Denník N

Často trpíte strachom? Spoznajte jeho pozitívnu stránku

milan tkáč stratégie

O negatívnej stránke strachu ste už asi počuli a čítali veľa. Vo všeobecnosti sú ľudia toho názoru, že strach je zlý a treba sa ho zbaviť. Áno, je pravda, že dlhodobý strach môže človek ublížiť, ale je to o tom, aký máte k nemu prístup. Mohli by sme ho prirovnať k ohňu – je dobrý sluha, ale zlý pán. Rovnako je to aj so strachom. Niekedy vás môže paralyzovať, no ak nenecháte, aby nad vami prevzal kontrolu, môžete dosiahnuť veľké veci.

Tri typy príznakov strachu

  • Vtieravé myšlienky a obavy z toho, že ľudia si o vás myslia niečo zlé a sústavne na vás kriticky hľadia či posudzujú.
  • Fyzické príznaky – rýchly tep, búšenie srdca, potenie, studené dlane, zvýšený krvný tlak. Vaše telo reaguje buď spôsobom úteku alebo útoku.
  • Výrazné zmeny správania, ktoré začínajú už od maličkostí – vyhýbanie sa rôznym zábavným činnostiam alebo až strach z opustenia domova.

Bez strachu by sme tu zrejme neboli

Nie je potrebné sa ho nasilu zbaviť, ale ovládnuť prekonať ho. Vďaka strachu by sa ľudia nikam neposúvali. No len si predstavte, že by vôbec neexistoval. Ľudia by necítili nebezpečenstvo a chýbal by im pud sebazáchovy. Asi by sme sa na tejto planéte ako ľudstvo dlho neohriali, nemyslíte? Strach je prirodzená ľudská emócia, ktorá nám dáva vedieť, že sme v nebezpečenstve.

Je tu však aj druhá strana mince – ľudia trpia rôznymi strachmi. Niekto sa bojí lietania, telefonovania, osobných stretnutí či socializácie. Možno už dlhé roky uvažujete nad rozbehnutím vlastného biznisu, ale vaše myslenie a obavy vám bránia začať. Veď predsa toľko ľudí sa už popálilo. Lenže s takýmto prístupom vám život unikne pomedzi prsty a na jeho konci môžete oľutovať, že ste sa o aspoň nepokúsili.

Sto ľudí sto strachov. V týchto prípadoch nejde o nebezpečenstvo. Ľudia si často myslia, že nadchádzajúce udalosti bude ťažké zvládnuť, a tak sa radšej stiahnu do svojej zóny komfortu. Ak sa však prekonajú, sú príjemne prekvapení.

Uvoľnite sa

Stres je subjektívna záležitosť, ktorá je zvyčajne vyvolaná ľudskými myšlienkami, ktoré reagujú na to, čo sa deje okolo. Samotná udalosť nevyvoláva pocit stresu, strachu a napätia. Sú za tým ľudské myšlienkyprehnané analyzovanie. Človek si v hlave vytvára scenáre čo by ako mohlo dopadnúť a častokrát uvažuje veľmi negatívne a vytvorí si v hlave najhorší možný záver. To vytvára stres a strach pustiť sa do niečoho nového.

Čo môžete urobiť? Uvoľnite sa a pokúste sa skončiť s nadmerným myslením. Veľmi vás to vyčerpá a nebudete mať energiu na bežné veci. Začnite svoj strach milovať, nič viac nepotrebujete. V hĺbke duše viete, že niečo chcete už dlho podniknúť. Užite si ten adrenalín, nenechajte sa pohltiť. Čo takí ľudia, ktorí sa báli výšok a odvážili sa vyskúšať tandemový zoskok? V momente pocítili neuveriteľnú slobodu a to, že mali obmedzenia v mysli.

Strach môže byť naozaj dobrá vec a v ľudskom živote má dôležité miesto. Ale s mierou. Ak niekto trpí dlhodobým stresom a strachom pohnúť sa vôbec z domu a vykonávať bežné činnosti, treba sa obrátiť na odbornú pomoc.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.