy sám a začať riešiť túto situáciu. Bolo to však pre mňa veľmi náročné. Na Slovensku som dlho nebol, neorientoval som sa v zákonoch, nevedel som, ako to chodí na úradoch. Sestra sa mi snažila pomáhať. Veľa informácií našla  na internete, kde sa dozvedela o možnosti kontaktovať organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom v nepriaznivej životnej situácií.

Tak som sa nakontaktoval na Vagus. Úprimne priznávam, že najprv som mal z toho všetkého obavy. Nevedel som, čo ma čaká, ako to bude prebiehať, na čo všetko sa ma budú pýtať. Zároveň som sa dlhodobým životom v zahraničí prestal orientovať v tunajších zákonoch, opatreniach a potreboval som pomoc. Od začiatku však so mnou rozprávali otvorene. Pýtali sa ma množstvo otázok, na situácie, o ktorých netušila ani moja najbližšia rodina. Ak sa vyskytla téma, o ktorej som nechcel hovoriť, rešpektovali to, čo mi padlo veľmi vhod. Aj vďaka ich prístupu a pomoci sa mi podarilo získať zamestnanie v sklade. Nepomohli mi však len so získaním práce. Na obdobie, pokým našetrím dostatok peňazí a podarí sa mi prenajať si vlastný byt, som dostal možnosť bývať pár mesiacov v ich krízovom byte. Som v kontakte so sociálnymi pracovníčkami, v ktorých mám veľkú oporu. Verím, že sa budeme stretávať aj po vyriešení mojej zložitej situácie.

Momentálne sa vo voľnom čase snažím pomôcť sestre so starostlivosťou o chorého otca a mojim veľkým snom je skontaktovať sa so svojou manželkou a deťmi, pre ktoré mám pripravené vianočné darčeky. Verím, že po čase budeme spolu častejšie v kontakte a budem sa môcť o nich znovu starať.

Som rád, že existuje organizácia ako Vagus, ktorá nielenže pomáha ľuďom bez domova, ale bezdomovectvu aj predchádza. Bez ich pomoci by som zrejme časom skončil na ulici…


Vo Vaguse nepomáhame iba ľuďom bez domova. Pomáhame tiež zabrániť tomu, aby ľudia v núdzi o svoj domov prišliNa linke pomoci hľadáme spôsoby, ako zabrániť zhoršeniu situácie človeka v núdzi, riešime oddlženie, hľadanie zamestnania či zdravotný stav. Prevádzkujeme tiež krízový byt, ktorý je bezpečným útočiskom na prekonanie najhoršieho obdobia a v ktorom býva aj pán Gregor.

Vďaka pravidelným darom môžeme predchádzať tomu, aby sa bezdomovectvo stalo realitou ďalších ľudí v núdzi. Podporiť ľudí ako pán Gregor môžete na www.zima.vagus.sk

Teraz najčítanejšie

OZ Vagus

Občianske združenie Vagus už 12 rokov pomáha ukončovať bezdomovectvo v Bratislave. Sme odborná organizácia vychádzajúca z hodnôt humanizmu a ľudskej dôstojnosti.