Denník N

Prečo dávajú ľudia s problémami prednosť ezo-tezo pred odborníkmi?

Odborníci považujú Ezo-tezo za nezmysly. Ľudia, ktorí sa v tejto oblasti pohybujú, sú vraj šarlatánmi a podvodníkmi, ktorým ide len o to zbohatnúť. Sú teda odborníci eticky založení a kompetentní?

Doporučená hudba: Danheim – Glitnir

Zase téma, ktorá vraj rozdeľuje ľudí na dve skupiny.

Jedny by mali dávať prednosť vede a overeným postupom a nástrojom. A tí druhí sú údajne menej inteligentní, ľahko ovplyvniteľní, veria hoaxom a kadejakým blbostiam. To je ale očividne chybné rozdelenie. V skutočnosti je veľa dôvodov, prečo by sa mal každý obozretne porozhliadnuť po svojich odpovediach radšej na trhu spirituality ako utekať za najbližším odborníkom.

Vlastná zlá skúsenosť

Zabúda sa na ľudí, ktorých pôvodnou preferenciou boli odborníci. Alebo boli tejto možnosti rovnako otvorení. Faktom je, že veľa ľudí má s odborníkmi zlú skúsenosť. Viacerí uvádzajú, že vyskúšali viacerých, ale ich prístup bol nepostačujúcim, prípadne priam sklamaním.

Sama mám veľmi zlú skúsenosť. Moja „odborníčka“ zdieľala dôverne zverené informácie, použila ich proti mne, vedome nejednala v môj prospech, namiesto toho sa ma snažila dohodiť kamarátke z výšky a tak zobrala peniaze za služby, ktoré mi nakoniec neposkytla.

Bežne jej meno môžete nájsť medzi odborníkmi a pritom je nekompetentná a bezcharakterná. Jednou z mála ľudí, z ktorých mi bolo fyzicky zle.

Ide o pomoc alebo o biznis?

Mňa na konci toho všetkého, samozrejme, nečakalo žiadne ospravedlnenie, snaha o zlepšenie situácie ani jej náprava. Potom, ako sa mi vyhrážala, že ma udá za poškodzovanie dobrého mena, ak nebudem mlčať, za mnou pleskla dverami a navýšila si cenu za sedenie zo 40€ na 50€.

A to sú také bežné výšky, ktoré si pýtajú za sedenia o dĺžke 45 minút v Bratislave. A niektorí aj 100€ a viac. Pri 40€ a 20 hodinovom týždni zarábajú 3200€ mesačne. Na Slovensko slušné, nie?

Niekto by si až mohol myslieť, že majú priestor znížiť ceny pre ľudí, ktorí majú problém s každodenným fungovaním, ktorí prácu už nemajú alebo pre tých, ktorí majú veľa finančných záväzkov. Alebo proste preto, že sa štítia zarábať na cudzom nešťastí. Pretože tu sa nebavíme o nejakom rozvoji schopností, ale o základnej starostlivosti.

Interné nezhody a temné dejiny

V oblasti psychologickej pomoci je toho veľa, povedzme, pofidérneho. Okrem zlyhávania jednotlivcov, ak teda ide o pomoc, sú tu aj ďalšie veci, ktoré by mali ľuďom prekážať.

Jednak sú to interné nezhody, kedy v určitej oblasti alebo pri určitej otázke majú rôzni odborníci rôzne názory, častokrát protichodné. Vo výsledku teda platí aj neplatí, že homosexualita je porucha, že transrodovosť je dôsledkom traumy, že všetky ženy prirodzene túžia byť matkami a podobne.

Na oboch stranách sú odborníci s množstvom titulov, ktoré sa nám už ani čítať nechce, a ktorí majú 10 či 20 a viac rokov skúseností a hádajú sa o úplne základných otázkach.

A taktiež sú tu určité, nazvime ich, tragédie z histórie. Jednou z nich je aj „liečba“ homosexuality za pomoci elektrošokov do rozkroku.  Úmyselné spôsobovanie obrovskej bolesti a naviac u ľudí, ktorí nikomu neškodia, predsa malo byť z úplne zrejmých dôvodov za hranicou. To nie je liečba. To je mučenie.

A rovnako tak aj ich prístupe k hysterkám či v ďalších prípadoch bol katastrofálnym zlyhaním. A nikdy sa neospravedlnili.

Aby sme ale boli fér, medzičasom veľmi zjemnili svoj prístup k ľuďom, ktorí ich vyhľadajú, aby im pomohli.

Ezo-tezo

Ezoterika je odbornému poradenstvu veľmi podobná v tom, že môže byť predražená, nemusí sa jednať o najvhodnejší spôsob, ako danú situáciu riešiť, či v tom, že druhá strana chce najmä zarobiť a pomoc, ak vôbec, je druhoradá. Na druhú stranu je ale aj o dosť rozmanitejšia.

Okrem toho, že sa v nej môžeme stretnúť s prístupmi a nástrojmi, ktoré psychológia už dávno odmietla, môžeme sa v nej stretnúť aj s prístupmi a nástrojmi, ktoré psychológia ešte len teraz prijíma.

Ak sa teda jedného dňa odborníci budú chcieť od ezo-tezo odlíšiť vďaka kompetenciám, etickému jednaniu a výsledkom, musia si u seba upratať. Zbaviť sa ľudí, ktorí robia z ťažkých životných situácií úplne psycho. Nájsť spôsoby, ako tomu predchádzať. Nájsť spôsoby, ako možno dať veci do poriadku. A taktiež, prestať si protirečiť. Vo vede skrátka niečo platí alebo neplatí. Overené informácie si nemajú čo protirečiť ani sa meniť podľa toho, kto sa na ne díva.

Ľudskosťou, dostupnosťou a logickou konzistenciou si môžu získať našu dôveru. Až o ňu budú stáť.

Teraz najčítanejšie

Kamila Skokňová

Feministka. (Večná) Študentka (nielen) filozofie. Členka Mensy. Nadšenkyňa do psychológie, vzdelávania i futurizmu.