Denník N

Neznámy poľský génius?

Ponuka jazykových kurzov zo SuperMemo.com
Ponuka jazykových kurzov zo SuperMemo.com

Zdá sa, že „rovno pod našimi nosmi“, na sever od našich hraníc, žije niekto, kto na mňa na prvý pohľad pôsobí ako Einstein alebo Edison.

V kruhu rodiny a priateľov sme sa zhodli na tom, že keď sa chce človek učiť cudzí jazyk sám online, apky ako DuolingoBabbel sú asi najlepšia voľba.

Prepracovanejšou z oboch je zrejme apka Babbel, lebo pri nej vždy išlo o platenú službu. Duolingo akoby občas vyučovalo len izolované slovíčka či javy; Babbel aj širšie súvislosti vrátane gramatických. No dnes ponúka platenú verziu už aj pôvodne čisto nadšenecké/altruistické Duolingo.

Obe apky som otestoval, a hoci ma priamo nenadchli, za použiteľné ich považujem. Za rovnako použiteľné však považujem aj klasické učebnice pre samoukov: v tej francúzskej od českých autorov Pravdovcov som po zahanbujúcom množstve rokov na 32. lekcii z 35 a verím, že ju čoskoro doťuknem.

Potom sa plánujem pustiť do štúdia španielčiny (polokubánska neter od jednej sestry) a taliančiny (veď keď už človek zvládne francúzštinu a španielčinu, bolo by hriechom vynechať taliančinu). Na dánčinu (polodánska neter od druhej sestry) si priamo netrúfam (sestra varuje najmä pred šialene náročnou výslovnosťou), ale možno to k nej skúsim „okľukou cez švédčinu“ (tá je vraj oproti dánčine ľahšia, no najmä by som si rád v origináli vychutnal filmy od svojho najobľúbenejšieho režiséra Ingmara Bergmana). Nemčinu (polonemecká neter od brata) a ďalšie jazyky už, našťastie, ovládam. Hanbím sa však, že doteraz nie som schopný čítať po latinsky ani starogrécky – a čo je to za priaznivca filozofie, ktorý nedokáže čítať všetkých majstrov v origináloch?! To všetko treba čo najskôr dobehnúť.

Teraz som však čírou náhodou popri Duolingu a Babbeli naďabil na niečo tretie, hoci som to vôbec nehľadal. SuperMemo. S latinčinou ani starogréčtinou nepomôže, ale so všetkými ostatnými vyššie uvedenými jazykmi by mohlo. Nadôvažok má v ponuke aj čínštinu, japončinu a arabčinu – čo sú, pravdaže, jazyky, ktoré ma takisto lákajú.

Aká šťastena ma priviedla k SuperMemu? Študoval som na internete, vzhľadom na svoje desaťročia pretrvávajúce problémy s pravidelným spánkom (prespať celú noc je u mňa výnimočný úkaz; prebdieť celú častý), články o kvalitnom spánku, nuž a jeden z odkazov ma poslal na mega-ultra-článok o spánku od poľského očividne génia Piotra Woźniaka. Keď som si túto webstránku skonvertoval na PDF, vyšla na 177 strán (!) formátu A4. Takže vlastne knižka o spánku, zverejnená a dostupná celkom zadarmo.

Keďže článok o spánku ma ohromil a je úplne zjavné, že jeho autor je génius, začal som po Woźniakovi pátrať viac (má dnes 59 rokov) a takto som zistil, že už približne 35 rokov vyvíja softvér na výučbu (nielen) cudzích jazykov – SuperMemo.

Pritom nie so všetkým, čo Woźniak v megačlánku o spánku hovorí, súhlasím. (Pravda, zatiaľ som si ho pozrel len zbežne.) Určite však súhlasím s tým, čo Woźniak píše o budíkoch: akékoľvek používanie budíka je principiálne zhubná vec. Že sa používaniu budíka v našich pracovne nabitých dňoch a týždňoch nedokážeme (celkom) vyhnúť (ani ja), je iná otázka – ale aspoň si treba uvedomiť, že každé zazvonenie budíka je vec zdraviu škodlivá. A tak ak ju nedokážeme zo svojho života vylúčiť úplne, treba ju aspoň obmedziť na minimum. Zvonenie budíka sa z tohto pohľadu dá prirovnať k cigaretám alebo alkoholu.

Predplatné SuperMema stojí miernych 10 € mesačne a dá sa kedykoľvek zrušiť, takže určite to vyskúšam. Šípim, že SuperMemo bude kvalitnejšie než Duolingo či Babbel, keďže autorom nie je nejaká tupá korporácia či iba kolektív nadšencov, ale jednotlivec – génius.

K Woźniakovi samotnému… Prevádzkuje o sebe webstránky supermemo.guru. Málokedy som natrafil na internete na niečo také ohromujúce ako tieto stránky… Striedavo ich čítam s ústami otvorenými od úžasu, potom sa zas váľam od smiechu.

Woźniak o sebe píše (na excentrickej, no impozantnej stránke so svojím životopisom) napríklad takúto vec (použijem ako „pochodový citát“):

I do not attend conferences or business meetings. In short, I do not travel. In this modern electronic world, I consider travelling an unnecessary risk, as well as a waste of energy and time. All my work can now be done over the Internet. I have never been aboard a plane. My last conference, and the last business meeting took place in 1999. My last train trip took place in 2004. My most recent experience of smelling the interior of a car occurred in 2011. I have no driving license.

Nezúčastňujem sa konferencií ani pracovných porád. Skrátka necestujem. V dnešnom modernom elektronickom svete považujem cestovanie za nepotrebné riziko, ako aj mrhanie energiou a časom. Všetku svoju prácu už dokážem vykonávať cez internet. V živote som nesedel v lietadle. Poslednej konferencie aj poslednej pracovnej porady som sa zúčastnil v roku 1999. Vo vlaku som naposledy sedel v roku 2004. Naposledy som ovoňal vzduch vo vnútri auta v roku 2011. Nemám vodičský preukaz.

A potom, že detektív Nero Wolfe (ktorý vrahov odhaľoval bez toho, že by sa pohol z kresla svojej kancelárie) bola „vymyslená postava“! Oproti Woźniakovi je aj Wolfe začiatočník.

Kolosálne je Woźniakovo kompendium o vzdelávaní Problem of Schooling (Problém školského vzdelávania).

Woźniak píše, že po zrelej úvahe desaťročí dospel k názoru, že školy a školstvo ako také sú zlo a najlepšie by bolo ich zrušiť. Takže si rozšírme Woźniakov zoznam: drogy, nikotín, alkohol, zvoniace budíky, školy… (Pričom posledné dve položky podľa Woźniaka súvisia.)

Woźniakov kľúčový výrok o školstve som ako „pochodový citát“ použil už predvčerom, a hoci je to v anglickom origináli len 10 slov, riadne som sa zapotil, kým som ich preložil do slovenčiny tak, aby som so slovenskou verziou bol aspoň ako-tak spokojný:

Education is based on wrong principles and a wrong design.

Školstvo je postavené na pomýlených zásadách a vybudované chybne.

K nemu ako druhý kľúčový poznatok na úvod kompendia pridáva Woźniak zaprisahanie:

I would never send my kids to school.

Svoje deti by som v živote neposlal do školy.

Podmieňovací spôsob naznačuje, že Woźniak deti nemá. A môžeme si tipnúť, že ani manželku. Koniec koncov, aj detektív Nero Wolfe bol bez ženy a bezdetný.

Woźniak je neodškriepiteľne génius. Lenže hranica medzi géniom a šialencom (genialitou a šialenstvom) je tenučká. Balansovať na hrane medzi genialitou a šialenstvom je úloha pre povrazolezca. Držme Woźniakovi palce.

Rozpätie ľudskej inteligencie, teda IQ, si predstavujem ako tachometer v aute:

Ako vidno, maximálna rýchlosť (maximálna inteligencia, teda genialita), 220, má oveľa bližšie k nulovej rýchlosti (k šialenstvu) než k „bezpečnému priemeru“: diaľničnej 110-ke (priemernej inteligencii).

Woźniakove myšlienky môžu byť (a sú) inšpiratívne aj vtedy, keď nemusíme súhlasiť s jeho radikálnymi závermi.

Teraz najčítanejšie

Alexander Avenarius

Prekladateľ, korektor, tlmočník, učiteľ jazykov, správca serverov. Milovník elektronickej literatúry a mobilných prístrojov (čiže digitálny knihomoľ), študent filozofie a filmov, polyglot, grafoman, hobby-recenzent. Tvorca alternatívneho rozloženia slovenskej klávesnice. Môj alternatívny blog je na adrese extempore.top. Svoje knižné, filmové a iné recenzie posielam – vzhľadom na prehlbujúcu sa nefunkčnosť portálov IMDb a Amazon – aj do blogu AveKritik.com.