Denník N

Prečo televízie prehliadli opitého štátneho tajomníka?

Po Facebooku v týchto dňoch koluje video, na ktorom bľaboce štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko. Vo videu čudne komentuje úspechy v cestovnom ruchu. Artikuluje veľmi ťažko, niektoré slová nedokáže poriadne vysloviť. Video sa šíri s posmešnými komentármi o opitom politikovi.

Na videu ma neprekvapilo len to, v akom stave prišiel pred kamery štátny tajomník, ale aj prístup médií, ktoré ho nakrúcali. Ako je možné, že Františka Palka takto nasnímali už v lete Markíza a tv.tablet (televízia štátnej Tlačovej agentúry SR) a nahrala RTVS (rozhlasový redaktor) ani jedno z týchto médií neprinieslo reportáž, kde by sa venovalo jeho stavu a pýtalo sa na vysvetlenie? Pravdepodobne tam boli aj iné médiá, no informáciu o tom, že by niektoré riešilo stav Palka, som nezachytila. Je možné, že si novinári nevšimli, že nie je úplne v pohode, čo nepredpokladám.

Štátny tajomník totiž nebol v poriadku a potvrdzuje to sám v stanovisku, o ktoré som ho požiadala. Viac: Palko sa ospravedlňuje: Stretol som sa so Skrúcaným

Brífing pred novinármi mal štátny tajomník ešte 27. augusta.

Video, z ktorého je jasné, že s Palkom nie je niečo v poriadku, sa objavilo v málo známej humoristickej relácii webu nasenovinky.sk. Virálne sa stalo až teraz, ako sa na ňom zabávali ľudia na Facebooku.

RTVS (v SRo), Markíza aj tv. Tablet odvysielali reportáž o úspechoch v cestovnom ruchu a citovali aj štátneho tajomníka. V reportážach sú len veľmi krátke zábery na Palka a televízie dali do vysielania len momenty, v ktorých vyzeral triezvo. Tú sú ich reportáže, ktoré si porovnajte s videom hore:

Markíza: Kto môže za úspech

tv.tablet: Trend nárastu počtu turistov by mal na Slovensku pokračovať celý rok

Verejný činiteľ je pod ostrejším drobnohľadom médií aj daňovníkov a otázky o tom, či je pod vplyvom alkoholu, sú legitímne. Ak by takto prišiel do práce lekár, učiteľ alebo moderátor RTVS tak ho vyhodia. Tento úradník naviac rozhoduje aj o financiách v doprave.

V minulosti Markíza zavolala políciu na lekára len preto, že zle artikuloval a hoci nebol opitý, odvysielala reportáž, ako keby bol.

Viac: Markíza to s reportážou o lekárovi, ktorý nepil alkohol, prehnala

Keď ale príde  štátny tajomník na stretnutie s novinármi opitý, Markíza to nerieši. Novinári zvyčajne nemajú problém upozorniť na podobné prešľapy politikov. Informovali o opitom Jánovi Slotovi či Mikulášovi Dzurindovi. Prečo Františka Palka prehliadli?

Prečítajte si aj ďalšie články, hodnotiace médiá. Sledujte články aj na Facebooku.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog hodnotí etiku v žurnalistike, prešľapy novinárov, zásahy do ich práce. Jeho cieľom je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend. Jej manžel je redaktorom Denníka N.