Denník N

Pellegrini na rázcestí, modrá je dobrá …

Itinerár Ficovho protestu dával tušiť, že to bude niečo medzi oslavou futbalového titulu Slovana a prejazdom nočných vlkov centrom večernej Bratislavy. Tej Bratislavy, ktorá Fica nikdy nemusela, a že politikum vznikne najskôr pred samotnou “Easy Rider“. Únos nevesty z vlastnej svadby a mediálna pozornosť ako výkupné pre “znepokojených“ svadobných hostí.

Aj keď sa to nezdá, v skutočnosti išlo o Pellegriniho. Boostrovacia dávka zdravotníkom zostala celkom nesociálne bez povšimnutia a prednosť dostala obrana šéfa pred príkoriami polície. Reprivatizácia voličov Hlasu môže pokračovať. A aby to nebolo také jednoduché, pred skúškou správnosti stojí aj samotný Fico. Amnestie nie sú len o únose, ale aj o pozemkovom fonde, prioritnom majetku štátu … privatizácii. Politické ihrisko získalo historický rozmer.

Ak dnes láka analógia so zložením nemeckej vlády, potom otázka stojí tak, či Pelle dosahuje formát Scholza, Sulík liberálneho Lindnera, Truban intelektuála Habecka … a Bihariová výrečnosť Annalienky Bearbockovej (zelenej to ministerky zahraničných vecí). Či je možné porovnávať roky spolupráce Scholza a Merkelovej s rokmi Pelleho vo Ficovom tieni. Ak je potenciál novej nemeckej vlády vyšší ako súčet preferencií vládnych strán, platilo by to aj pre slovenský konštrukt?

Ponúka sa ale aj iná analógia. Friedrich Merz získal suverénnym spôsobom post šéfa nemeckej CDU (pre potreby tohto textu to ako info stačí). Ak je to dobrá správa aj pre Igora s Edom, potom sa máme spolu o čom baviť.

Aj za najväčšími mrakmi je obloha stále modrá (nórske príslovie).

Teraz najčítanejšie