Denník N

Óda na ľadového cára Sašu

Alexander Ovečkin. Zdroj foto: nhl.com
Alexander Ovečkin. Zdroj foto: nhl.com

Alexander Ovečkin ani v 36 rokoch neprestáva desiť brankárov a zastaviť sa môže jedine on sám.

36 rokov, 81 dní, 1 222 zápasov v základnej časti, 750 gólov. Vskutku impozantné čísla. Ale kariéra Alexa Ovečkina nie je len o samotných cifrách a naháňaní rekordu, za ktorého pokorenie sa určite nenahnevá ani jeho súčasný držiteľ, sám veľký Pán Gretzky s 894 gólmi.

Už nemôže dosahovať najlepšie výkony. Jeho vrchol sme zažili, už pôjde len dolu. Náročný fyzický štýl a neprestajné zrážanie si na ňom vyžiadali najtvrdšiu daň. Písala sa jar 2012 a Alexander Ovečkin mal za sebou dve sezóny po sebe, v ktorých skóroval na jeho pomery mimoriadne chudobných 32 a 38 gólov. Ani bodový stĺpček veru nespieval operu radosti.

Slabota, všakže? Veď u Oviho sme boli zvyknutí na iné čísla. Odborníci sa predháňali v dôvodoch, prečo sa ruská raketa zasekla. Nič, kríza príde na každého, i na superhviezdy. Taktiež som pochybil, keď som sa nechal uniesť a dovolil si podceniť schopnosti najprirodzenejšieho strelca v dejinách hokeja.

Debut Alexa Ovečkina – 5. október 2005 proti Columbusu:

V závere roka 2021 už ťažko napísať niečo, čo by svet nevedel o tomto geniálnom hokejistovi. Lenže môj stĺpček nemá byť o tom, aby som napísal, že „Šaňo“ je skvelý hráč, jeden z najlepších Rusov v dejinách hokeja, a tak ďalej. Všetci toto ovládame a ťažko spochybniť niektoré z týchto tvrdení.

Vrátil by som sa o pár rokov dozadu, keď mi mierne prekážal ošiaľ, anglicky krajšie označované „hype“, okolo Ovečkina. Kam prišiel, tam spôsobil rozruch, najmä na majstrovstvách sveta. Nedokázal som úplne chápať, prečo si médiá neposvietia na iných? Prečo nerobia humbuk z príchodu Pavla Dacjuka? Neskôr mi všetko došlo. Ovečkin je žiadaná hviezda nielen na ľade, ale vďaka svojej osobnosti aj mimo neho. A zvykol som si, lebo ťažko sa hnevať pre niečo, čo človek sám nemá šancu zmeniť, a tak som si radšej začal užívať, že môžem žiť v ére velikána ako „Ovi“.

Nevraviac o júne 2018 a pohľade na šialene rozjareného Ovečkina, keď hrdo dvíhal nad hlavu Stanleyho pohár. Aj v tomto prípade zo mňa urobil „blbca“, lebo Washington Capitals som znova odpísal príliš skoro a začal ich považovať za mužstvo, ktoré nadobro zostane prikované tesne pod vrcholom.

Ovečkin konečne získal Stanley Cup v sérii proti Vegas Golden Knights:

Zažil som aj nesmierne veľa debát Ovečkin vs. Crosby. Priznávam, že pravidelne som vyzdvihoval Crosbyho komplexnosť a radšej by som si ho vybral do tímu. Dnes by sa moje rozhodnutie líšilo v tom, že by mi bolo fuk, či by mi v klobúku pristál jeden či druhý. Teším sa, že môžem sledovať na vlastné oči, ako sa Ovečkin vo veku 36 rokov s ľahkosťou derie streleckým rebríčkom a dnes nemám pochybnosti, že rekord 894 gólov zlomí.

Na druhej strane si hovorím, že ani tak nezáleží, či Alex prekoná Gretzkeho míľnik 894 banánov v základnej časti, podľa môjho názoru sme požehnaní hľadieť na najväčšieho a najprirodzenejšieho skórera, akého kedy hra menom hokej videla. Viem, že sa nájde mnoho čitateľov, ktorí nebudú súhlasiť, pretože zažili éru Mikea Bossyho, Mika Gartnera či Marcela Dionnea či Bretta Hulla. To je v poriadku, názorová pestrofarebnosť robí svet krásnym miestom.

Avšak späť k Moskovčanovi. Švih, krátky náprah, príklep, pravý kruh, ľavý kruh, modrá čiara, technický gól – tento ruský šéf dokáže zarmútiť brankárov z hocijakého miesta a je mu vonkoncom jedno, aký spôsob si zvolí. Nezáleží, aký tím nosíte v srdci, Ovečkinov hlad po góloch a energiu, s ktorou hrá i po 17 rokoch v NHL, musíte skrátka milovať.

Najvzrušujúcejšie presné zásahy z hokejky 8večkina:

Dnes sa už nezapájam do škriepok typu Crosby vs. Ovečkin, Federer vs. Nadal vs. Djokovič (áno, i najväčší minimálne balkánsky športovec všetkých čias do debaty jednoznačne patrí), LeBron vs. Jordan, Messi vs. Ronaldo. A viete, čo je dôvodom? Že vôbec nemá zmysel hádať sa o tom či o tom. Chutia vám viac hrušky, jablká či banány? Mišovi banány, Jožovi jablká a Albert si rád robí ovocný tanier, kam si prisype i maliny s čučoriedkami. Všetci však obľubujú vymenované druhy ovocia. To isté platí aj pri športovcoch najväčšieho formátu. Hádky sú bezpredmetné a nikam nevedú.

Je najlepší ruský hokejista v dejinách? Možno. V tomto prípade by sme si mohli zahrať hru naj na spôsob zbornej.

Naj…lepšie brániaci a najviac nedocenený? Pavel Dacjuk!

Naj…rýchlejší? Pavel Bure!

Naj…vzrušujúcejší? Alex Ovečkin!

Naj…kontroverznejší a zároveň najkompletnejší? Sergej Fjodorov!

…a takto by sa dalo debatovať hodiny…

Ako pri mnohých gigantoch, aj tu by som si prial, aby sme raz videli Ovečkina s Crosbym v jednom mužstve. Viem, už je asi na niečo také priskoro…alebo nie? V športe nikdy neviete a neraz sme videli, že možné je naozaj čokoľvek.

Nateraz si len užívajme, že stále úžasne namotivovaný Rus nespomaľuje, ba naopak. Hlad po hokeji, rekordoch i ďalšom Stanley Cupe ho tlačí vpred a pre mladú generáciu znamená vzorom, v ktorého šľapajach by sa chceli vydať i oni.

Platí teda fráza, akú je možné uplatniť na celý život. Užívajte si panovníka z Moskvy tak dlho, kým sa dá, lebo koniec jeho kariéry je v konečnom dôsledku bližšie než začiatok. A neberte ho ako samozrejmosť, pretože sa ani nenazdáte a WOWečkin bude razom fuč.

Zdroje videa: Youtube/Every Ovechkin Goal, NHL

50 najkrajších gólov v podaní moskovského rodáka:

Teraz najčítanejšie

Ondrej Herceg

Som 26-ročný pracujúci. Mám rád všeobecne veľmi veľa športov, no odmalička som inklinoval k pätorke hokej, futbal, tenis, basketbal a F1. Športom žijem teoreticky i prakticky 25 hodín denne a získavam nové informácie a poznatky. V mojom záujme je nahliadať na veci nepovrchným spôsobom, ale ucelene a s pochopením detailov. Tvrdá práca poráža talent, ak talent nepracuje tvrdo. Francesco Totti, Kobe Bryant, Michael Schumacher.