Denník N

Šmejďácke realitky: kúpa bytu v Bratislave I.

V súčasnosti u nás prebieha bytová revolúcia: každy, koho ocinko zvládol sprivatizovať, „investovať“ či inak zhromaždiť peniaze sa dnes buď nazýva developerom alebo hrá na majiteľa poctivej realitky s vymysleným titulom či iného odborníka na nehnuteľnosti. V praxi to už ale vyzerá menej odborne – skôr odporne.

1. Byt v Dúbravke

Pozrime sa na dva príbehy: moji kamaráti, obaja vysokoškolsky vzdelaní odborníci v IT chceli kúpiť v Bratislave byt. Ako to dopadlo? Veru neveselo. Čítajte, asi vás to neprekvapí.

Prvý kamarát, hovorme mu Andrej, chcel kúpiť byt v Dúbravke. Najvyššie poschodie, pekný výhľad na Malé Karpaty. Klasický panelák. Byt však veľkometrážny, s veľkou loggiou. Cena 239 900. Fotky vyzerali pekne, okolie s prižmúrením oka tiež fajn.

Nasledovala obhliadka. Počas nej majiteľ, nazvime ho Menežeris, ukázal byt, všetko bolo viac-menej v poriadku. Okrem plesne v kúpeľni (zlé odvetrávanie a hydroizolácia) a spuchrených dvier sa byt perspektívnym kupcom páčil. Čosi im ale vŕtalo hlavou: najvyššie poschodie. Ak čosi o panelákoch viete, tušíte, že bývanie pod strechou môže byť pekná zápletka ak tá strecha nie je v dobrom stave. Zatekanie, plesne, nekonečné naťahovačky so susedmi. Preto sa môj kamarát prezieravo rozhodol pre kontrolu strechy. Keď toto prianie oznámil realiťákovi, inak preškolenému kuchárovi z Galanty s obrázkom bavoráka na FB profile a fotkou kde sa tvári, že premýšľa, nepáčilo sa mu to. Vraj načo chodiť na strechu, veď zábery z dronu jasne ukazujú, že strecha je tam, neukradli ju. Zábery však boli z peknej diaľky a iba pod jedným uhlom, a tak napokon naliehaniu kamaráta Andreja preškolený kuchár-čašník, inak prudký odborník na hypotéky a reality, ustúpil.

Andrej za pekné peniaze vybavil odborníka, ktorý hneď po príchode na strechu zistil veci nevídané. Hydroizolácia bola odtrhnutá od plenty, po streche sa povaľovali dosky, térová (asfaltová) vrstva bola odutá, nepriliehala. Na streche sa tvorili bazéniky, nebola dobre vyspádovaná a odtoky upchaté. V byte boli sádrokartónové znížené stropy, alias podhľady, a tak by pri prvej silnej búrke či prietrži mračien celá fajnová konštrukcia mohla začať hniť, tvorila by sa pleseň, až by niekomu celá táto maškaráda padla na hlavu. Celý problém by sa ani nedal zistiť, nebolo by ho vidno, až kým by nebolo neskoro.

Kuchár-čašník sa neprestával diviť, spolu s nafrneným majiteľom Menažerisom problém zľahčovali, vraj im nikdy nezatekalo. Pri investícii za takmer štvrť milióna eur sa však môžete spoľahnúť leda tak na starú Belu, nie na slovo akéhosi kuchára na jednej strane (ktorému ide o províziu) a majiteľa, ktorý chce predať čo najdrahšie na strane druhej. Nakoniec voľky-nevoľky spustili z ceny desať tisíc s bedákaním, že majú malé dieťa, a predsa majte srdce, a blablabla. Tvrdili, že na streche žiadna havária nikdy nebola a nikde nezateká, ohradzujúc sa v štýle no-čo-si-to-dovoľujete pred pochybnosťami o kvalite strechy, ktorej poslednú rekonštrukciu akosi nik nevedel časovo stanoviť a ani papierovo sa k nej nedalo dopátrať u správcu.

Aké však bolo prekvapenie Andreja a jeho frajerky keď si od majiteľa vyžiadali vyúčtovanie za posledný rok. Jednak zrazu zistili, že v byte sú stále nedoplatky na kúrení (strecha, strecha, …) a teplej vode (čo predtým akosi zabudli spomenúť), čo však bolo horšie, priamo vo vyúčtovaní (ktoré si majiteľ teda ani len neprečítal) bola uvedená položka „výjazd – havária strechy“. Človek v takomto momente ostane udivene pozerať a nestačí sa čudovať v akej krajine plnej podvodníkov, klamárov a hochštaplerov to žijeme. Strecha teda nielen zatekala, navyše o tomto fakte klamali ako majiteľ bytu, veľký manažéris, tak i kuchár-čašník a hypotekár v jednom.

Keď kamarát po tomto zistení na záver byt odmietol kúpiť (zálohu ešte nedal, hoci ju silno drankali), prišiel od kuchára-čašníka z Galanty, nášho excelentného realiťáka, takýto profesionálny email (citujeme doslova, do tohto momentu bola komunikácia zo strany realitky v štýle ťuťuli-muťuli):

„P. Andrej
Povedzme si na rovinu asi na tuto nehnutelnost nemate peniaze uz mi to bolo podozrive cele. Vcera som aj nato upozornil p. Menežerisa aj kancelariu. P. Menežeris Vam vsetko povedal asi ste na stretnuti dost nepocuvali. Hodnoty boli vyssie kvoli malemu dietatu a to je pravda sam to viem lebo mam taktiez male dieta a manzelka je doma. Preto spotreba energie rastie lebo sa viac vari perie a samozrejme viacej kurite kvoli malemu dietatu. Teraz tie hodnoty budu urcite mensie. Co sa tyka zatekania neviem ci si Vas odbornik vsimol ze v byte nezatekalo od kedy tam p. Menežeris byva strop je sadrokartonovy dalo by sa to vidiet aj volnym okom. Na byte nezatekalo od kedy tam byva p. Menežeris. Neviem odkial mate taketo nepravdive informacie.
Prajem vsetko dobre a vela stastia v hladani vasho byvania.“

Milí priatelia, kúpili by ste si od takejto grand realitky nehnuteľnosť? Vrazili do nej životné úspory? Do podvodníkov, odrbávačov, klamárov, šašov hrajúcich sa na amerických podnikateľov, neovládajúcich ani len základy gramatiky, no prezentujúcich sa ako Steve Jobs krížený s Jeffom Bezosom? Asi nie. Ako posledný konverzačný klenot tejto grand realitky dodajme, že deň po prijatí tohto primitívneho prejavu realiťáka kuchára-čašníka prišlo od tejto grand realitky rovnako grand ospravedlnenie (bez mena autora), kde sa za správanie ich grand odborníka ospravedlňujú. Keďže sú však správna „amerycká fyrma“, pod mail sa ani len nepodpísali.

Byt kúpila iná obeť, ktorá nemala toľko chochmesu, aby si na kontrolu strechy najala odborníka. Snáď im v tej Dúbravke nepadne strecha na hlavu. A keby aj, Menežéris už bude s jeho nekontaktnou ženičkou dávno nasťahovaný v domčeku blízko Bratislavy a grand odborník na reality zhrabne ďalšiu províziu, aby sa mohol rozdrapovať akého naivu to zas oblbol. Karavána hlupákov, podvodníkov a hochštaplerov v oblekoch sa bude točiť ďalej. Veď psí štekot do neba nepočuť a keď im to padne na hlavu, my to už nebudeme.

Pokračovanie nabudúce.

Teraz najčítanejšie