Denník N

Na kurzoch som sa dozvedela, že Plamienok je o živote, nie o smrti a umieraní

Prečítajte si, čo priniesol kurz pre študentov a verejnosť študentke Alexandre.

Predstava o paliatívnej starostlivosti pred absolvovaním prednášok bola veľmi hmlistá. Predstavovala som si, že tento typ starostlivosti a pomoci je najmä o umieraní a trápení. Už prvá prednáška s pani doktorkou Jasenkovou mi však ukázala, že to tak nie je. „Paliatívka“ je pravým opakom. Je to typ pomoci a starostlivosti, ktorá je síce veľmi náročná, ale zároveň krásna. Jej prvoradým cieľom je čo najviac skvalitniť život nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám, urobiť ho pozitívnym a zmysluplným. Vďaka prednáškam som mohla zistiť, že Plamienok je o živote, a nie o smrti a umieraní. Život detí je kvalitnejší už preto, že sú doma so svojimi blízkymi a nemusia tráviť čas, ktorý im zostáva, v nemocnici,“ píše Alexandra.

Hovorí tiež, že prednášky jej taktiež ukázali, aké dôležité je vážiť si maličkosti a dopriať si čas pre seba. „Zároveň mi objasnili a dali možné odpovede na otázky, ktoré som sa samej seba už dlho pýtala a nevedela nájsť odpoveď. Nemožno si však myslieť, že prednášky vám dajú recept na život- ako sa netrápiť a ako tieto situácie zvládnuť bez problémov. Recept ani presné rady či postup totiž neexistujú. Vždy to bude do istej miery náročné a ťažké. Dôležité však je, aby ste v týchto chvíľach neboli sami a nebáli sa požiadať o pomoc. Aj to som sa naučila vďaka Plamienku,“ vysvetľuje mladá študentka psychológie.
Téma smrti sa podľa jej slov často nevyskytuje a často o nej ani nepremýšľame. „Patrí však do nášho života a je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Aj keď sa to môže zdať paradoxné alebo zvláštne, Plamienok ma v dobrom slova zmysle donútil zamyslieť sa aj nad takýmito témami, ktoré nemusia byť pre niekoho príjemné a môžu byť bolestné. Zároveň cítim, že ma premýšľanie a debaty, ktoré sme videli v skupine o týchto témach, ako človeka posunuli. Verím, že všetky nadobudnuté poznatky sa mi podarí v budúcnosti v mojej práci lekárky zúročiť a ďakujem za možnosť obohatiť svoje vnútro a aj myseľ.“

Prihláste sa na vzdelávacie prednášky Plamienka pre študentov a verejnosť v roku 2022. Podrobnejšie informácie o Prednáškach pre študentov a verejnosť nájdete na podstránke Vzdelávanie. 

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.