Denník N

Naozaj všetci ohlúpli, alebo som v králičej nore?

V roku 2019 výskumník na Facebooku vykonal experiment, aby zistil, či má platforma skutočne tendenciu posielať používateľov do králičej nory s extrémnym a konšpiračným obsahom. — Kaitlyn Tiffany, Atlantik , 19. novembra 2021

Na začiatku tohto príbehu bude svet, v ktorom keď som chcel ísť nabrať vedomosti v určitej oblasti, musel som si ísť požičať knihu do knižnice, ak som mal šťastnejšie obdobie mohol som si tú knihu kúpiť a keď som mal akože naozaj šťastie poznal som vo svojom okolí odborníka, alebo aspoň človeka ktorý o tom vedel viac ako ja a spýtal som sa ho na to….. no a potom…………potom prišiel internet, ktorý bol svetom mladých, začali sme frčať na “pokecoch”, ICQ a iných komunikačných platformách, aby sme boli k sebe bližšie. Absolútnu revolúciu vo svete, ktorý som vyššie opísal urobil Facebook, pretože sa stal prístupný v našom vlastnom SK jazyku a pohltil všetky vekové kategórie, ale najmä stal sa prístupným 24/7, v každom momente, v každej chvíli je prístupný a viaže na seba to o čo ide v podstate všetkým obchodníkom, politikom, učiteľom, marketingovým „mágom“, rodičom, starým rodičom, deťom, viaže na seba pozornosť.

Začnem vyhľadávať možno zjavne banálnu vec o vtákoch, dostanem sa plynulo k šialeným teóriám v USA, ktoré hovoria o tom, že vtáky boli vyvraždené a neexistujú, namiesto nich lietajú vo vzduchu drony, ktoré neustále sledujú moje kroky, algoritmy na Facebook-u mi začnú ponúkať témy, ktoré ma najdlhšie udržia v odovzdávaní pozornosti sociálnej sieti, (viac pozornosti – viac peňazí), a ponúkajú mi ďalšie a ďalšie príspevky, ktoré sú obdobné ako predchádzajúce až na to, že sa zľahka môžu radikalizovať, nakoniec dôjdem do toho, že mi Facebook poskytuje len jednostranné informácie, ktoré udržiavajú moju pozornosť, ale neponúka mi ozajstnú realitu – objektivitu, aj keď menej atraktívnu. Čo je pravda? Hmmm.
Po určitom čase, keď sú mi podsúvané informácie, ktoré priťahujú moju pozornosť si ich pravdepodobne začnem osvojovať a čo viac, prestanem rozumieť ľuďom, ktorí nesledujú informácie ako ja a tým pádom nie sú v danej téme zruční, lebo sledujú informácie vyhodnocované podľa iného algoritmu. Ako je možné že nikto nevidí, že v USA vyvraždili vtáky, aby ich mohli sledovať dronmi a teraz túto techniku skúšajú aj v Európe, na Slovensku, sme predsa len “testovacím centrom” USA propagandy, vakcín a nového svetového poriadku. Ako je možné, že to nikto nevidí? Všetci sú naozaj ovce, veď je to tak zrejmé, veď je to jasné, čo ste už naozaj všetci ohlúpli? … Vitajte, práve ste sa dostali do zajačej nory…….

Teraz najčítanejšie