Denník N

Austrália si nezaslúži organizovať tenisový grandslam! A prečo Djokovič môže uspieť na súde?

JSP
JSP

Bez ohľadu na Djokovičove názory na očkovanie, postavenie Novaka Djokoviča ako rukojemníka v politickom boji medzi federálnou vládou v Canberre a lokálnou vládou z Melbourne, je neprijateľné.
Je neakceptovateľné aby Djokovič, ktorý dostal prísľub na vstup do krajiny, bol následne po prílete odmietnutý pohraničnou strážou, ktorá podlieha federálnej vláde.

Austrália nemôže ignorovať fakt, že je to vzdialený, izolovaný ostrov, ktorý potrebuje svet oveľa viacej, ako svet potrebuje Austráliu. A zvlášť to platí pri športe, kedy im medzinárodná tenisová organizácia umožnila organizovať grandslamový turnaj.

Austrália pozostáva zo šiestich štátov, pričom právomocí sú rozdelené medzi federálnu vládu a lokálnu vládu každého štátu. Toto platí aj pri pandémii.

Wikipedia

Spolupráca medzi štátmi a federálnou vládou je problematická a toto spôsobuje dlhodobú ujmu všetkým Austrálčanom, najmä počas dvoch covidových rokov. Vznikli zaujímavé nezhody o dĺžke karantény,  o protichodných nariadeniach na obmedzenia pohybu v jednotlivých štátoch, pri uznávaní výnimiek po prekonaní ochorenia Covidu.

V každej covidovej vlne sa politici snažili presunúť vinu z federálneho politika na lokálneho politika a naopak. Na tieto problémy prerozdelenia moci, teraz dopláca aj Djokovič.

Bez ohľadu na Djokovičove názory na očkovanie, postavenie Novaka Djokoviča ako rukojemníka v politickom boji medzi federálnou vládou v Canberre a lokálnou vládou z Melbourne, je neprijateľné.

Je neakceptovateľné aby Djokovič, ktorý dostal prísľub na vstup do krajiny,  bol následne po prílete odmietnutý pohraničnou strážou, ktorá podlieha federálnej vláde.

Predsa:

  1. Ak boli informácie ktoré poskytol Djokovič lekárskym expertom dosť dobré na „povolenie na výnimku“, prečo to nebolo dosť dobré pre pohraničné federálne sily?
  2. Prečo sa vôbec Djokovič obťažoval prejsť celým procesom,  ktorý je povinný v štáte Viktória, ak názor federálnej pohraničnej stráže prevážil?
  3. A prečo problém s Djokovičom nevyriešil jeden telefonát medzi vládou v Melbourne a Canberrou, ktorý mohol vyriešiť tento problém hneď na začiatku, keď Djokovič zverejnil Twitterový status?
Twitter

Napriek horeuvedenému, politici si neváhali udrieť do svetovej jednotky, len aby vytrieskali politický zisk pred svojím publikom.

Pritom popreli fakty,  ktoré platia pre každého, kto pricestuje na Grandslam a nie je očkovaný. Takýto cestujúci musí požiadať o výnimku tenisovú organizáciu “Tennis Australia”, ktorá preto zriadila nezávislú komisiu na posúdenie takejto žiadosti. Porota tejto nezávislej komisie je zložená z odborníkov z oblasti imunológie, infekčných chorôb a všeobecnej praxe. Komisii sú poskytnuté dokumenty od cestujúcich, ktoré obsahujú všetky informácie, pričom z dokumentov sú odstránené osobné údaje vrátane mena, veku a krajiny pôvodu.

O výnimku z očkovania na grandslam požiadalo 26 ľudí. Každá žiadosť, ktorá prešla hodnotením nezávislou komisiou, následne posúdila aj revízna komisia zriadená štátom Viktória.  Až táto komisia následne rozhodla, či žiadosti splnili kritériá na oslobodenie alebo nie.

Podľa usmernení ATAGI , ktoré  vláda Viktórie použila vo svojich hodnoteniach, existuje len niekoľko dôvodov, kedy môže byť osoba oslobodená od očkovania.

Tieto výnimky zahŕňajú:

  • Akútny závažný zdravotný stav pred veľkou operáciou.
  • Akákoľvek závažná nežiaduca udalosť pripísaná predchádzajúcej dávke očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19.
  • Dôkaz ohľadom prekonanej infekcie COVID-19, potvrdenej PCR testom za posledných šesť mesiacov.
  • Ak je osoba počas procesu očkovania rizikom pre seba alebo pre iných v dôsledku poruchy vývoja alebo duševného zdravia.

Podľa usmernení ATAGI sa na ľudí s výnimkou očkovania vzťahujú rovnaké obmedzenia, ako na očkovaných ľudí. To znamená, že na Djokoviča sa prihliadalo ako na plne zaočkovaného a po príchode do krajiny tiež nemusel podstúpiť karanténu. Naviac ako hráč, bude musieť každý deň absolvovať antigénový test, ako aj podstupovať pod dohľadom zdravotníkov test, trikrát počas prvých 5-7 dní, po príchode na turnaj.

Aj preto štát Viktória a tennisová organizácia v Australii potvrdili, že Djokovič má lekársku výnimku na grandslam, keďže všetky podmienky štátu Viktória splnil.

Problém ale urobila federálna vláda, ktorá jeho víza na vstup do Austrálie zrušila po dvoch dňoch od vydania po tom, čo austrálske pohraničné sily rozhodli, že tenisová hviezda neposkytla „primerané dôkazy“ na podporu lekárskej výnimky.

Dôvodom prečo môže Djokovič nakoniec vyhrať súdny spor, sú rozpory v nariadeniach odporúčaní v ATAGI kde sa uvádza:

a nariadením federálnej vlády pre neočkovaných cestujúcich zo zahraničia, ktoré uvádzajú že neočkovaní cestujúci musia preukázať zamestnancom pohraničnej stráže dôkazy o zdravotnom stave.

Víza ale môže vydávať iba federálna vláda. Veľkou otázkou je: prečo federálna vláda vydala Djokovičovi víza, ak nebol spôsobilý? Verím preto, že Djokovič má veľkú šancu na súde uspieť. Držme mu v tom prsty, aby to stihol včas!

update:  9. januára 2022 22:09

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”