Denník N

Prvý krok ministra Vlčana vo funkcii – zrušenie protikorupčnej jednotky. Dôvod – podávali veľa trestných oznámení? Vyšetrovali ľudí, na ktorých sa nesiaha?

Eurodotácie a podvody s ich poberaním sú čiernou škvrnou Slovenska v celej EÚ. Poberanie dotácií na letiská a betónové plochy nás smutne preslávilo aj na európskom dvore.

Pri návšteve v Bruseli a stretnutí s europoslancami v máji v roku 2018, kde sa ukázali reálne fakty ako to funguje na Slovensku , neveriacky krútili hlavami aj v Bruseli, že to nie je možné aby toto bola pravda. Nezabudnem na otázku vtedajšej šéfky nemeckých europoslancov Indebor Gressler ,, To prečo si ako krajina takto rozkrádate dotácie, veď tak nevybudujete nič, len bude pár bohatých ľudí?!“.  No, odpoveď bola ,, Lebo vládnou mocou si takto nastavili systém a upravili si zákony tak, aby to bolo možné. „.

Prešla po voľbách zmena vo vláde a očakávalo sa že príde protikorupčné vládnutie a s dosahom a došetrením podvodov na eurodotáciách. Akcia Dobytkár bol veľmi sľubný začiatok, kde skončili vo väzbe mnohí tzv. nedotknuteľní. Pri nástupe ministra Mičovského sa dal spraviť na MPRV SR forenzný audit ( ako jediné ministerstvo ho dalo spraviť), ktorý je jedna z najvyšších možných kontrol na Ministerstve. Výsledky, ktoré z časti boli prezentované hovorili o kombajnoch za 600 tis., kde hodnota reálna bola 120 tis. a podobne prešľapy.

Bola založená protikorupčná jednotka ako samostatný referát zo sídlom vo Zvolene. Do tejto jednotky boli zaradení aj bývalí vyšetrovatelia z radov polície, ako aj kontrolóri s dlhoročnou praxou v kontrolnej činnosti. Táto jednotka mala možnosť riešiť všetky podnety a prischlo jej aj spracovanie trestných oznámení z forenzného auditu, kde bolo toho čo spracovávať. Preto z taktických dôvodov neboli zverejnené mediálne všetky poznatky z auditu aby úderka mohla v pokoji spracovať podania.

No, nastala zmena na poste ministra pôdohospodárstva a táto jednotka pracujúca vo Zvolene zaslala novému ministrovi žiadosť o stretnutie, kde mu chceli odprezentovať ich prácu na akých veciach sa pracuje a aké trestné oznámenia už pripravujú. Minister Vlčan im prostredníctvom svojej kancelárie prisľúbil stretnutie a aj sa tak malo stať. Úderku pozvali na ministerstvo do Bratislavy, no na stretnutie už neprišiel pán minister Vlčan ale šéfka služobného úradu Ľubica Turkotová, ktorá už veľmi dlho slúži ministerstvu pôdohospodárstva (asi od čias HZDS) verne slúžila aj Vladovi Mečiarovi, tak aj následníkovi Ficovi a pre znalosti v systéme sa hodila aj pánovi Kvietikovi, pardón, pánovi Dankovi. A túto dámu za čias Mičovského, postihla veľmi dlhá pracovná indispozícia, maródka, ktorá sa zázračne skončila príchodom ministra Vlčana , tak táto dáma so svojským prístupom k ľuďom ,, vy ste nič ja som tu šéf“ si posadila protikorupčný oddiel a pýtala sa aké majú vzdelanie? Pričom ju absolútne nezaujímalo, kde dotknutí štátni úradníci profesne v minulosti pôsobili ,, Niekde Vás na referentské miesta dáme, no tie budú pravdepodobne v Bratislave a Vy predsa nebudete ochotní zo Zvolena dochádzať do Bratislavy?! Tak by bolo dobré aby ste podpísali dohodu o ukončení pomeru“ – po otázke dotknutých, čo dohoda prinesie, odvrkla, že ,, skončíte k 30.6. 2021″.

Upsss, no zaujímavé je, že pán minister má inú predstavu na prácu protikorupčnej jednotky , keď stoja chlapci so šanónmi a papiermi, ktoré idú prezentovať ministrovi čo vlastne robia, nakoľko nemá reálnu predstavu čomu sa venujú. Divné, že už je nespokojný.

Protikorupčné oddelenie na ministerstve, ktoré bolo zrušené podalo desiatky trestných oznámení, ktoré sa ešte prešetrujú.
Protikorupčné oddelenie na ministerstve, ktoré bolo zrušené podalo desiatky trestných oznámení, ktoré sa ešte prešetrujú.

No, to už je moc aj na ostrieľaných harcovníkov – reakcia – ,, no pani riaditeľka nič nepodpisujeme, a keď sa ruší protikorupčné oddelenie OK., musíme sa poradiť aj s rodinami.“ Zaujímavý ďalší moment nastáva o pár dní keď prišla nová (prvá) organizačná zmena z dielne ministra Vlčana a v nej protikorupčné oddelenie je účelovo presunuté zo Zvolena do Bratislavy (neruší sa ako im bolo pani Turkotovou prezentované). Prečo pani riaditeľka Turkotová zavádzala pri stretnutí, nik netuší (niekto určite áno). No, jasne a citeľné je cítiť potrebu zbaviť sa týchto nebezpečných ľudí.

Pri protikorupčnej vedenej kampani sú tieto reálne kroky z dielne ministra nepochopiteľné pri tom keď táto jednotka podala niekoľko kvalifikovaných trestných oznámení. Dokonca chlapi z tejto úderky podali  trestné oznámenie aj na R.Kaliňáka.

Ak sa pozrieme na údaje koľko bolo podaných trestných oznámení za nového vedenia ministerstva pôdohospodárstva? Jedna veľká 0.! Dneska je protikorupčné v Bratislave a je tam vedený jeden pracovník ako šéf sekcie, no bez žiadnych iných zamestnancov. Čo predtým nestihalo 5 ľudí dneska rieši jeden sekčny šéf?No, vyzerá to na snahu ,,skutok sa v minulosti nestal a tú hanbu v EÚ nejako už prežijeme.“

Protikorupčné si pozval aj Igor Matovič na debatu a po vypočutí si týchto chlapíkov sa rozhodol, že tak títo vedia čo robia a vzal si ich pod MF.

Hmm Vlčanovi niesu dobrí a Matovič ich berie všetkými desiatimi??

Kocúrkovo na entu.

Teraz najčítanejšie