Denník N

Ako bolo za SNS, tak nech je aj dnes, aj na veky vekov Amen. Nahrávka, ktorá dokazuje ako to fungovalo za éry SNS v štátnych lesoch.

Prečítajme si prepis zvukovej nahrávky, ktorá jasne ukazuje aké bolo zatriedenie hierarchie pri výbere poplatkov od dodávateľov prác pre lesy SR, a ako fungovalo zastrašovanie lesníkov ,,že nič si nevidel, tá čo môžeš povedať“.

Po prečítaní tejto nahrávky pochopíte prečo je štátny podnik Lesy SR dlhodobo bez efektívneho hospodárenia. Kde hlas podobný bývalému riaditelovi lesného závodu Oz Sobrance Ing. Jozefovi Staškovi pomenúvava( v tejto dobe už aj terajší riaditeľ), ako funguje dohoda medzi vedúcimi lesnými zavodmi a pánom Ing. Jaroslavom Regecom, bývalým generálnym riaditeľom služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva za stranu SNS , dohoda o vyplácaní ,,všimného“, kde závody si majú malé zákazky nechávať, nakoľko miniaterstvo rieši veľké objemove zákazky. Kde presviedčanie lesnícka, že nič nevidel ako syn (Ďoďo) bral kamión dreva do Maďarska. Takže táto nahrávka je obrazom v akom stave je lesníctvo a prečo obyčajný správca zo 600 eur platu jazdí na novom fáre a poľovný arzenál ma v desiatkach tisícok eúr.

Prepis nahrávky medzi lesníkom a hlasom podobným Jozefovi Staškovi.

Staško: ,,Si videl Ďoďa (syn) brať drevo??“

Lesník: ,,Nevidel som.“

Staško: ,,Tak prečo to hovoríš?“

Lesník: ,,Lebo viem, že bral drevo.“

Staško: ,,Nebral drevo! Ako môžeš do telefónu také dačo povedať?? Veď si dospelý múdry človek. Ten ch*j (riaditeľ) je schopný odpočúvaj aj neviem koho.“

Lesník: ,,Včera už mi polícia volala.“

Staško: ,,Ale Jaro … budú Ti stokrát volať počas tvojej pracovnej činnosti. Budú ti volať. Lebo zbláznil celú kriminálku. Ja už viem koho, kde a ako ale jednoducho neexistuje žiaden dôkaz. A ty si absolútne … ty si tam nebol, načo ty také veci púšťaš? Načo? Raz si bol v dajakej takej strate(že ti chýbalo drevo)? Bol si! Nie je to prvý raz. Bol si preč,(nie pri tom ako sa kradlo) tak ja neviem načo do telefónu môžeš toto telefónu povedať Jaro. Dospelý múdry človek. Ani nemysli na také veci. Alebo ty povieš, že máš tam v lese …(nezrozumiteľné slovo)… veď on sa chytí každej ch*joviny. On vás teraz bude vydierať lebo máte zmluvu do konca roka (riaditeľ závodu ,ktorý chce svedectvo o krádeži). Ale keď si nič nevidel, tak čo môžeš povedať? Komu? Keď si bol preč, čo môžeš povedať? Komu? Keď drevo nechýba, čo môžeš komu povedať?“

Lesník: ,,Najlepšie by bolo, keby si sa s ním dohovoril a povedal mu nech …“

Staško: ,, Ale s ním sa nedá dojednať, Jaro, veď ja s ním už bojujem odkedy. Ja som mu stokrát ponúkol spoluprácu, aj ja aj Jožko (Sisak-ekonomický námestník závodu). Ja som včera bol s Regecom (vedúci služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva) on si s ním nevie rady (s riaditeľom OZ Sobrance). Nie je jednoduchá záležitosť ch*ja sa zbaviť. Zbavíme sa ho, len to potrvá chvíľku. Ja mám od úradu pre verejné obstarávanie potvrdenie súťaže, že je v poriadku. 120 dní drží podnik papiere. Už uplynula posledná lehota, už musí dať papiere. Po dobrom 100 krát sme s ním hovorili. Už som mu aj povedal, Marian, ja keď budem mať ten papier, tak ja ťa požiadam, aby si odišiel preč. A keď nie, tak dám na teba trestné oznámenie za to, že si zrušil zmluvy za 250 tisíc a tým vznikli obrovské problémy vo firme. (Zrušil zmluvy riaditeľ závodu ,pre manželku – výberčího daní- pána Staška, ktoré sám podpísal. On ako manžel svojej žene, bola dobrá večer). Tam nerieši, čo si lesníci kupovali 50 hektárov lesa a také veci. Ja som raz za život chcel synovi pomôcť, preto lebo som ho nechcel pustiť do lesa aby sa niekde nestrepal po tom nečase a mal objednaný maďarský kamión. Raz za život. Na všetko ostatné mám papiere. Dobre vieš …(nezrozumiteľné slovo)… takže hovorím ti, dávaj pozor aj na to čo hovoríš do telefónu. Správca (vedúci lesnej správy, dostal svoje) v pohode je všetko. Všetko funguje. Drevo nechýba. Keď, tak tri kmene môžu chýbať. Tri. Tri kmene pri 200 … koľko tam majú vyťažené?“

Lesník: ,, Okolo 150 kubíkov.“

Staško: ,, Vieš koľko kmeňov …(nezrozumiteľné slovo)… Keby bol kradol denno denne keby tam chodil. Keby ja som ho zakrýval (veď ukradol len jeden kamión , preboha ). Ch*j sa nevie spratať na miesto (riaditeľ závodu). Išiel za Jankom Mackom (dodávateľ prác pre závod) deň ako bola zaplatená faktúra. Zavolal, (riaditeľ dodávateľovi) že na obed ísť. Išli na obed, Janko (dodávateľ prác) samozrejme mu dal čo mu mal dať a on mu volá (riaditeľ) za 5 minút, že ale to málo. Ja mu hovorím (výberčí daní), ale Marián (riaditeľ) Ty si čo? Ty si nejaký boss? Boh? Alebo čo? Veď ja viem čo sa patrí, komu čo sa, tak ako vždy. Veď to málo (vraví riaditeľ závodu). Takže, má on mne tak ruky bozkávať, a chodí a pýta a vydiera každého. A len preto, že povie, že musí dávať hore (výberčí poplatkov, Staško, vraví). Pýtal som sa na rozum Jara (Regeca, vedúci služobného úradu ministerstva ) Tak že všetko platí, podmienky ako sme sa dohodli? Podmienky boli také, čo sa na závode robí, je na závode (vraví Regec, že úplatky vybrané na závode ostávajú pre dosadených ľudí na závode) Lebo podnik má miliónové akcie teraz obstarať. My tu za päť tisíc stavby staviame. A on bude hovoriť ľuďom, že on musí hore odniesť peniaze. A nemá jednu jedinú zásluhu na tom kde je. Zase ja ch*jovinu som urobil (výberči Stasko, dosadil riaditeľa potom ako ho odvolali ,lebo podpísal svojej manželke zmluvy za 250 tis eur-bola dobrá). Zase ja bol ko*ot. No utekaj do roboty …“

 Toto už není o jednotlivých zlyhaniach ale ukazuje to ako sa systémovo dohodli prerozdelenia financií vybraných na prácach vykonaných v lesoch, ukazuje to ako fungujú sklady dreva štátnych lesoch, ukazuje to ako boli dohodnuté provízie prerozdelenia, ukazuje to na systém, že kamión dreva neznamená nič. Ukazuje to systém ,, Naších ľudí“.

Čo je veľmi zaujímavé na tomto celom je, že dneska sa údajný akter tejto komunikácie stal riaditeľom závodu v Sobranciach a aj keď o prepojeniach na bývalé vedenie SNS upozorňovala nadácia Zastavme korupciu, denník N, STV, .týždeň, tak vedenie lesov pod pánom generálnym riaditeľom lesov SR pánom Keszegym tvrdohlavo odmieta zmeniť svoje rozhodnutie o menovaní riaditeľa Oz a nadvôvažok ešte plánuje zaradenie pána Ing. Jozefa Staška na riaditeľa novovzniknutého závodu po reorganizácii lesov závodu Vihorlat, ktorý bude hospodáriť na polovici východného Slovenska. Druhú polovicu východných lesov má mať na starosti nominant strany Smer pán Vavrek v závode Východ.

Generálny riaditeľ Štátnych lesov pán Köszegy a minister Pôdohospodárstva Samuel Vlčan
Generálny riaditeľ Štátnych lesov pán Köszegy a minister Pôdohospodárstva Samuel Vlčan

 

Genéze žaloby podanej bývalou riaditeľkou za nevrátený, ukradnutý traktor pánom Staškom sa venovalo viacero médií, a aké prišlo riešenie zo strany lesov SR? Rýchlo sa spravila dohoda o uznaní dlhu vo výške 2970 eur a dohode o vyrovnaní danej sumy. Takže pán terajší riaditeľ už nič neporušil. Skutok sa nestal. Nepripomína vám to niečo? Ak vám prídu na spreneveru stačí len ,,ok vrátim peniaze za stroj“ prípad vyriešený.

No, ako ešte očistiť meno a vzbudiť dojem, že ,, veď mňa všetci uvítali na závode a tešia sa, že konečne bude spravodlivý riaditeľ“ no treba spísať podporný list na riaditeľstvo, s ktorým bude mávať GR lesov na tlačovke, že pozrite sa veď tí ľudia sa tešia, že majú mať takéhoto riaditeľa. Už nik nebude vedieť, že podpisy sa zbierajú v štýle ,,keď nepodpíšeš list , nebudeš mať robotu a zákazky od nás“. Tiež vám tieto PR metódy pripomínajú časy minulé? No, vyzerá to tak že aj budúce?

O celej situácii je informovaný aj premiér Heger, ako aj minister Vlčan už dlhšiu dobu ,no akosi sa nik nemá k reálnemu zhodnoteniu a vyvodeniu zodpovednosti za takéto nominácie.

Lesy a pôda patrí nám všetkým a nie súkromnému nastaveniu biznisu. O tejto nahrávke bolo informované aj vedenie lesov SR, kde som ako autor blogu tohto žiadal ich stanovisko, bohužiaľ neprišla žiadna odpoveď.

PS- ako bloger nemám možnosť pripnúť k blogu zvukový prenos nahrávky preto je uvedený prepis. Zvukovú nahrávku mám k dispozícii, ako už aj orgány činné v trestnom konaní.

Teraz najčítanejšie