Denník N

Deň 0

Život s rakovinou ako cesta nového začiatku

Chcem sa s Vami podeliť o svoj príbeh. O príbeh, ktorý nie je ojedinelý.

Dnes a denne diagnostikujú niekomu z nás rakovinu. Prognóza ochorenia sa líši od typu, štádia, rozsahu, veku pacienta a pokojne si pridajte 1000 premenných. Avšak vždy, naozaj vždy nás táto diagnóza zasiahne. Ak nie nás, tak našich najbližších.
Ani ja som nebola výnimkou. Toto ochorenie však v sebe skrýva aj osobné čaro, čaro sebapoznávania. Rada by som sa s Vami podelila o svoje skúsenosti s tým, ako úspešne prežiť deň, keď sa dozviete Vašu diagnózu, dni keď sa liečite, keď plačete, keď sa smejete a najmä dni, keď sú pre Vás novo nadobudnuté maličkosti a radosti dňa darom, na ktorý tak rýchlo zabúdame. V zhone bežných dní si myslíme, že môžeme plánovať všetko. Celý svoj život, dokonca aj životy našich detí a niektorí, naozaj veľkí géniovia, resp. zúfalci, aj budúcnosť ďalších generácií…

Lekcia č.1
Nikdy nehovor nikdy…
Štatistika a niekedy žiaľ aj genetika, je neúprosná. Moja pra-pra stará mama hovorila: „Ked ca nezí rak, tak ca trafí šlak!“
Musím konštatovať, že jej pitevnú správu som nečítala. V požehnanom veku, v ktorom nás opustila, sa už pitva nekonala. Takže priatelia, mojou istotou v neistote teda určite je, že genetikou to nie je, za čo, záplať Pán Boh. Mám deti a táto správa by bola soľou do mojej rany. Moja rada preto znie, neskúmajte prečo a kde sa stala chyba v reťazci náhod a Vašich rozhodnutí. Stali sa. Nepýtajte sa Prečo, iba ak ste špičkový biochemik v tejto oblasti, a v tom prípade vám fandím! Pýtajte sa však Čo. Čo sa z toho všetkého máte naučiť o sebe, živote a tiež o pomoci pre iných! Verte mi prosím, že nikdy v živote sa mi nechcelo mať viacej dôvodov na radosť a smiech ako práve vtedy, keď mi oznámili, že mám rakovinu..

Teraz najčítanejšie

Andrea

Andrea Rybárová

Dcéra, vnučka, sestra, manželka, teta, matka a vôbec všetko, čím žena za svoj život môže byť, a to až do času, keď príde niečo, čo Vás natrvalo zmení a sformuje nanovo.