Denník N

Vulgárny slovník zaplavuje verejný priestor, odzrkadľuje úroveň spoločnosti rozleptanú luzou, dezolátmi a propagandou.

Kto z nás nemá negatívnu skúsenosť s podráždenými jedincami používajúcimi hrubé výrazy, či už v práci, na verejnosti, v politike a najnovšie už aj v médiách. Prekvapenie prichádza, keď ide o reprezentanta verejnoprávneho média, renomovaného profesionála, držiteľa ocenenia OTO.
Je zaujímavé sledovať ako sa zachová spoločnosť po zverejnení škandalózneho videa. Nie som síce sociológ, ale všimol som si, že takmer okamžite veľmi veľa mladých ľudí na sociálnych sieťach odsúdilo toto chovanie športového reportéra voči svojim kolegom spolupracujúcim pri výrobe prenosu zo ZOH. Väčšina sa dožadovala vyvodenia zodpovednosti a dávala hlasno najavo svoj nesúhlas napriek zopár oponentom obhajujúcim kvality reportéra. Objavili sa na túto tému mnohé veľmi výstižné „memečká“.
Ak by sme žili v normálnej spoločnosti, tak odo dneška by tento pán na vlastnú žiadosť už nebol zamestnancom televízie, alebo by minimálne prišiel o vedúcu pozíciu v športovom kanáli. Prišiel ale ďalší deň a tento počin začína byť bagatelizovaný zo strany niektorých politikov a influencerov, ktorým to je možno ešte dokonca sympatické, lebo tento slovník im je vlastný. Je tu istá snaha bagatelizovať čo sa stalo a zľahčiť dopady, prípadne urobiť z toho tému na popoludňajšiu show v rádiu s anketou, či sa vám prihodilo v práci niečo podobné.
Jednoznačne ide o zlyhanie jednotlivca, nielen reportéra v populárnom mienkotvornom médiu, ale aj manažéra pracovného kolektívu. K takémuto chovaniu by sme nemali byť ľahostajní, môže sa to prihodiť každému z nás. Chceli by ste pracovať v takej atmosfére? Ja určite nie.
Pred dvoma rokmi som napísal blog o korporátnych psychopatoch. Dnes som si naň pri písaní týchto riadkov spomenul, našiel som tam viaceré myšlienkové paralely.
Bohužiaľ trendom je, že radšej odíde z firmy skupina schopných ľudí, ako vedenie odvolá z pozície „dravého a schopného” manažéra, hoci vykazuje symptómy tohto osobnostného defektu, alebo diagnózy. Je schopný otráviť atmosféru v celom pracovnom kolektíve.
Mám obavu, že spoločnosť v širšom zmysle slova stráca svoju samoočistnú funkciu a to je alarmujúce.
Ľahostajnosťou voči grobianom, klamárom a pokrytcom si koledujeme, že táto krajina stratí úplne svoju perspektívu. Malou nádejou ma napĺňa, že aspoň mladí ľudia v tom majú jasno, ešte aspoň oni nestratili zmysel pre spravodlivosť.

Teraz najčítanejšie

Branislav Bonev

Viac ako 20 rokov pracujem v IT biznise, ale vždy som mal blízko k žurnalistike. Občas by som sa rád podelil so svojimi názormi či myšlienkami.