Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Vianoce (ne)nájdeš pod vianočným stromčekom

Ktosi múdry raz povedal: Kto nemá Vianoce v srdci, nikdy ich nenájde pod stromčekom.

Napriek tomu, že Vianoce sú stavom mysle a vraj „neprichádzajú z obchodu“, darčeky, ktoré sa s nimi v našich končinách odjakživa spájajú, sú to, čo vo väčšine domácností v týchto dňoch rezonuje. Radosť z obdarúvania často – najmä pri deťoch – prevyšuje nad radosťou z prijímania. Hoci sa kvôli pandémií znovu dočkáme len uzavretých Vianoc, bez možnosti stretávať sa so širokým príbuzenstvom či v kruhu kamarátov, nikto z nás sa asi nevzdá predvianočného nakupovania podľa zoznamu.

Online nákupy? Prežijeme!

Ak sa Vám nechce alebo nedá chodiť po obchodoch (mimochodom, pamätáte si tú špeciálnu predzvesť komunistických Vianoc, keď obchody boli otvorené výnimočne aj v Striebornú či Zlatú nedeľu?), internet je skvelým miestom, kde sa dá zabezpečiť všetko – od zubnej pasty až po bazén do záhrady. Online nakupovanie sa stalo súčasťou našich Vianoc a nie je nič pohodlnejšie, ako si na pár klikov zadovážiť zimnú bundu, čižmy alebo televízor. Výhodné nákupy na nás v tomto období číhajú za každým rohom, až si ako každý rok začneme klásť otázku, o čom sviatky vlastne sú. O čom budú tento rok? Budeme znova prežívať krásne a pohodové chvíle alebo len nostalgicky spomínať na to, aké to bývalo kedysi?

Bez zbytočného sentimentu, všetci si tento rok, viac ako inokedy, želáme pokoj. Sme unavení, možno znechutení a posedávanie pri vianočnom stromčeku s dobrým jedlom a peknými darčekmi od našich blízkych – a s našimi blízkymi – nám padne vhod o čosi viac. Neviem ako vy, ale ja sa tento rok nechcem vzdať ani jedného – „materiálneho úžitku“ pod jedličkou, ani spoločnosti svojej rodiny. A vôbec mi neprekáža, že sa nezúčastním predvianočného nákupného maratónu naživo, ale iba online. Prekážalo by mi, keby sa nemal z nakúpených statkov napokon kto tešiť. Dúfam, že sa budú tešiť deti, ktoré si prežívajú vlastné pandemické peklo, hoci to tak ešte možno nevnímajú. Že sa budú z nich tešiť rodičia v dôchodcovskom veku, ktorí vedia o všetkom, čo sa deje, no napokon nie je toho veľa, čo môžu sami zmeniť.  Tešiť sa chcem aj ja, pretože sa zo všetkých síl snažím zachovať si pohodu a zdravý rozum. Preto nech sa deje čokoľvek, budem tie Vianoce pod stromčekom hľadať….

Teraz najčítanejšie