Denník N

52 reťazí!

Takto pre autora vyzeral september tohto roka podľa odtienkových tabuliek – keď ešte (na rozdiel od neskorších mesiacov) stíhal vypĺňať všetky políčka...
Takto pre autora vyzeral september tohto roka podľa odtienkových tabuliek – keď ešte (na rozdiel od neskorších mesiacov) stíhal vypĺňať všetky políčka…

V 90. rokoch, keď som ešte býval na Námesačnej ulici na Ostredkoch, som na návšteve u kamaráta budhistu uvidel, že si v robote na áštvorku konskými písmenami vytlačil a doma na stenu zavesil takýto nápis:

NEPRETRHNÚŤ REŤAZ!

Odvtedy mi táto myšlienka, táto koncepcia neschádzala z mysle.

Viacerí ľudia mi už radili: „Nestresuj sa tým, že v niektorý deň, keď sa ti niečo nepodarí, ‚pretrhneš reťaz‘! Veď sme len ľudia, a ak ti zo siedmich dní týždňa vyjde podľa predstáv šesť dní, ešte stále to bude výborné! Čo na tom, ak sa ti nepodarí práve štvrtok, a tak ti týždennú reťaz ‚pretrhne‘ na dve trojdňové polovice?“ V reakcii na tieto dobre mienené rady som si založil… hneď 52 reťazí, ktoré sa snažím každodenne kovať. A nie, 52 každodenných reťazí nevnímam ako nadbytočný „stres“; skôr ako motivačný nástroj.

Pri koncepcii „nepretrhnutia reťaze“ ide o neprerušenú reťaz dní; ak len jeden deň vypadne, reťaz sa pretrhne a treba ju začať kovať odznova.

Začal som pred veľa rokmi tou najdôležitejšou reťazou – morálnou. Postupne sa pridávali ďalšie reťaze: pochodová, literárna, filmová… Až som dospel do dnešného štádia, že každý deň kujem až 52 reťazí, a keďže to už si človek nemôže spamäti držať prehľadne v hlave, zostrojil som si práve nato, počínajúc predvčerajškom, googlovskú tabuľku: retaze.avenarius.sk, respektíve chains.avenarius.sk.

Všetkých 52 reťazí, ktoré sa každodenne snažím kovať, je v tabuľke zoradených približne v poradí priority od najdôležitejšej navrchu po tie relatívne triviálne naspodku, ale ešte stále dôležité (veď inak by ani nestálo za to evidovať si ich ako „reťaze“).

Reťazová štatistika vychádza z každodenných odtienkových tabuliek evidencie návykov: hab.avenarius.sk. Pri nich som „uletel“ ešte viac a za každý deň si ich evidujem až 115 – teda rád by som, ale v posledných stresujúcich mesiacoch nestíham zapisovať všetkých 115 každodenných návykov. Že je však prínosné viesť si štatistiku životných návykov, o tom poučí skvelá knižka Jamesa Cleara Atomické návyky (Atomic Habits, 2018); jeden skvostný citát z nej na ochutnávku – poslúžil mi túto noc ako „pochodový“, keď som o polnoci prepochodoval 8 kilometrov okolo Kuchajdy (bol som tam celkom sám – ešte aj labute zaliezli alebo zamrzli).

Relatívne najviac sa mi v posledných týždňoch či až mesiacoch darí kovať práve pochodovú reťaz: dnes 12. decembra 2021 budem kovať už 103. želiezko pochodovej reťaze, čiže nepretržite od 1. septembra (keď som začiatku kovania pochodovej reťaze obetoval včasný príchod na nemenovaný firemný večierok) doteraz sa mi podarilo každý deň prejsť aspoň 10 000 krokov (čo mojou chôdzou vychádza na približne 7 a ¾ kilometra denne). Pre aspoň 20 alebo 25 z tých 102 dní sa mi desaťtisíci krok podarilo s vypätím síl urobiť až v posledných sekundách pred polnocou niekde na nábreží Dunaja či na brehu Kuchajdy (veď nielen dnes, ale aj pred pár dňami som sa o polnoci v snehu brodil za sedliackou polievkou – nevyzdvihnutým obedom), ale podstatné je, že sa pochodová reťaz (zatiaľ) nepretrhla.

Aj s pôstnou reťazou sa mi ako-tak darí (je to momentálne 41. deň za sebou, čo dodržiavam „prerušovaný pôst“ aspoň dvanástich hodín denne, hoci často mi to aj bez toho, aby som sa extra snažil, vychádza aj na 16 či 17 hodín….) napriek tomu, že naďalej mám nadváhu, hoci iba miernu (tri či dve kilá), a dlhodobo sa jej nedokážem zbaviť (a ak na chvíľu áno, príde jojo-efekt).

S ostatnými reťazami je to však u mňa zatiaľ úbohé, žalostné – neustále sa mi pretrhávajú, a ako vidno v tabuľke, k včerajšku sú mnohé z nich celkom pretrhnuté (ikonka nožničiek), prípadne som len na úplnom začiatku ich kovania…

P. S.: Blogy na N-ku už očividne kolabujú (ohlásili, že ku koncu tohto roka úplne zrušia komentáre pod blogmi – ale blog bez komentárov nie je z môjho pohľadu blog), tak možno by bolo vhodné presunúť svoje hlavné blogovisko inam, ale zatiaľ zotrvávam, kde som, teda na blog.avenarius.sk nasmerovanom na N-ko… Už od založenia N-ka v roku 2015 chýba tunajším blogom elementárna funkčnosť ako kategorizácia článkov alebo ich značkovanie (tagy) – to už aj moje terciárne, bezplatné blogovisko extempore.avenarius.sk je po softvérovej stránke na vyššej úrovni než tunajšie.

Komentáre na N-ku nefungovali poriadne nikdy (nulové notifikácie napriek ich maximálnej možnej aktivácii na Facebooku… a tak podobne); a ak chvíľu fungovali, periodicky sa zverejnené komentáre (moje i mojich čitateľov/kritikov) strácali – zmizli mi tak nezvratne viaceré rozsiahle a užitočné vlákna s diskusiami pod niektorými mojimi článkami. Nechápem celkom, prečo sa na N-ku vzdali možnosti prevádzkovať interné wordpressovské komentáre; facebookový komentárový plugin je po softvérovej stránke, pravdaže, čistá katastrofa, tak ako Facebook samotný; ešte relatívne najviac by sa mi pozdával Disqus – ale zrušiť možnosť komentovania celkom bez náhrady?!

Asi spustím vlastný blogosoftvér na avenarius.sk, čo je adresa, ktorá mi (po tom, čo v predošlých desaťročiach slúžila len ako alias aboq.org) po minuloročnom presťahovaní všetkých mojich sajtov z haprujúceho (po odkúpení megakorporáciou) floridsko-texasko-utahského HostGatora k delawarským „chemikom vo Frankfurte“ zostala voľná…

Asi si tam teda nahodím wordpressovskú „minimalistickú/textovo-typograficky orientovanú“ tému Read WP. Aj keby mala slúžiť len na retrospektívnu kategorizáciu a „otagovanie“ blogočlánkov zverejnených na N‑ku za posledných 7 rokov. Ak by čitatelia tohto článku vedeli o nejakej ešte lepšej, výborne vyzerajúcej, textovo orientovanej minimalistickej wordpressovskej téme, budem vďačný za odporúčanie – ale prebrázdil som všemožné katalógy a téma Read WP je (tak to aspoň vyzerá) asi to najlepšie, čo je z tohto žánru momentálne k dispozícii. (O staré alebo vývojármi pravidelne – aspoň raz za posledný polrok – neaktualizované témy záujem nemám.) Keďže komentáre tu mne ani čitateľom môjho blogu nefungujú spoľahlivo už možno aj rok, prosím o zaslanie prípadných tipov najlepšie mailom na a@avenarius.sk.

Teraz najčítanejšie

Alexander Avenarius

Prekladateľ, korektor, tlmočník, učiteľ jazykov, správca serverov. Milovník elektronickej literatúry a mobilných prístrojov (čiže digitálny knihomoľ), študent filozofie a filmov, polyglot, grafoman, hobby-recenzent. Tvorca alternatívneho rozloženia slovenskej klávesnice. Môj alternatívny blog je na adrese extempore.top. Svoje knižné, filmové a iné recenzie posielam – vzhľadom na prehlbujúcu sa nefunkčnosť portálov IMDb a Amazon – aj do blogu AveKritik.com.