Denník N

Na Filipínach budú Vianoce pod tajfúnom

© UNICEF/UN0569268/Baldicantos/AF
© UNICEF/UN0569268/Baldicantos/AF

Niekto nemá rád zimu, ani sneh. A uteká v zime do tepla. Ale nie je to výhra. Lebo práve v tých teplejších krajinách takmer každý rok v čase vianočných sviatkov začína obdobie tajfúnov a hurikánov a sviatočné obdobie sa mení na humanitárnu katastrofu, akú my poznáme len z filmov. Tento rok bol prvým tajfún na Filipínach.

Tajfún Odette, nazývaný aj Rai, priniesol 16. decembra rozsiahlu skazu. Na základe prvotných prieskumov UNICEFu rôznorodé potreby bude potrebné zabezpečiť pre približne 845 000 detí. Jedlo, vodu, lieky, oblečenie, ochranné prostriedky, vybavenie na varenie, matrace a deky pre rodiny na spanie, dočasné bývanie. Tiež je potrebné vybaviť dočasné zdravotnícke zariadenia nachádzajúce sa v stanoch.

Pre mnoho rodín na Filipínach sa tak príprava na vianočné oslavy zmenila na prežívanie ťažkých chvíľ. A mnoho pracovníkov UNICEFu takisto strávi sviatky poskytovaním humanitárnej pomoci. Už teraz sú na mieste a spolu s ostatnými organizáciami zisťujú, čo je potrebné zabezpečiť a koordinujú poskytovanie pomoci.

UNICEF už začal s distribúciou hygienických balíčkov pre 2000 rodín, rozdal 2767 balení tabliet na čistenie vody a ďalších 2018 fliaš iných druhov dezinfekcie na vodu, osadil 50 súprav núdzových latrín a 25 stanov na prechodné nemocnice a zdravotné jednotky.

© UNICEF/UN0569033/

„Mnohé deti budú tráviť prázdniny bez strechy nad hlavou, hladné, prechladnuté a so strachom,“  uviedol zástupca UNICEFu na Filipínach Oyunsaikhan Dendevnorov.

Tieto distribúcie sú možné aj vďaka celoročnej podpore darcov z celého sveta, aj Slovenska. Práve pre takéto náhle humanitárne krízy je dôležitá pravidelná mesačná podpora, alebo podpora cez Darčeky pre život. Tie sú nachystané v sklade, aby boli vopred pripravené aj na takéto chvíle.

Ako o tom spieva úžasná nórska sopránistka Sissel v pesničke Ak môžem niekomu pomôcť (If I can help somebody), urobme to aj my teraz. Pre deti nielen na Filipínach.

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.