Denník N

Jonas Karlsson: Miliónová faktúra

Čo by ste povedali, keby vám prišla faktúra na 615 000 EUR?
Isteže – považovali by ste to za omyl alebo za žart vašich infantilných kamarátov. Vôbec si nepamätáte, že by ste si niečo objednávali. A tá suma – veď je šialená! Taká faktúra by istotne skončila v koši pri šupkách z pomaranča.

Prvú upomienku by ste začali brať vážne. Strávili by ste nekonečné hodiny pri mobilnom telefóne, až kým by vám prvá voľná operátorka nepovedala, že to vôbec nie je vtip a že naozaj prišiel čas zaplatiť. Veď ste predsa museli vidieť tú kampaň o prerozdeľovaní v telke alebo v tlači, šlo to tam celý rok.
Aha, vy médiá nesledujete. Ste spokojný s tým, čo máte. S prácou vo videopožičovni, aj so životom starého mládenca bez záväzkov.
O to práve ide. Vašu spokojnosť sme prerátali na peniaze. Suma je to skutočne vysoká, veď nie každý mal v živote také šťastie ako vy. Len sa pozrite dookola, koľko úbožiakov sa narodilo do zlých pomerov, tí si vaše peniaze zaslúžia.
A že prečo až tak veľa?
Mali ste pekné detstvo? Oboch rodičov? To vás hneď stálo niekoľko tisícok.
Ste beloch? Muž? Ďalšie plus. Úmrtia v rodine dokážu konečnú sumu zraziť dole, ale to viete – úspešní príbuzní konečnú cifru opäť o čosi zvýšia. Naše merače sú certifikované, tie neoklamete.
A nevyhovárajte sa, že toľko peňazí nemáte. Čo poviete na splátkový kalendár?
Ja, vaša operátorka, som tu na to, aby som vám pomohla. Možno sme naozaj na niečo závažné zabudli, pri takejto masovej akcii sa to občas stane. Skúste si spomenúť na niečo tragické vo vašom živote a my vám faktúru nanovo prerátame.
Máte teda niečo? Hovoríte nešťastná láska?
Ajajaj! To nevyzerá dobre. Človeče, veď vy ste sa aj z tejto smoly poučili! Obávam sa, že toto váš dlh ešte zdvojnásobí. Šťastena nie je zadarmo, na to nezabudnite.

Presne toto sa pritrafilo hrdinovi útlej knižky Miliónová faktúra škandinávskeho autora Jonasa Karlssona (je fajn, že švédska koruna má oproti euru slabší kurz, pretože názov znie v miliónoch lepšie). U nás je tento autor debutantom, no u západných susedov mu už vyšla Místnost, čítavá novela o samoľúbom mužíkovi, ktorý vám tri štvrtiny knihy lezie na nervy, až kým s hrôzou nezistíte, že ste mu vlastne držali palce.
Čitateľa bez vopred nastavených očakávaní preto príjemne prekvapí Karlssonov svižný štýl, ktorý nepotrebuje slovný balast. Na to, čo nám chce povedať, mu zvyčajne postačí okolo dvesto strán. Presne takto to funguje aj v Miliónovej faktúre. Príbeh s nádychom scifi obsahuje filozofické prvky, keďže sa zamýšľa aj nad otázkou, či šťastie bezpodmienečne prináša peniaze, a ak áno, či by nebolo spravodlivé sa s nimi podeliť.

Jonas Karlsson (zdroj: sv.wikipedia.org)

Sympaťák Sven Bert Jonas Karlsson je vo Švédsku oveľa známejší z filmového plátna a divadelných dosiek, kde berie jednu umeleckú cenu za druhou, takže písanie prózy berie skôr ako koníček. Možno preto sú jeho dielka také čarovné a hravé, a vy vlastne ani neviete, či je to realita alebo fikcia.
Jeho postavy sú z mäsa a kostí. Máte voči nim predsudky, lebo sú protivné či odovzdané, ambiciózne či  flegmatické, no napriek všetkému sú vám istým spôsobom sympatické.
A potom si uvedomíte, že ste na ich strane a nechcete, aby sa o vašom spoločnom tajomstve niekto dozvedel. Ani ja vám teda neprezradím, ako to s tou faktúrou dopadlo.
Do čítania, priatelia.

Jonas Karlsson: Miliónová faktúra. IKAR 2015
Jonas Karlsson: Místnost. Kniha Zlín, 2015

Teraz najčítanejšie