Denník N

Kto je zodpovedný za problémy v autobusovej doprave

Autobusová stanica Mlynské Nivy. Cestujúci márne čakajú na spoj do Šamorína. Jeden už vynechal. Nebol prvý ani posledný.

Cestujúci sú nervózni. Nemožno sa im čudovať. Niet divu, že v rade na nástupišti sa začne hľadať vinník. Prvý zásah mieri na Európsku úniu. Toto odhalenie sa stretá so všeobecným súhlasom. Bolo by však veľmi jednoduché vybaviť to len tak. Ďalšia strela mieri mimo Európu: Soros. Všeobecný jednotný súhlas slovenských aj maďarských záujemcov o autobusový prevoz smerom na juhovýchod. Doterajší počet vinníkov nestačí. Pokračuje sa znova za oceánom: Amerika. Majú v tom teda prsty aj Inuiti a mexické drogové kartely. Kto by to povedal. Začínam sa cítiť stiesnene pre podozrenie z neúčasti na diskusii. Skúšam teda pridať Billa Gatesa. Má predsa prsty vo všetkom. Odľahlo mi. Ujalo sa to. Som na to hrdý. Hneď mi stúplo sebavedomie, pridávam aj Hitlera. Myslím Adolfa. Pani v okuliaroch sa na mňa znechutene pozrie a pod nos utrúsi, že ten je už dávno mŕtvy. Vravím, že na internete písali, že ešte žije. Nebolo to prijaté úplne jednohlasne, ale nejaký jednoznačný odpor som nezaznamenal.

Až doma mi napadlo, že som mohol zabodovať niečím lepším. Určite by sa viac ujali Vladimír Lengvarský, naša pani prezidentka a, samozrejme, farmaceutické firmy. V intelektuálnejšom prostredí by som snáď mohol spomenúť slobodomurárov (murárov na voľnej nohe), Pytagora (ten, ktorý vymyslel pravouhlý trojuholník) a politologičku Hannah Arendtovú (len pre skutočne vybranú spoločnosť). To, čo hovorím verejne je však jedna vec, ale to, čo si myslím je druhá. Zdôverím sa vám. Som presvedčený, že ten hlavný vinník bol Pinocchio. A nepresvedčia ma ani 500-eurové poukážky. Pripúšťam však, že na poškodzovaní našej autobusovej dopravy sa podieľal aj nedostatok čipov. Tie sú teraz úplne niekde inde. Nie je preto vôbec prekvapením, že kardiológovia zaznamenali u ľudí podivnú zmenu srdečnej frekvencie v rytme štvortaktného spaľovacieho motora.

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ