Denník N

Čo sledovať v prvej debate demokratov?

Aj keď sa to zdá neuveriteľné, americké prezidentské voľby budú až o rok. Najdrahšia politická kampaň sveta je však rozbehnutá na plno. Negatívne reklamy, slogany, bilboardy, megaboardy, prieskumy, a, samozrejme, predvolebné debaty. Práve v tých často dochádza na lámanie chleba. Rétoricky silní kandidáti majú odrazu pred sebou malé pódium, protikandidátov, neúprosných moderátorov, a časový limit, do ktorého musia vtesnať svoje odpovede tak, aby zneli autenticky, ale bez vyzradenia niečoho, čo by mohli byť neskôr použité proti nim. Prvá debata kandidátov za demokratickú stranu bude dnes večer v Las Vegas. Debata bude priestor na výmenu názorov a pre niektorých šanca ako sa zviditeľniť. Na čo ešte by sme sa mali sústrediť?

Feel the Bern – Bernie Sanders, dar z nebies pre liberálov a postrach všetkých funkcionárov demokratickej strany. Sanders, ktorý o sebe tvrdí, že je sociálny demokrat (v USA je to takmer nadávka), a ktorý bol až do tohto roku nezávislým politikom, spustil lavínu populizmu. Napriek vysokému veku lákajú jeho prehlásenia o zdravotnom poistení pre všetkých či bezplatných vysokých školách najmä mladšiu časť amerického elektorátu. Bernie je úžasný speaker, dokáže na seba strhnúť tisícové a desaťtisícové davy nech príde kamkoľvek. Jednu vec však zatiaľ neokúsil. Postaviť sa zoči-voči Hillary Clinton, pre ktorú toto nebude prvá debata. V prieskumoch mu pomôže, ak na pódiu zachová pokoj, nebude útočiť, a zároveň ostane autentický pre svoj fan club.

Hillary a flip-flopy – Hillary Clinton ešte stále nedokáže prehryznúť, že nominačný proces trvá tak dlho. Sanders sa na ňu doťahuje vo všetkých dôležitých štátoch, v niektorých ju dokonca poráža. Strach z toho, že by ju mohol 74-ročný sociálny demokrat obrať o jej stranícku nomináciu a potenciálne o kreslo v Bielom dome ju núti otočiť o 180 stupňov takmer pri každej téme. Naposledy to bola obchodná dohoda TPP (Trans-Pacific Partnership), ktorú ešte ako ministerka zahraničných vecí označovala za „zlatý štandard“ všetkých obchodných dohôd. Dnes je však proti tejto dohode. Lebo sú proti nej aj voliči primárok. V roku 2012 už jeden kandidát na tzv. flip-flopping doplatil. Ten však kandidoval za republikánsku stranu. Hillary demokratický elektorát pozná. A pevne dúfa, že im bude menej prekážať fakt, že „otočila“ ako im bude imponovať to, že otáča smerom k ľavici.

Jimmy who? – Keď Jimmy Carter ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta vo voľbách roku 1976 a ľudí sa potom pýtali na ulici na jeho kandidatúru, ich odpoveď znela „Jimmy aký?“ Tento smutný pocit vyplývajúci z nevýraznosti a neschopnosti zaujať budú viac menej zažívať aj ďalší traja kandidáti, ktorí budú zdieľať pódium so Sandersom a Clinton – Martin O’Malley, Jim Webb, a Lincoln Chafee. Bude zaujímavé sledovať, aký priestor im dajú moderátori debaty a či s nimi rátajú ako s kandidátmi s reálnou šancou vyhrať nomináciu strany. Vzhľadom na to, že CNN už týždne promuje debatu ako duel medzi Hillary a Berniem. Všetci traja majú v prieskumoch nižšie čísla ako je štatistická odchýlka, no ich témy a skúsenosti si pozornosť zaslúžia.

Strýko Joe – Pre fanúšikov prekvapení na poslednú chvíľu a rovnako fanúšikov Joe Bidena bude najzaujímavejšie sledovať, či sa nakoniec rozhodne vstúpiť do politického súboja alebo nie. Zatiaľ oficiálne neohlásil svoju kandidatúru, citujúc najmä osobné dôvody. Pred pár mesiacmi zomrel na rakovinu jeho syn Boe, ktorý si podľa svedkov prial, aby jeho otec skúsil kandidatúru ešte raz (Biden kandidoval neúspešne v 1988 a polo-úspešne v 2008). Prieskumy dávajú Bidenovi tretiu priečku, čo musí okrem frustrácie ohlásených kandidátov pod ním vyvolávať úzkosť v táboroch Clinton a Sandersa, keďže sa na nich doťahuje ďalší biely muž z establišmentu. Televízia CNN, ktorá debatu zastrešuje, dala možnosť Bidenovi zúčastniť sa na nej aj bez oficiálneho vyhlásenia kandidatúry. V čase písania článku ešte nebolo jasne, ako sa Biden rozhodol. CNN však pre neho pripravili mobilné pódium.

Ešte pred začiatkom demokratickej debaty je možné usúdiť, že bude civilizovanejšia, umiernenejšia, a konkrétnejšia ako boli a budú tie republikánske. Hlavným dôvodom je štvrtinový počet kandidátov na pódiu. Je pravda, že tým najhlasnejším z kandidátov bude u demokratov, tak ako u republikánov, radikál so smiešnym účesom. Avšak hlavný rozdiel bude v obsahu.

Teraz najčítanejšie