Denník N

F. Kafka: Proměna a jiné povídky (Čitateľský denník 2/2022)

„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trocha nadzvedl hlavu, uviděl své klenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima.“

Ďalším mojim veľkým klasickým restom bol dlhú dobu zachmúrený pán Kafka. Kedysi dávno som sa pokúšal čítať jeho poviedky, dokonca som dostal aj komiksovú adaptáciu Zámku, ale akosi sa mi cez to nedarilo prelúskať. Pravdu povediac; bola to pre mňa jedna veľká navoňaná nuda. Po rokoch som sa mu ale predsa len rozhodol dať druhú šancu a vytiahol som z poličky Premenu. Premenil ma vyšší vek a dokážem už oceniť tvorbu tohto pražského rodáka?

Bezradnosť, stratenosť, izolovanosť, odcudzenie a celková uletenosť — známe to znaky kafkovskej prózy — som našiel hneď v titulnej poviedke. Řehoř Samsa, z ničoho nič premenený na obrovského chrobáka, sa ocitá uväznený vo vlastnej izbe. Mladému obchodníkovi, od ktorého je existenčne závislá celá rodina, zrazu nikto nerozumie. Neužitočne trávi celé dni medzi štyrmi stenami, prestáva mu chutiť jesť a jeho jediným potešením je oddychovať prilepený dolu hlavou na plafóne.

Je to podobenstvo o depresii? Snový príbeh? Analýza vzťahu otca a syna? Alebo len humoristická poviedka, ktorá nás má v prvom rade pobaviť? Myslím, že zo všetkého niečo — a práve tých mnoho rovín, ktoré zároveň Premene neuberajú na zábavnosti, z nej urobili klasiku.

Kniha je doplnená ďalšími Kafkovými poviedkami, mnohé z nich sú miniatúry nezaberajúce ani pol strany. Niektoré zachytávajú len akýsi pocit z prežívaného dňa (ako keď si do zápisníka nakreslíte rýchlu skicu mačky, lesa alebo hrajúcich sa detí), iné pripomínajú záznam snov, temný magický realizmus alebo dadaistický nonsens. Zopár príbehov je prekvapivo drsných — napríklad poviedka o mučiacom stroji so všetkými svojimi desivými technickými detailami sa vám isto zapíše do pamäti.

Ak teda pristanete na to, že pri tomto počteníčku ide najmä o bizarnú a zväčša aj depresívnu atmosféru, prchavé obrazy a tragických hrdinov — a nie o súvislý a jasný dej z bodu A do bodu B — bude sa vám Proměna a jiné povídky isto páčiť. Ak očakávate niečo rukolapnejšie a uchopiteľnejšie, siahnite radšej po inej klasike.

F. Kafka: Proměna a jiné povídky
Československý spisovatel, 2009
230 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.