Denník N

(A)teisti, ktorých sa oplatí sledovať

Nie je ťažké odpozorovať (napr. 10 minútovým prehľadaním Facebooku), že úroveň diskusie na Slovensku (a nielen tu) nie je na veľmi vysokej úrovni. Bez ohľadu na tému diskusie sa dá jednoznačne povedať, že by nám celkovo prospelo vedieť diskutovať slušne, s empatiou a bez argumentačných faulov.

EDIT: Opravená gramatika a štylistika.

Preto v tomto blogu prinášam môj krátky zoznam (kresťanských) teistov a ateistov, ktorých sa oplatí sledovať a počúvať. Jedná sa o, podľa môjho názoru, veľmi slušných a dobrosrdečných ľudí, ktorých cieľom je hľadanie pravdy, čo sa zobrazuje aj na ich práci a prejave. Bez presne určeného poradia ponúkam zoznam nižšie.

Cosmic Skeptic (Alex O’Connor)

Alex O’Connor je zakladateľom podcastu, Youtube kanálublogu Cosmic Skeptic. Momentálne študuje na Univerzite v Oxforde, konkrétne odbory Filozofia a Teológia. Alex sa prevažne venuje ateizmu a etickosti vegánstva, keďže sám je vegánom. Na tieto témy absolvoval niekoľko debát či diskusi – výborný dialóg s americkým biskupom Robertom Barronom či debata na témuExistuje Boh?“ s Trentom Hornom. Alex má viacero dobrých debát, rozhovorov či videí, vie si priznať aj retrospektívne chybu (kritika mladšieho samého seba) a ak človek hľadá solídne a slušné uvedenie do filozofických dôvodov ateizmu či etických dôvodov vegánstva (a prečo si Alex myslí, že by všetci mali byť vegánmi), je jeho kanál práve na to.

Majesty of reason (Joe Schmid)

Majesty of reason je Youtube kanál, na ktorom sa jeho zakladateľ, Joe Schmid, venuje náboženstvu a filozofii. Študuje Filozofiu a Biológiu na Purdue univerzite, pričom sa považuje za agnostika. Aj vďaka tomu a jeho rigoróznemu prístupu je možné na jeho kanáli nájsť detailne rozobraté argumenty teistov a ateistov s jeho komentárom. Je tiež, podobne ako Alex O’Connor, diskutérom a zúčastnil sa viacerých debát, ako napr. tuto na tému „Je božská jednoduchosť pravdivá?“ (pokročilejšia téma) či napríklad „Diablovu debatu“ na existenciu Boha (účastníci majú vymenené pozície – Joe v tomto prípade obhajoval to, že Boh existuje). Jeho jedinou nevýhodou je bohužiaľ to, že fandí Arsenalu (pozn. autor blogu je fanúšikom Tottenhamu).

Real Atheology (Ben Watkins a spol.)

Real Atheology je pomerne malá a neznáma skupinka ateistov, ktorých cieľom je rozoberať argumenty teistov, diskutovať a hľadať pravdu. Ich Youtube kanál obsahuje analýzy viacerých argumentov filozofov, ich rozobratie a prečo s nimi nesúhlasia. Objavili sa aj vo viacerých debatách, z ktorých vypichnem dve na asi najčastejšiu tému existencie Boha, a to konkrétne tuto s Gregorym Pineom a tu s Trentom Hornom. Opäť sa jedná o kvalitný obsah, kde sa, obrazne povedané, nebijú slamené panáky.

Counsel of Trent (Trent Horn)

Trent Horn je konvertitom na katolícku vieru a je hostiteľom podcastu Counsel of Trent. Je jedným z najmilších apologétov súčasnosti a vždy sa snaží prezentovať cudzí názor v tom najsilnejšom svetle. Jeho podcast už prekročil 500 epizód, v ktorých sa venuje najrozličnejším veciam – pro-life pozíciám, dialógom s ateistami, inými kresťanmi, histórii a pod. Je tiež skúseným diskutérom, čo je možné vidieť aj v dvoch debatách spomenutých vyššie. Celkovo ponúka širokú škálu obsahu od krátkych prehľadov, cez dialógy až po hĺbkové analýzy.

Jimmy Akin

Jimmy Akin často pripomína znalosťami chodiacu encyklopédiu a svojím pokojom prekoná mnohých stoikov. Je členom podcastu Jimmy Akin’s Mysterious World, kde sa venuje rôznym mysterióznym témam (od duchov po konšpirácie) či historickým záhadám. Pri preberaní jednotlivých tém začína zoširoka, čo je vhodné pre každého, kto sa do danej témy nevyzná. Nebojí sa však ísť do hĺbky, čo je zjavné aj na jeho blogu. Príkladom môže byť jeho séria kritických blogov voči Kalamovmu kozmologickému argumentu v jeho najčastejšej podobe tuto.

Capturing Christianity (Cameron Bertuzzi)

Cameron Bertuzzi má na starosti kanál Capturing Christianity, kde sa, ako je naznačené v názve, venuje rôznym témam kresťanstva – existencia Boha, debrífing starších diskusií, dialógy s rôznymi osobnosťami (ako napr. aj Alex O’Connor či Joe Schmid), alebo aj zoznam top 10 debát medzi teistami a ateistami. Celkovo sú jeho videá pre začiatočníkov ako aj pokročilých, ktorých zaujímajú hlbšie aspekty jednotlivých argumentov. Jeho kanál tiež slúži ako platforma pre množstvo zaujímavých debát, kedy sa stretnú dva protichodné názory v konštruktívnom dialógu.

Stojí za zmienku

Graham Oppyjeden z popredných ateistov súčasnosti, jeho meno je zárukou kvality hocijakého blogu, článku či videa.

Edward Feserblog tomistického profesora filozofie opäť so širokým záberom tém, jeho debatu s Grahamom Oppym je zas možné nájsť tuto.

Unbelievable!Youtube kanál všemožných diskusií a dialógov, ako napr. dialóg Wiliama Lane Craiga a laureáta Nobelovej ceny Rogera Penrosa.

Verím, že som ponúkol zoznam zaujímavých zdrojov, ktoré rozšíria znalosti každého bádateľa a zároveň nám dajú vhodnú lekciu, ako slušne diskutovať tak, aby sme neboli cynikmi či obludami a nemuseli sme si dávať všelijaké škaredé prívlastky.

Teraz najčítanejšie

Ján Čegiň

Študujem PhD v IT, zaujímam sa o filozofiu náboženstva, históriu, apologetiku a teológiu. Konštruktívna kritika a slušná diskusia vítané. Najskôr ma zastihnete na e-maily, keďže FB nepoužívam.