Denník N

Bude vojna na Ukrajine?

Situácia na Ukrajine sa každým týždňom eskaluje. Kto stojí v pozadí a aké môžu byť motívy na stupňovanie napätia?

Tak blízko ako dnes bola Ukrajina s Ruskom na pokraji vojnového konfliktu naposledy v roku 2014 pri anexii Krymu. NATO aj na našom území bolo v pohotovosti. Nakoniec za tento čin USA a Európska Únia uvalili na Rusko ekonomické sankcie. V číslach vyjadrené to znamenalo, že v prípade Európy export do Ruska klesol zo 160 miliárd dolárov v rokoch 2012, 2013 na 80 miliárd v rokoch 2015, 2016 a mierne stúpol nasledujúce roky – čiže spôsobilo to výpadok na úrovni 80 miliárd dolárov ročne. V prípade USA ten ročný výpadok bol vo výške 4-5 miliárd dolárov (11 miliárd v rokoch 2012, 2013, následne 7 a 6 miliárd v rokoch 2015, 2016).

Situácia začala byť opäť napätá hneď po nástupe amerického prezidenta Joe Bidena, ktorý sa od prvého dňa dožaduje a aktívne robí všetko preto, aby sa plynovod Nord Stream 2 do prevádzky nedostal. Keďže Nemecko bolo dlhodobo proti výstavbe jadrových elektrární a svoje nedostatky už roky kompenzuje spaľovaním hnedého uhlia, ruský plyn potrebuje ako soľ. Ide o podmorský plynovod s dĺžkou 1224 km za cenu asi 8 miliárd Eur, ktorý je prakticky hotový od septembra minulého roka a mohol by byť spustený kedykoľvek.

Čo teda urobilo USA za posledný rok?

– USA opakovane vyhlasuje, že Rusko má v pláne napadnúť Ukrajinu a od Európy požaduje uvalenie ďalších sankcií na Rusko – najmä čo sa týka Nord Stream-u 2.
– V novembri 2021 americká vojnová loď USS Mount Whitney a neskôr aj USS Arleigh Burke vstúpili na vody Čierneho mora, čo Rusko označilo za úmyselnú provokáciu.
– 22. januára 2022 prišla správa, že USA dohadujú dodávky plynu do Európy z Kataru. Vynoria sa teda nasledovné otázky: Prečo USA dohaduje niečo pre Európu a nie Európska Únia, ak ju naozaj potrebujeme? Aké percento si USA zoberie ak tento obchod sa podarí zrealizovať? Lebo nebuďme naivní, zadarmo to nebude. O koľko bude takýto plyn drahší oproti ruskému plynu? Lebo jedna vec je istá: bude to drahšie.
– 23. januára 2022 Ukrajina prijala už druhú 80 ton vážiacu dodávku zbraní od USA v hodnote 200 miliónov dolárov.

Čo Rusko urobilo za posledný rok?

– Podľa odhadov Rusko presunulo v rámci svojho územia do 100 000 vojakov a vojenskej techniky blízko hraníc s Ukrajinou. Ide o 10% aktívnych členov ruskej armády.
– Napriek tomu opakovane odmietajú obvinenia, že by mali v pláne napadnúť Ukrajinu.
– Od NATO žiadajú, aby sa ich priami susedia nestali členmi NATO – takýto krok by považovali za priamu hrozbu. Vladimír Putin 23. decembra 2021 takýto krok prirovnal k situácii ako keby Rusko začalo umiestňovať svoje vojská na Mexických alebo Kanadských hraniciach. Je to síce zo sveta sci-fi, ale predstavme si triezvejší príklad: že by Rusko začalo rovnako masívne vyzbrojovať Kubu. Ako by sa USA zachovalo?

Môžeme s napätím sledovať, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Avšak, čo sa týka Ruska, môžeme s veľkou istotou vyhlásiť, že územie Ukrajiny (ale aj Bieloruska) potrebujú iba ako buffer-zónu. Tj. aby mali dostatočný odstup (a reakčný čas) od NATO. Pravdepodobne by však nedokázali financovať ich skorumpované a skrachované hospodárstvo, preto nemôžu mať reálny záujem o začlenenie tohto štátu do Ruskej federácie.

Na druhej strane USA situáciu naplno využíva vo svoj prospech: predávajú svoje zbrane Ukrajincom aj spojencom v rámci NATO. Nateraz úspešne zablokovali projekt Nord Stream 2 – čím ich konkurent Rusko prichádza o miliardy Eur ročne na príjmoch, a druhý konkurent Nemecko o lacnú energiu. Ak sa podarí spustiť dodávky plynu z Kataru, bude to pre USA ďalší pravidelný zdroj príjmu.

A čo robí zatiaľ Európska Únia?

Ako vždy: iba sa prizerá, aj keď sa tvári, že je v roli mediátora a čaká na príkazy z jednej, aj z druhej strany.

Teraz najčítanejšie