Denník N

Stigma covidového ochorenia

Zahanbenie
Zahanbenie

Je dôležité si pred Vianocami uvedomiť, ako pandémia postihla každého z nás. Veľa ľudí sa už vyše jeden a pol roka roka bojí, že sa skôr či neskôr Covidom nakazí.

Rovnako sa to stalo aj môjmu kamarátovi. Po dvoch rokoch sa nakoniec nakazil a s ním aj celá jeho rodina. Okrem ich 13 ročného, inak nezaočkovaného syna, ktorý už tri týždne preventívne sedí doma, bez styku so spolužiakmi.

Prvá otázka, ktorú si kladiem je, prečo sa môj kamarát pri prvom telefonáte, najprv hanbil povedať, že sa nakazil? Až jemný kašeľ ho prezradil….

Dá sa s istotou povedať, že to spôsobuje stigma hanby z covidového nakazenia, ktorá sa neustále šíri v spoločnosti počas celej pandémie.

Dlhé hodiny celá jeho rodina tuho premýšľala o tom, kde a ako môhli Covid dostať. Kde urobili pred Vianocami chybu. Pritom všetci zodpovedne dodržiavali pokyny, ako aj odporúčania týkajúce sa Covidu.

Pri telefonáte sa následne rozhovoril, aký má pocit hanby, pretože aj keď nevedome, predsa asi porušil nejaké pravidlá. Keďže sa nakazili, majú pocit že ich celá rodina bude v dedine ostrakizovaná.

Už od mlada si pamätal slová, ktoré mu do tváre pri hádke povedala spolužiačka, keď bola na neho nahnevaná. Emotívne skríkla : „Ach, mimochodom, mal by si sa častejšie sprchovať….smrdíš.“  Aj keď kamarát vedel, že to myslela tak, aby ho zahanbila, aj tak si to vtedy overoval u mňa a u ďaľších priateľov. Všetci sme mu povedali, že sme si nikdy nevšimli, že by smrdel. Aj napriek tomu, si ešte aj dnes občas nebadane dáva ruku pod pazuchu a následne si pretrie rukou popod nos….keď hovorí s ostatnými. Zahanbenie jednoducho funguje po celý život a pri covide zvlášť. Je to geniálne a pritom tak hnusné.

V živote dochádza k stigmatizácii správania, ktoré chcú ľudia kontrolovať. Niektorí občania, ale najmä politici, či lekári sa snažia používať stigmu aj počas Covidu, s cieľom mať moc a kontrolu nad správaním ľudí.

Pritom je zrejmé, že nikto nechce dostať COVID-19. Nikto nechce nakaziť svojho rodiča či svoju babičku alebo vírus preniesť na kamošov, proste na niekoho, koho by mohol ohroziť na živote, spôsobiť mu závažnú komplikáciu či skončiť na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Aj kamarát a jeho rodina, po celé obdobie dbali na radu odborníkov v oblasti verejného zdravia, vyhýbali sa stretávaniu sa s ľuďmi mimo svojej domácnosti a práce. Všetci sme rešpektovali jeho rozhodnutie a pozíciu pustovníka. Boli veľmi opatrní a ich rodina nákazu úspešne obchádzala.

Až teraz. Napriek opatrnosti, sú teraz pred Vianocami všetci pozitívni a v izolácii.

Osobne si myslím, že premýšľanie o tom kde ste Covid dostali, je úplne zbytočné cvičenie. Koronavírus si proste nevyberá, keďže je všadeprítomný.  A to sa blíži hrozba Omikronu, ktorá dorazí naše zdravotníctvo počas tohtoročnej zimy.

Rada na záver

Všetci tí, ktorí ste sa dali zaočkovať a snažili ste sa byť počas pandémie zodpovední. Vedzte, že môžete aj ochorieť a logicky hľadať vinu a možno aj cítiť hanbu.

Ak dostanete Covid, nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Nemali by ste cítiť povinnosť obhajovať  a ospravedlňovať sa, prečo sa to stalo.  Ak sa proste túto zimu nakazíte, v žiadnom prípade to nenaznačuje, že ste urobili chybu, správali ste sa sebecky, alebo ste neboli „dosť dobrý“ v zabránení prenosu.

Mnohé z preventívnych opatrení na ktoré sme sa doteraz spoliehali, proste nefunguje ani na 70%. Vakcínou ste sa vyhli hospitalizácii a možno aj úmrtiu, ak ste rizikový pacient.

Ale ochoreniu Covid sa proste nedá vyhnúť. Je umenie zvládnuť covidové ochorenie tak, aby to nemalo následky aj na vaše duševné zdravie.

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”