Denník N

Manifestácia: ako to v praxi skutočne funguje?

V posledných rokoch sa v kruhoch pozitívnych a naoko vedome zmýšľajúcich ľuďoch rozšírili debaty o manifestácii. Ak vám nie sú ľahostajné témy sebarozvoja, motivácie, hojnosti, pozitívneho myslenia a šťastného života, určite ste sa so slovom manifestácia stretli minimálne jedenkrát.

Toto slovo sa začalo často skloňovať po vydaní dokumentu The Secret, ktorý hovorí o tom, že všetko, po čom túžite, si dokážete pritiahnuť obyčajnou myšlienkou. Hovorí sa tomu aj zákon príťažlivosti, čo by malo znamenať, že ak na niečo myslíte a úprimne si to prajete, splní sa vám to. V dokumente vystupuje množstvo filozofov, vedcov a celebrít, ktoré hovoria o tom, že si berú svoju vysnívanú realitu tak, ako by už sa už odohrávala.

Čo je manifestácia?

Skôr, ako vám vysvetlíme, v čom spočíva háčik (alebo háčiky?) manifestácie, prinášame vám stručnú definíciu, ak je vám tento termín cudzí. Manifestácia je technika, pomocou ktorej môžete pretaviť vaše myšlienky, sny, túžby a ciele do reality. Dajme tomu, že túžite po luxusnom aute. Teória hovorí, že ak sa zameriate na cieľ, detailne si ho predstavíte alebo ho opíšete na papier, môže sa zhmotniť.

Prečo technika manifestácie nemusí fungovať?

V skutočnosti nejde o žiadne prelomové zistenie, ktoré by významne zmenilo životy ľudí. Keby to tak bolo, prečo denne stretávate bezdomovcov na ulici? Prečo niekto nedokáže splatiť svoje účty a iný sa zas nevie dostať z nepríjemnej choroby? Veď určite sa túžia zo svojej nepriaznivej situácie dostať, tak v čom je problém?

Ak ste si teraz pomysleli, že sa snažíme presadiť myšlienku o nefunkčnosti manifestácie, nie je to pravda. Stojíme si však za tým, že keď sa povie A, treba povedať aj B. Na stránke Psychologytoday.com sa môžete dočítať nasledovné: ,,Výskumy ukazujú, že či už sú naše očakávania pozitívne alebo negatívne, zvyknú sa naplniť. Poznáme to aj pod pojmom sebanaplňujúce sa proroctvo. Znamená to, že ak očakávame, že nápad sa nám podarí zrealizovať, výsledok bude pozitívny.” 

Do úvahy treba vziať niekoľko faktorov. Ak si chcete do budúceho mesiaca manifestáciou pritiahnuť 5 miliónov eur, pravdepodobne to nebude fungovať. Je to nerealisitcká predstava, okrem prípadu, keď niekto vyhrá v lotérii. Stať sa milionárom vyžaduje čas, tvrdú prácupozitívny prístup.

Môžete sa ním stať, ale nejde to lusknutím prsta. Nestačí si sny písať na papier, trvalo by vám to do konca života a percento, že by ste si tie milióny pritiahli je veľmi mizivé. Ak ste skutočne presvedčení o tom, že z vás jedného dňa bude milionár, buďte ochotní prijať všetko, čo to obnáša – tvrdú prácu, opustenie komfortnej zónyprijatie zodpovednosti, ktoré vás privedú do cieľa.

Ako to môže fungovať?

Musíte vedieť, v akej oblasti chcete nadobudnúť zručnosti a zarábať na tom peniaze. Podstatné je vybrať si rozumný a dosiahnuteľný cieľ. Vďaka tomu môžu manifestačné techniky urýchliť cestu k výsledkom. Nedávajte si ciele, ktoré sú až príliš vysoké vzhľadom na vaše súčasné pomery.

Ak je vaša túžba slabá alebo neveríte, že si dokážete privolať to, po čom túžite, vytvoríte v sebe vnútorný odpor, čo je veľká prekážka. Nedovoľte pochybnostiam, aby vstúpili do vašej mysle, zákon príťažlivosti by nemohol fungovať. Takisto nedostatok entuziazmu komplikuje fungovanie manifestácie. Ste si teda istí svojou pripravenosťou na pritiahnutie skvelých príležitostí? Ak nie, s veľkou pravdepodobnosťou ich nedosiahnete.

Nebude vám stačiť len to, že sa budete držať týchto rád, tie nenahradia vaše úsilie. Urobte všetko, čo je vo vašich silách. Ak si potrebujete osvojiť nové zručnosti alebo získať certifikát, začnite študovať.

Dosiahnete vždy výsledky?

Najlepšie urobíte, ak to vyskúšate s nejakým menším cieľom. Potom môžete prejsť aj na väčšie ciele. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že niektoré výsledky môžu ihneď a na niektoré si budete musieť dlhšie počkať. Podstatné je zistiť si o manifestácii podrobnejšie informácie, zachovať si otvorenú myseľ a poučiť sa z chýb.

Ak natrafíte na ľudí, ktorí vám sľubujú skvelé výsledky v krátkom čase alebo, že môžete dosiahnuť všetko, čo si zaumienite, tak uvedomte si, že ide o prehnané tvrdenie. Pravda je vždy niekde uprostred.

Príklady manifestačných techník

  • list vášmu budúcemu JA
  • ujasnenie zámerov
  • zoznam vecí, za ktoré cítite vďačnosť
  • písanie nápadov na papier
  • afirmácie a vizualizácie
  • metóda 369

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.