Denník N

Slováci odpúšťajú, ľudia otupjevavajú

Smer o chvíľu bude na čele prieskumov verejnej mienky a 44% Slovákov verí, že za konflikt na Ukrajine môže USA a NATO. Z toho vychádza len jediné. Slováci vedia odpúšťať.

Predstavte si, že Vám niekto vládne dvanásť rokov, svoju robotu si nerobí dobre, okradne Vás a ešte sa Vám za to aj vysmeje. Čo by malo logicky nasledovať? Zahrabanie sa pod čiernu zem. Slovensko je však krajina, ktorá Vám dá druhú šancu.

Dokážeme odpúšťať, zabudneme aj to, čo sme nevedeli. Slováci zabudli, že nás bratia Rusi okupovali od roku 68, nevšimli si ani konflikt na Ukrajine, ktorý trvá už zopár rokov. Aj preto si skoro polovica národa myslí, že za všetko môže Amerika. Lebo Fico povedal, ten dobrý premiér, ktorý nás roky okrádal, ale to už tiež zabudli, alebo sme odpustili.

My veríme ľudom! Fico spoločne so svojimi straníkmi nemá problém dnes spochybňovať dohodu s USA a ľudia mu tlieskajú. Zároveň však ten istý človek ešte nedávno spochybňoval Andreja Kisku, lebo ho nikdy nepozvali do Bieleho domu a rovnakú dohodu počas svojho vládnutia podporoval. Zabudli sme.

Sme krajinou lásky a odpustenia. Teda môžeme to tak pomenovať, ak chceme pozerať na svet s ružovými okuliarmi a potrebujeme si nejako vysvetliť prieskumy verejnej mienky. Ivan Gašparovič by k tomu povedal: „Život je ako smrť, len celkom iný“, a ja súhlasím. Nie sme krajina, kde odpúšťame pochybným ľuďom. Sme krajinou, kde sme roky úspešne odstraňovali ľuďom kritické myslenie.

Stav spoločnosti je momentálne taký, že ak by som niekomu ukradol kravu pred očami poškodeného, tak ho presvedčím o tom, že tá krava bola vlastne moja. Čo to znamená? Sme krajinou možností, dokázať môžeme čokoľvek, stačí mať vyoperovanú chrbtovú kosť.

Iným slovom, táto krajina je v…

Teraz najčítanejšie