Denník N

Začnite s predsavzatiami už teraz

milan tkáč stratégie

Čochvíľa tu máme rok 2022 a veľa ľudí si opäť dá isté novoročné predsavzatia. Ide o skvelý spôsob, ako triezvo zhodnotiť uplynulý rok a stanoviť si nové ciele, záväzky a sľuby. Medzi typické predsavzatia patria napríklad tieto:

  • schudnúť a začať viac cvičiť
  • prestať s cigaretami, fajčením či hazardom
  • tráviť oveľa menej času na sociálnych sieťach
  • čítať viac kníh
  • tráviť viac času s rodinou
  • vzdať sa zlozvykov
  • stať sa vegetariánom alebo vegánom

Bohužiaľ, realita je taká, že ľudia vo väčšine prípadov tieto predsavzatia nedodržia dlhšie ako mesiac. Obyčajne sa to stáva pri narodeninových oslavách, kedy na stole zvykne byť veľa jedla, pripijete si na oslávenca a kamarát vám ponúkne cigaretu. Vy si možno poviete: “Však čo, treba spraviť výnimku pre kamaráta.” Alebo: “Žijeme len raz a ja sa predsa nebudem obmedzovať”. Nuž a je po predsavzatí. Rok ubehne ako voda a opäť ste v starých koľajách.

Kladiete si otázku, prečo ste to opäť nedokázali?

Dôvodom je určite vaše vlastné slabé presvedčenie o tom, že chcete zmenu a potrebujete sa niekam posunúť. Predsavzatia ako “schudnem” a “končím s fajčením” sú len vágne frázy do vetra. Keď chcete niečo v živote dosiahnuť, potrebujete na to plán. Kto nič neplánuje, plánuje neúspech. Preto ak si chcete stanoviť určité predsavzatia a ciele, mali by ste poznať aj spôsob, ako sa k nim dostať a naplniť ich. Mali by byť čo najviac konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné časovo ohraničené.

Teda ak sa rozhodnete schudnúť, najskôr si stanovte konečnú váhu a reálny čas, za ktorý túto métu dokážete dosiahnuť. Pätnásť kíl za mesiac nie je reálne a keby aj náhodou bolo, je to nezdravé. Počas chudnutia je potrebné motivovať sa, zaznamenávať svoj progress a úprimne sa tešiť aj za pomalší pokrok. Pozitívne mysleniemotivácia sú v akomkoľvek procese nevyhnutné. Tento istý postup sa dá aplikovať na akékoľvek predsavzatie.

Ak chcete uspieť, začnite už teraz

Ďalším dôvodom neúspechu je to, že ľudia sa nesústredia na prítomný okamih a povedia si “začnem 1. januára”. Áno, síce ide o nový začiatok, ale pointa je v tom, že ľudia majú problém robiť veci už teraz. A keď je zrazu 1. január a príde na lámanie chleba, už to ide ťažšie. V skutočnosti nie je nikto nikdy dokonale pripravený, takže netreba to odkladať.

Ak je niekto presvedčený o tom, že sa chce zbaviť cigariet, prečo nezačne už teraz? Je to preto, že v skutočnosti nie je presvedčený a svoj cieľ berie na ľahkú váhu. Čaká na okamih, v ktorý ho uistí, že je ten správny. Ale to je len ilúzia.

Nečakajte na ideálny čas, pretože ten nepríde a potom môžete cítiť sklamanie. Faktom je, že nikdy neviete, koľko času vám ostáva, preto si ho vážte a vykonajte zmenu hneď. Trápi vás závislosť na cigaretách? Bez sentimentu ich vyhoďte. Chcete začať čítať knihu, ktorá vám leží v poličke už rok? Vypnite telefón a otvorte ju. Všetko závisí od vás, nie od konkrétneho dátumu v kalendári. Držte sa.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.