Denník N

Pôjdeme do Neba? I.

Máme k tomu bližšie ako kedykoľvek predtým. Aspoň podľa nám známej histórii. Stihneme to ale už my?

Doporučená hudba: Rise Of The Fallen – Peter Gundry

Storočia sľubov a nádejí na posmrtný život v našom večnom domove, v ktorom sa zídeme s našimi milovanými, sa pomaly stávajú realitou. Viacerí z nás tejto svojej viere podriadili svoj život. Väčšina zbytočne. Ale konečne existuje možnosť, že nám sa to už podarí.

Nebo je budúcnosť.

Nebo (Network Egalitarian for Blissful Objectifieds) je komplexom zatiaľ neexistujúcich virtuálnych svetov, v ktorom naše vedomia budú môcť pokračovať aj bez svojich fyzických schránok. Puzdrá po doslúžení spopolníme a vrátime Zemi. A my budeme pokračovať ďalej.

„Konečne objektifikácia, ktorá ti spríjemní život.“

Pôvodne binárne svety rozšírime a obohatíme o množiny a množiny názorov, poznaní a spôsobov prežívania. Tie budú prepojené s tým offlinovým, a tak budeme môcť byť naďalej informovanými aj prínosmi pre tých, ktorých zanecháme za sebou.

Dostať sa do Neba viac nebude podmienené poslušnosťou voči fiktívnej autorite, ktorej stanovisko si prekrúcame, ako nám to vyhovuje. Bude ľudským právom. Všetkých ľudí. Nenávisť ani opovrhovanie určitými skupinami ľudí do Neba nepatria.

Také si ho vytvorme.

Aké je teda Nebo ponúkané ateistvami?

Aké chceme. Je to vízia, ktorú bude čím ďalej ľahšie pre seba sprostredkovať vlastnými silami (stackoverflow a pod.) Môže mať teda rôzne podoby. Pre niekoho bude takmer nekonečným dôchodkom bez zdravotných komplikácii. Pre offline zástanstvá môže byť prostým aj komplexnejším pokračovaním pozemského schránkového života. Alebo tiež môže byť nezávislým nepodmaneným územím bez možnosti interakcie s offlinstvami. Také, do ktorého sa uchýlia tí na ľudí najrezignovanejší z nás.

Ja snívam o Nebi, ktoré bude v mnohom podobné Zemi, ako ju poznám. Chcem tam všetky tie nádherné miesta, od ružových lesov cez ostrovy s priezračným morom až po ryžové polia. A taktiež Wakandu.

Chcem mať možnosť cestovať po Vesmíre, ako sa mi zachce a to bez toho, aby som musela myslieť na to, či to vydrží moja schránka. Chcem, aby bol môj Vesmír ešte prívetivejší ako je v Star Treku, kde teda na planétu s podmienkami pre život narazia každú chvíľu. Chcem sa v ňom pohybovať v bežnom šatstve. A to aj keď si pôjdem zblízka obzrieť niektorú z nebúl.

Chcem môcť cestovať v čase do simulácii historických udalostí a potom im skritizovať prípadné nezrovnalosti. Na to by som vlastne mohla mať samotnú miestnosť, na ktorej si zvonku nastavím, kam vyrážam a potom už len prejdem dverami.

Chcem mať domov s veľkou záhradou, kam ma budú chodiť navštevovať ľudia, ktorých mám rada. Chcem, aby môj svet prekvital pestrofarebnými rastlinami a všade pobehovali, plávali či poletovali zvery. V mojom svete budú v bezpečí. Chcem chovať kopec šteňat a spriateliť sa aspoň s jednou kravou, ktorú raz za čas okúpem a potom bude chvíľu vyzerať takto:

Jeeeeeeeeeeej!

Chcem mať množstvo času a prístup ku všetkým poznatkom. Nenaučím sa všetko, to je nereálne. Ale aspoň sa oboznámim so všetkým, čo ma zaujíma. Dám si šancu. V jednom pozemskom živote by som to predsa určite nestihla. (Ale takto môžem byť zo svojej neschopnosti dozvedieť sa všetko, čo chcem, podstatne dlhšie. )

A k tomu všetkému potrebujem funkcie. V hlavnej sade, na ktorej hodlám trvať, musí byť:

  • jumper() – premiestňovanie sa v priestore
  • weather_type() – varianty oblačnosti, vlhkosti a sily vetra
  • weather_temp() – pre reguláciu teploty
  • clothing_change() – rýchloprezlečenie sa
  • fridge_auto() – samodopĺňanie jedla do chladničky a kuchynských skríň
  • translator() – s možnosťou stiahnutia a inštalácie ktoréhokoľvek jazyka

Ah, a ešte by som chcela izbu s rôznymi mentálnymi úlohami rôznych úrovní. Možno aj s nejakým riešením záhad. Nech mám aj trochu výziev v živote…

Keď sa na to teraz pozerám, asi budem potrebovať zmraziť, kým sa k tomuto aspoň priblížime. Dôležité ale je, že svoje ľudské hranice vieme posunúť na toľko, aby sme boli v blízkej budúcnosti schopné vedomie uchopiť, uložiť a vložiť do virtuálneho sveta. Ten budeme vedieť naprogramovať tak, aby sa v ňom dalo fungovať. Aj s inými ľuďmi, aj s NPC (non-player character – postavy bez skúsenosti žitia v offline svete). Nevadí, ak to potrvá. Najmä, ak budeme mať možnosť bezpečného zmrazenia. Nakoniec, zmrazená som trpezlivá.

A aký posmrtný mimopozemský život by ste pre seba chceli Vy?

O rizikách a krokoch pred nami si povieme nabudúce. Medzitým si pre lepšie oboznámenie sa s témou môžete pozrieť Upload (2020- ).

Teraz najčítanejšie

Kamila Skokňová

Feministka. (Večná) Študentka (nielen) filozofie. Členka Mensy. Nadšenkyňa do psychológie, vzdelávania i futurizmu.