Denník N

Tradičná rodina? Väčšina z nás nevie, o čom hovorí

,,V západnej kultúre je rozšírené presvedčenie, že ideálna rodina sa skladá z jednej mamy, jedného otca a ich detí, ktorí žijú pod jednou strechou. A aby to bolo – podľa niektorých – ešte ideálnejšie, mama zostane doma a naplno sa venuje deťom. Tak je to predsa ,tradičnéʻ, všakže?

 

Ani náhodou. Ak sa poobzeráte po svete – a preskúmate dejiny ľudstva –, zistíte, že nukleárna rodina (a matka, ktorá sa venuje výlučne starostlivosti o deti) patrí skôr medzi najnetradičnejšie štruktúry. Počas 99,9 percenta času existencie ľudského druhu na Zemi sa nukleárna rodina vôbec nevyskytovala. ,Takáto rodinná zostava zaberá na dlhej časovej osi existencie človeka asi tak milimeter,ʻ hovorí historik John Gillis z Rutgersovej univerzity, ktorý vývoj západných rodín študuje vyše tridsať rokov. ,Nevyskytuje sa dlho. Nie je tradičná. Jej korene nesiahajú do minulosti.ʻ

 

A už vôbec sa deti nevyvíjali v takejto výchove. V nukleárnej rodina dieťaťu chýbajú kľúčoví učitelia. Po státisíce rokov bolo rodičovstvo viacgeneračná záležitosť. Deti sa učili od rozličných ľudí každého veku – prastarých rodičov, starých rodičov, strýkov, tiet, rodinných priateľov, susedov, bratrancov a sesterníc, ako aj od všetkých detí, ktoré okolo nich pobehovali.

Výsledkom je, že prvý raz v histórii ľudstva túto šialene ťažkú prácu nazývanú rodičovstvo vykonávajú mamy a otcovia úplne sami (alebo dokonca sólo). ,Predstava, že o dieťa sa sami starajú dvaja ľudia, je absurdná. Doslova absurdná,ʻ dodáva John. ,Dvaja ľudia robia všetku prácu, ktorá je určená mnohým.ʻ“ (Lovci, zberači, rodičia, s. 12 – 13)

Úryvok prevzatý z knihy Lovci, zberači, rodičia. Odkaz na knihu tu

Ukážka povie najviac

Stále uvažujem a experimentujem, ako ľuďom priblížiť knihy tak, aby som ich iba neprerozprával. Forma takýchto textových úryvkov sa mi páči, pretože môže vyjadriť nejaký aspekt knihy lepšie, ako môj komentár či výklad. Samozrejme, nedá sa to pri každej knihe, no v takýchto prípadoch je to efektívny spôsob predstavenia knihy :-)

Záverečná poznámka:

Ak máte radi knihy a rozmýšľate, čo si najbližšie prečítať, na mojom knižnom blogu nájdete rôzne knižné tipy, knižné úvahy či recenzie :-) Niektoré uvádzam nižšie:

 1. Knižná nádielka 1 (2020) odkaz tu
 2. Knižná nádielka 2 (2021) odkaz tu
 3. Knižná nádielka 3 (2021) odkaz tu
 4. Knižná nádielka 4 (2021) odkaz tu
 5. Knižná nádielka 5 (2021) odkaz tu
 6. Knižná nádielka 6 (2021) odkaz tu
 7. Knižná nádielka 7 (2021) odkaz tu
 8. Knižná nádielka 8 (2021) odkaz tu
 9. Knižná nádielka 9 (2021) odkaz tu
 10. Predstavuje Bitcoin skutočné riziko pre vlády? odkaz tu
 11. Úvaha nad jedným samurajským kódexom, odkaz tu
 12. Ako matematika ovláda naše životy, odkaz tu
 13. 12 kníh o klíme, ktoré by ste si mali prečítať, odkaz tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)