Denník N

Vyžarovanie slobody

Thich Nhat Hanh

Múdrosť  omladzuje najlepšie…

Niekedy nemusíme hovoriť nič nové, ale môžeme to povedať lepšie, vhodnejšie, zrozumiteľnejšie.

Vo veku 95 rokov odišiel priateľ človeka, dobrých rád, súcitu, myslenia, viery, dôstojnosti, úcty, slova aj ticha a nás pri čítaní informácií o ňom nemusí prekvapiť ani spoločná fotka, ktorú dcéra Martina L. Kinga zaradila na Twitter.

Ale poteší. Aj fotografia, aj skromné detaily o živote, aj vedomie, že sme ho skrze iné dary ako bytosti spoznali. Bol vrelo odporúčaný, dokonca sa ho neštítili spomenúť v kázňach ani kňazi iných denominácií.

Po sčítaní ľudí, ktorým sa „poľovalo“ na to, ako to dopadne s číslami, tak mihotavo korešpondujúcimi s masovou vierou, môžeme povedať, že je veľmi dobré, keď sa nezľakneme, že nám občas vyjde tip smerom k takému detailu, ako sú výsledky sčítania obyvateľstva v nejakej – tej kategórii. Pripomínajú výsledky volieb, sú obrazom nálad, možno úprimnosti, ale určite v plnej miere nedosahujú vďačnosť za všetky vetvy v korunách života.

Budhistický mních Thich Nhat Hanh vyžaroval slobodu, mal zmysel pre realizmus a cit pre hodnotu každého dňa. Toto vyžarovanie a dojem z neho sú jedna úžasná kniha, ktorú napísalo Tajomstvo koreňa, ku ktorému mal úctu, pretože ho presahovalo. Táto kniha je tiež výborná.

Ďakujeme.

*

 

Aj zajtra je deň

ako dar medzi inými.

Radosť, ktorá sa nestráni

zvyšku vlastnej sily.

 

Nekladie vinu jednu za druhú.

Spokojne si tu obliehajú,

keď ich prekvapíš.

Požiadaš o rým z cesty.

*

Teraz najčítanejšie

Eva Sládeková

Život nie je poézia, ale bez nej by to nebol život. Kvalita stúpa z hĺbky. Ponúka možnosti, ako mať uvoľnené ruky, keď musíme držať nejaké tie prirodzené opraty. Ukazuje na formy a je na nás, aký čas si doprajeme hľadaním pokoja za nimi. Odporúčam pravdu aj v tejto vete svätého Ambróza: "Boh vyslovil len jedno Slovo, ale my sme počuli veľa."