Denník N

Nejasná budúcnosť Roberta Fica.

Robert Fico nechcel byť už v roku 2014 v politike. Otázka znie, čo zmenilo jeho názor. Pre potreby tohto textu postačí, ak začneme Fukušimou. Nemecko odstúpilo od jadra, presedlalo na zemný plyn a začalo kresliť Nord Stream 2. Fico “hrdinsky“ získal naspäť podiel v SPP a začal spolupracovať na “odídení“ Angely Merkel. Plán s Martinom Schulzom (2017) nevyšiel (epizódna úloha poradkyne pre Apeninský polostrov) a tak sa čakalo na odchod Merkelovej z politiky. CDU odišla po voľbách do opozície, “semafórová“ koalícia na čele so sociálnym demokratom Scholzom sa ujala vlády a začal súboj o dokončenie a sprevázdkovanie 2.vetvy plynovodu Nord Stream.

Málokto rozumie Nemecku ako Vladimír Putin a málokto sa teší jeho dôvere ako bývalý kancelár Schröder. Východné Slovensko ako “miesto, kde nič nie je“ azda najlepšie dokresľuje fakt, že Robert Fico pozná svoje miesto v tvare. A hoci promuje konflikt na téme obrannej zmluvy, v skutočnosti ide o úspešné zavŕšenie misií všetkých troch pánov a ovládnutie energetického trhu Nemecka ako kľúčovej krajiny EÚ.

Ak kancelár Scholz tvrdí, že Gerhard Schröder je súkromná osoba a tlmočiť postoje nemeckých sociálnych demokratov prináleží už jemu, bude zaujímavé sledovať, aký postoj zaujme Peter Pellegrini. Jednou z možností je aj variant, že naši socdemáci tým nemeckým jednoducho prestali rozumieť …

Teraz najčítanejšie