Denník N

Sýria: Keď nasneží v stanovom tábore

© UNICEF/UN0580500/Kadour/AFP
© UNICEF/UN0580500/Kadour/AFP

Zatiaľ čo lyžiari na Slovensku by snehovú nádielku uvítali, snehu je v posledných rokoch pomenej. Zato ľudia, ktorí utiekli pred vojnou do stanových táborov v Sýrii, by sa celkom potešili zime bez snehu. No je to všetko akosi naopak. Ich životy aj tento rok skomplikovala snehová nádielka. Tábory nevynechala.

Priznám sa, že mám zimu veľmi rada. A ešte radšej keď je sneh. Vyrástla som blízko hôr a rodičia viedli mňa, aj mojich súrodencov k všetkým zimným športom. Neskôr som si našla partiu, s ktorou sme si chceli vyskúšať, aké je to spať v zime vonku. Postavili sme si na Silvestra iglu. Boli sme sklamaní, že začalo pršať. Aj tak nám bola zima, ale mali sme teplé spacáky, hrubé zimné oblečenia do hôr a boli sme pripravení na tú jednu noc vonku. Vedeli sme, že kedykoľvek môžeme zliezť z kopca do hotela. Neviem si prestaviť, aké to musí byť v Sýrii, kde ľudia prežijú celú zimu v stanoch a do toho napadne sneh.

© UNICEF/UN0580506/Kadour/AFP Tábor pre vnútorne presídlených Sýrčanov neďaleko mesta Afrin, pokrytý snehom. (19. 1. 2022)

V polovici januára pripravilo počasie ľuďom, ktorí žijú v stanovom tábore pre vnútorne vysídlené osoby neďaleko mesta Afrin, prekvapenie v podobe snehovej nádielky. Deti sa chvíľu snehu aj tešili. A hoci slabo odeté, vybehli von pred stany pohrať sa so snehom.

 

© UNICEF/UN0580501/Kadour/AFP

Dospelí až takí nadšení neboli. V prvom rade je potrebné dostať ťažký a mokrý sneh zo strechy stanu.

© UNICEF/UN0580504/Watad/AFP

Upratať sneh okolo stanu, aby im nenatiekla voda dnu, keď sa začne topiť.

© UNICEF/UN0580503/Watad/AFP

Deti si nedajú povedať a ľahko oblečené utekajú vonku, pretože v stane aj tak nie je veľmi čo robiť. Z dreva nazbieraného v okolí tábora mamy zakúria a uvaria teplý čaj.

© UNICEF/UN0580502/Kadour/AFP

Stany, variče na varenie, voda, čaj, či jedlo na prípravu polievky, teplé oblečenie, zimné topánky, deky, matrace. To všetko je potrebné zabezpečiť v táboroch pre vysídlených ľudí, aby prežili zimu. Mnohí si nič z toho po rokoch vojnového konfliktu už sami zabezpečiť nedokážu. UNICEF pomáha tiež. A vy môžete našu pomoc podporiť aj zaslaním SMS v tvare „ZIMA V SYRII“ na číslo 844. Za každú pomoc ďakujeme.

© UNICEF/UN0401442/Aldroubi

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.