Denník N

Druhý rok covidu: Najlepšie sa zotavuje ekonomika Číny, nasledujú USA pred Európskou úniou

Ozios, Ozios broker, Ozios forex, Ozios recenzia, Ozios skúsenosti

Globálna ekonomika sa už druhý rok snaží vyrovnať s negatívnymi dopadmi pandémie koronavírusu. Medzi najväčšími hospodárskymi centrami sveta sa to podľa analýzy Ozios najlepšie darí Číne.

Globálna ekonomika sa už druhý rok snaží vyrovnať s negatívnymi dopadmi pandémie koronavírusu. Medzi najväčšími hospodárskymi centrami sveta sa to podľa analýzy Ozios najlepšie darí Číne. Jej rast sa tento rok môže vyšplhať na tempo, na ktoré bola najľudnatejšia krajina sveta zvyknutá ešte na začiatku minulého desaťročia. Spojené štáty už prekonali predpandemickú úroveň, Európskej únii sa to zrejme podarí budúci rok. 

Aj napriek tomu, že svet čelí už druhej ekonomickej kríze za posledných 12 rokov, Číny akoby sa hospodárske problémy vôbec netýkali. Keď globálnu ekonomiku postihla v roku 2009 najhlbšia recesia od konca druhej svetovej vojny, čínske hospodárstvo len nepatrne spomalilo svoj rast. Podobný scenár sa opakuje tiež v prípade koronavírusovej pandémie. Kým vyspelé krajiny bojovali s ešte hlbším prepadom výkonu svojich ekonomík, Čina znovu svoj rast iba spomalila, hoci oveľa citeľnejšie ako pred 12 rokmi. Čínsky hrubý domáci produkt v roku 2020 vzrástol len o 2,3 percenta, o rok skôr to bolo takmer šesť percent.

Čína iba spomalila rast

Rok 2021 potom pre Čínu znamená robustné oživenie. Hoci ešte nemáme k dispozícii kompletné dáta z tohto roku, podľa aktuálneho odhadu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) narastie v roku 2021 čínsky hrubý domáci produkt o 8,1 percenta. Vzhľadom na to, že si Čína minulý rok udržala ekonomický rast v kladných hodnotách, nemožno vlastne ani hovoriť o akomsi návrate hrubého domáceho produktu na predpandemickú úroveň. Reč môže byť najviac tak o návrate na predpandemickú  rastovú trajektóriu, ktorá sa pohybovala medzi 5 a 6 percentami ročne. Pre najbližšie 2 roky predpovedá OECD Číne ekonomický rast vo výške 5,1 percenta.

Toto všetko je Čína schopná dosiahnuť pri pomerne slušnej stabilite cenovej hladiny a pracovného trhu. Priemerná výška inflácie dosiahne podľa OECD tento rok v Číne 0,8 percenta a v najbližších dvoch rokoch zrýchli na 2,4 percenta. Miera nezamestnanosti síce minulý rok narástla z predpandemických 3,6 na 4,2 percenta, tento rok sa však nezamestnanosť znížila na septembrových 3,9. Na dosiahnutie nezamestnanosti pred prepuknutím koronavírusovej pandémie tak Číne ešte chýba asi 0,3 percentuálneho bodu.

EU na predpandemickej nezamestnanosti

Európska únia sa však môže chváliť tým, že miera nezamestnanosti ku koncu tohto októbra klesla na hodnoty, ktoré sme na stránkach Eurostatu mohli naposledy vidieť vo februári minulého roku. Vtedy  miera nezamestnanosti v európskej dvadsaťsedmičke dosahovala 6,6 percenta, teraz sa nachádza iba o 0,1 percentuálneho bodu vyššie. Medzitým však EU zažívala nezamestnanosť, ktorá sa blížila k ôsmim percentám.

Avšak, čo sa týka tempa rastu hrubého domáceho produktu, Európska únia za Čínou zaostáva. Minulý rok sa prepadol o necelých 6 percent, tento rok sa potom niesol v znamení rýchleho návratu k predpandemickým úrovniam, hoci k ich prekonaniu zrejme dôjde až v budúcom roku. Doteraz sa v priebehu roka 2021 hrubý domáci produkt EUmedziročne zvýšil iba v dvoch z troch doposiaľ „spočítaných“ kvartáloch (o 14,4 percenta v druhom, o 3,9 percenta v treťom). Prvý štvrťrok priniesol medziročný pokles o viac než percento. Za celý tento rok by potom mala ekonomika EU podľa prognózy Európskej komisie narásť o rovných päť percent.

Veľké riziko pre udržanie rastovej trajektórie európskej ekonomiky predstavuje aj nezvyčajne vysoká miera inflácie, ktorá sa podľa predbežných odhadov dostala (v rámci eurozóny) koncom novembra na úroveň 4,9 percenta v medziročnom vyjadrení. A inflačné rizika pretrvávajú aj pre začiatok budúceho roku.

USA sú ekonomicky z pandémie vonku

Vysoká miera inflácie trápi aj Spojené štáty americké. Ceny v USA totiž ku koncu novembra medziročne narástli o 6,8 percenta. To je najviac od júna 1982. Vysoká inflácie ide ruka v ruke s nízkou nezamestnanosťou, ktorá v rovnakom mesiaci klesla na 4,2 percenta. Aj napriek tomu, že stále ide o mierne vyššiu úroveň, než akú USA dosiahli v predvečer prepuknutia pandémie , ďalší priestor pre jej výraznejší pokles už pravdepodobne nie je.  I tak majú USA asi o tretinu nižšiu nezamestnanosť ako Európska únia.

Rovnako aj vo vývoji hrubého domáceho produktu USA Európsku úniu prekoná. Jednak minulý rok nezaznamenali taký prudký pokles hospodárskej výkonnosti, jednak sa im podarilo pomerne úspešne zotaviť a už na prelome prvého a druhého kvartálu sa dostali na predpandemickú úroveň, ako vyplýva z dát Eurostatu. Európskej únii sa to najskôr podarí na prelome tohto a budúceho roku, prípadne v prvých mesiacoch roku 2022.

Teraz najčítanejšie

Ozios, ozios broker

Adam Austera

Vyštudoval som Slovenskú poľnohospodársku Univerzitu v Nitre, kde som získal inžiniersky titul. Avšak nakoniec ma profesijne zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr som obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu, kde som sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.