Denník N

Radovan Chalupka využíva svoj zápal a skúsenosti z praxe na zlepšenie školstva priamo na Luníku IX: Mám rád výzvy a prepájanie ideálnej teórie s nedokonalou praxou

Rado Chalupka, foto: Lukáš Zachar
Rado Chalupka, foto: Lukáš Zachar

V roku 2019 odštartovali svoju cestu v programe Teach for Slovakia, kde počas nasledujúcich dvoch rokov pracovali na zlepšovaní vzdelávacieho systému na Slovensku. V sérii krátkych medailónikov vám predstavíme našich čerstvých absolventov programu a nahliadneme do ich skúsenosti. Ako prvého vám prinášame Radovana Chalupku.

Kto je Radovan Chalupka?

Rado pochádza z Martina. Vyštudoval manažment, financie a ekonomickú teóriu v Bratislave, Maastrichte a Prahe. Po dvanástich rokoch profesionálnej skúsenosti mimo Slovenska chcel vrátiť všetko dobré, čo od života dostal. Má rád výzvy a prepájanie ideálnej teórie s nedokonalou praxou. Keď nastupoval ako účastník do Teach for Slovakia, veril, že tento program pomôže jemu aj ostatným výrazným spôsobom prispieť k zlepšeniu slovenského školstva. A tak aj bolo!

Kam nasledovali jeho kroky po ukončení programu?

Po programe Teach for Slovakia zostal Rado učiť na ZŠ Ľudmily Podjavorinskej 1, Luník IX, Košice, kde aktuálne pracuje ako učiteľ. Vždy ho lákala predstava budovania škôl pre deti zo znevýhodneného prostredia. Práve tu využíva svoj zápal a skúsenosti na zlepšenie školstva.

Čo považuje za svoj najsilnejší zážitok?

Jeho najsilnejším zážitkom, ktorý si z 2-ročnému programu TFS odnáša, bola účasť na pohrebe jeho žiaka a poznanie, že prostredie generačnej chudoby prináša náročné situácie oveľa častejšie, ako sme na ne bežne zvyknutí.

Aká bola jeho najväčšia výzva a na čo je najviac hrdý?

Jeho najväčšou výzvou počas programu bolo zapájať žiakov počas najprísnejších pandemických opatrení do dištančného vzdelávania.

Najviac hrdý je na svoje harmonické vzťahy v rodine, s priateľmi a v práci. Svoj voľný čas trávi s rodinou a priateľmi, rád behá, rád si pozrie dobrý film alebo prečíta dobrú knihu.

A na záver – jeho obľúbený výrok/motto je: „Všetko, čo robíte, robte z celého srdca a budete úspešní, je príliš malá konkurencia.”


ČO JE TEACH FOR SLOVAKIA?

Teach for Slovakia je súčasťou medzinárodnej siete Teach for All, pôsobiacej v 61 krajinách sveta, zameriavajúcej sa na systémovú zmenu vo vzdelávaní s dôrazom na zlepšenie situácie žiakov zo znevýhodnených prostredí. Na Slovensku pôsobí od roku 2014.

Záštitu nad programom na Slovensku drží prezidentka republiky Zuzana Čaputová a na jeho implementáciu dohliada správna rada, v ktorej sú medzi inými Alena Kanabová z medzinárodnej spoločnosti Accenture, Jana Bavoľárová, riaditeľka partnerskej školy Teach for Slovakia, či Ján Hero, splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Program na Slovensku funguje pod organizáciou Manageria a je realizovaný s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky.

Programy v sieti Teach for All si počas svojej histórie vybudovali a navzájom zdieľajú know-how, ako pristupovať k vzdelávaniu žiakov z chudobného a náročného prostredia. Kľúčovými piliermi sú: motivácia, úzka spolupráca s rodičmi a komunitami, rozvoj charakteru a akademický posun. Unikátny prínos programov je v tom, že sa do vzdelávania snažia dostať nové talenty a ľudí s líderským potenciálom, ktorí by inak v školstve pravdepodobne nepôsobili.

Cieľom programu nie je – ako je často mylne vnímané – zlepšiť pár desiatok škôl, ktoré sú kvapkou v mori, ale prispieť k zlepšeniu celého školstva a úrovne vzdelania všetkých detí. Model Teach For All chce túto zmenu dosiahnuť tým, že priťahuje do školstva výnimočných mladých ľudí a pripravuje ich na dlhodobú životnú dráhu, aby prevzali a potom zvládli náročné role v systéme školstva, cez ktoré je možné realizovať systémovú zmenu. Veríme, že kriticky veľká skupina takýchto ľudí, ktorí majú osobnú skúsenosť z terénu a potom pôsobia dlhodobo v rôznych častiach systému školstva, dokáže byť kľúčovým katalyzátorom udržateľných zmien.


Viac o Teach for Slovakia ⇒ www.teachforslovakia.sk

 

Teraz najčítanejšie

Teach for Slovakia

Víziou Teach for Slovakia je, aby raz všetky naše deti mali šancu v živote uspieť. Preto spája a ďalej podporuje ľudí s líderským potenciálom a zápalom pre lepší vzdelávací systém. Ponúka intenzívny program osobnostného a profesionálneho rozvoja pre aktívnych ľudí, ktorí chcú k tejto vízii prispieť.