Denník N

Slovensko v alternatívnom vesmíre?

Čo by sa stalo, ak by Putin zaútočil na Ukrajinu a obsadil by ju buď po Dneper alebo celú?
Skončilo by to len tým?
Skúsenosti z vývoja 2. svetovej vojny hovoria, že neskončilo. Hitler oficiálne tvrdil, že chce len územia, kde žijú Nemci – Rakúsko a Sudety. Potom sa chcel rozpínať na východ a uskutočniť ideu Lebensraum. V ceste do ZSSR mu stálo Poľsko, ktoré ale na jar v roku 1939 odmietlo s Hitlerom spolupracovať, takže sa ho rozhodol obsadiť a zničiť a to v spolupráci so Stalinom. Začala 2. svetová vojna. V máji 1940 blitzkriegom za pár týždňov zničil vtedy ešte mocné Francúzsko. Veľká Britíánia sa ale nevzdala. Hitler mal hodinky a Churchill čas. Hilter chápal, že ak si chce udržať Európu, tak to znamená ekonomicky vyčerpávajúcu dlhú vojnu – nočnú moru Nemecka. Hitler sa potreboval zabezpečiť, potreboval suroviny a teda musel logicky zničiť a obsadiť ZSSR (a realizovať tak svoj sen – lebensraum). V auguste 1940 teda dal pokyn k príprave plánov Barbarosa. Toľko rekapitulácia od appeasementu po začiatok 2.svetovej vojny.

Čo sa dnes odohráva v Putinovej hlave? Demokrati väčšinou nie sú schopní pochopiť mentalitu a zmýšľanie KGB gangstra, akým je Putin. Myslia si, že im postačí vyhrážať sa sankciami a ich protivník sa začne správať racionálne s ohľadom na ekonomiku. Lenže vyhrážky sankciami, ako ukázali dejiny, platia len na mentalitu demokratov a slabé štáty bez zdrojov. Despotov v silnejších štátoch naopak motivujú k väčšej agresii. Ak je protivník silný, tak sa skúša vyjednávanie a uzmierovanie (appeasement).
Putin sa dnes rozhoduje, čo by mohol obsadiť svojou armádou, aké sú možnosti, či mu stačí zničiť Ukrajinu a následne dosadiť bábkovú vládu. Vidí, že EU je po vojenskej stránke papierový tiger s niekoľkými hlavami, čo sa rozmýšľajú odlišne. EU a NATO v Európe je vojensky schopná čeliť fanatickým teroristom a malým štátikom, ale otázka je, či sa vie rýchlo zjednotiť a reagovať aj na agresiu dobre vyzbrojeného Ruska. Rôzne vojenské simulácie ukazujú, že na začiatku konfliktu by NATO dostalo na frak. Pri dlhšej vojne by už Putin mohol ťahať za kratší koniec lana. Politici v EU za posledných 20 rokov spinkali svoj sladký konzumný sen a európske štáty nemajú schopné silné armády. Dnes je ešte horšia situácia ako v roku 1939, keď Francúzsko malo silnú armádu (ale hlúpu starú generalitu).
Čo by teda dnes Putin chcel? Pobaltie, dočasne švédsky ostrov Gotland, iste by bolo fajn mať prístavy v Nórsku, Poľsko by rozvrátil. A chcel by to rýchlo, teda uskutočnil by blitzkrieg. Dnes by to bol skôr chirurgický superblietzkrieg. Ak by sa ukázalo, že európske armády nie sú schopné čeliť jeho agresii, tak by sa z obsadeného územia vyhrážal jadrovým útokom a potom by si už len diktoval na nejakej konferencii podmienky a dosadzoval do východoeurópskych a stredoeurópskych štátov svoje bábky.
Vie dobre, že podobne ako pred 2. svetovou vojnou, by západná Európa nechcela prelievať krv pre nejaké štátiky na východe Európy. A USA? Ak by sa Putin dohodol s Čínou a Čína by zaútočila na Taiwan? Potom by USA sústredili svoje sily v Tichomorí a možno by USA  upadli do izolacionizmu. Prečo by zas mali americkí chlapci prelievať krv za neschopných Európanov. Putinov sen?

No a čo Slovensko? Dnes prebehla médiami správa, že britské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Moskvu z verbovania Quislingov. Pre nás nič nové. Spomeňme si na Biľaka, Jakeša, Kapeka, Švestku…

A teraz si predstavme alternatívny vesmír, kde je Slovensko neutrálne. Nie je v NATO ani v EÚ. A predstavme si Putina ako prepochodoval cez Ukrajinu, zničil Poľsko a chce nastoliť opäť železnú oponu ako pred rokom 1989. Slovensko by bolo pre neho naozaj mostom, cez ktorý by jeho jednotky prefrčali. A Quslingovia by sa sami Putinovi hlásili, ani by ich nemusela KGB verbovať. Fico by už šúchal nohami na Červenom námestí, Pellegrini by sa snažil dovolať do Kremľa, Danko by volal svojim kamarátom do Dumy, Žilinka by už mal isté miesto ministra spravodlivosti, prípadne niečo tučnejšie, Čarnogurský by už na námestí SNP otváral šampanské, Kollár aj so svojími pčolkami by sa snažil rýchle niekam vopchať, Matovič by robil ako vždy chaos a naši fašisti by s radosťou vítali svojho vodcu a vzor Vladimíra Vladimíroviča. Alternatívny vesmír…

Teraz najčítanejšie