Denník N

Mobilita sa mení, veľkí hráči berú inšpiráciu od nováčikov a Slovensko sa stáva „trend-setterom“ batériového biznisu

Obrovské technologické zmeny a inovatívne trendy menia naše životy veľmi rýchlo a spôsobom, ktorý sme ešte prednedávnom považovali za “sci-fi”. Otázkou však ostáva: „Kam budeme a kam by sme mali smerovať teraz?“. Aj vzhľadom na ochranu našej planéty sú to, z môjho pohľadu, hlavne inovácie a technológie v oblasti mobility.

Dnes sa už, čoraz častejšie, stávame svedkami veľkých technologických zmien, veľkolepých inovácií a nástupu nových trendov. Suma sumárum, ak nazrieme spätne do minulosti, bolo to tak v podstate vždy. V 50.-tych rokoch 19. storočia to bol napríklad vynález práčky, v roku 1910 zase prvý komerčný let či mikročip z roku 1959. Ja sám so si dokonca už počas svojho života, v 80.-tych a 90.-tych rokoch, zažil napríklad nástup internetu. Kde však smerujeme dnes a ktorému smeru by sme mali venovať najväčšiu pozornosť? V mojich očiach sú to jednoznačne hlavne inovácie a technológie v oblasti mobility, a to práve kvôli ich prínosu pre ochranu životného prostredia.

  • TECHNOLÓGIE MENIA SVET UŽ ROKY. DNES ICH VŠAK POTREBUJE UŽ AJ NAŠA PLANÉTA

Ak ešte chvíľu ostanem v dávnejšej minulosti a téme mobility, myslím si, že najväčším historickým míľnikom to bolo práve prvé odštartovanie masovej produkcie automobilu Ford model T. Práve tento krok totiž zaistil, že auto bolo pre ľudí dostupné vo väčších množstvách a za prijateľnú cenu, čo bola v tej dobe veľká vec. Potom však už o ďalších nových trendoch a inováciách v tejto oblasti počuť nebolo. Samozrejme až dovtedy, kým sme sa jedného pekného rána nezobudili a zistili, že sa schválili napríklad dodávky dronov od Amazonu, ale aj to, že NASA začala testovať autonómne elektrické vertikálne vzletové a pristávacie plavidlá. Alebo to, že Tesla sa stala najhodnotnejšou automobilovou spoločnosťou na svete z dôvodu, že vyrábala (a doteraz vyrába) výlučne elektrické vozidlá.

Čo ma napadá, keď sa na toto všetko pozriem dnes s odstupom času? Vidím hlavne to, že všetky tieto zmeny boli viac než nevyhnutné a poháňali ich práve požiadavky nás, spotrebiteľov. A my, ako tí spotrebitelia, túžime práve po čo najväčšom pohodlí, čo sa vo finále snažia dosiahnuť aj firmy. Aký je teda výsledok technologických zmien? Je to práve to, že žijeme rýchlejšie, s nekonečnými možnosťami a narastajúcou túžbou dobehnúť všetko, čo sme mohli zameškať. A to je dôvod, prečo chceme byť čo najviac mobilní a rýchli.

Keďže však mám rodinu a dcéru, pevne verím hlavne v to, že ako spotrebitelia dnes túžime nielen po pohodlí a rýchlej mobilite, ale aj po čistejšej planéte. Naše životné prostredie sa totiž rapídne mení a my ako ľudstvo pomaly ale isto musíme začať preberať zodpovednosť za všetky naše činy. Dúfam, že firmy aj jednotlivci sa budú pri svojich aktivitách zameriavať práve na to, aby pomohli transformovať našu planétu na zelenšie miesto a na to, aby všetky svoje procesy zostavili tak, aby našu planétu neničili, ale naopak, chránili.

  • SPAĽOVÁKY SA MENIA NA ELEKTROMOBILY, LETECKÉ GIGANTY SA PREDBIEHAJÚ V TESTOVANÍ BEZEMISNÝCH LETOV, VEĽKÍ HRÁČI SA INŠPIRUJÚ NOVÁČIKMI

Poďme však späť k inováciám v mobilite. Keďže práve doprava je jeden z najväčších znečisťovateľov nášho ovzdušia, som nesmierne rád, že sa robia viaceré kroky smerované na čo najrýchlejší prechod na zelenú mobilitu. Teší ma, ako môžem sledovať kroky najzásadnejších hráčov na trhu pri tejto transformácii. Čo konkrétne mám na mysli?

Stačí, keď sa pozrieme na najzásadnejších a najznámejších hráčov na trhu. Napríklad už historicky a notoricky známe značky ako Volskswagen, Škoda či Audi sa čoraz viac sústreďujú primárne na prechod k výrobe elektromobilov. Ďalším skvelým príkladom je však aj letecká doprava. Práve letecké giganty ako Boeing a Airbus totiž neustále testujú nové technológie a v podstate sa predbiehajú v tom, kto ako prvý ovládne svet bezemisných letov. A nezanedbateľný je určite aj fakt, že práve nováčikovia (ako je napríklad Tesla) udávajú tempo a práve oni sú tí, od ktorých „odkukávajú“ aj dlhé roky zabehnutí najväčší hráči na trhu. A tak to má byť! Myslím si totiž, že trh je zaujímavým priestorom práve vtedy, ak sa skúsené úspešné spoločnosti transformujú a inovujú práve preto, aby dobehli ambiciózne začínajúce firmy. Práve tie ich totiž inšpirujú prehodnotiť svoje stratégie a využiť nový, udržateľnejší, svet mobility spoločnými silami.

  • SLOVENSKO AKO ZÁKLADNÝ PILIÉR REVOLÚCIE ELEKTROMOBILITY?

Prečo toto všetko píšem? Dôvodom je, že takto ambiciózne vnímam samotný slovenský InoBat. Na chvíľku nebudem skromný a nebojím sa napísať ani to, že práve InoBat vnímam ako startupového nováčika, ktorému sa aj za tak krátku dobu podarilo stať sa významných hráčom na trhu, ktorý stojí v popredí tejto „revolúcie mobility“. A to práve výskumom, vývojom, výrobou, ale aj recykláciou inovatívnych batérií do elektromobilov, na ktorom každý deň krvopotne pracuje celý InoBat tím.

Samozrejme, ambiciózne sú aj naše ciele. Inými slovami, chceme dosiahnuť to, aby naše batérie plnili vo vašich budúcich autách rovnako dôležitú funkciu, akú plní softvér vo vašom počítači či čip vo vašom iPhone. Jednoducho, jedno bez druhého nefunguje, ale keď sa spoja, môžu sa diať doslova zázraky. A to isté chceme dosiahnuť aj my! A teda to, aby sa naše InoBat batérie stali srdcom čo najväčšieho počtu elektrických vozidiel. A nehovorím len o osobných autách. Vďaka nášmu inovatívnemu výskumu, vývoju, výrobe a expertom vieme ušiť batérie na mieru pre vozidlá v rôznych segmentoch – nákladná a hromadná doprava, letecký priemysel či logistika. Suma sumárum, náš cieľ je jasný. Podieľať sa na inováciách a zlepšovať budúcnosť našej planéty.

  • ČO BY SOM DODAL NA ZÁVER? ROBTE VECI, V KTORÝCH VIDÍTE ZMYSEL, ALE ROBTE TO SPRÁVNE

Na záver by som rád trošku motivoval. Ak máte dobrý nápad, ktorému veríte a práca na ňom vás baví, nenechajte ho plávaj len vo svojej mysli a konajte. A dbajte pri tom, prosím, aj na našu planétu. Pretože ak robíte jednu vec (a nie 100 vecí naraz), robíte ju správne a dávate do toho všetko, automaticky máte konkurenčnú výhodu. A to je to, o čo sa snažíme aj my v InoBat. My sme sa zamerali na poskytovanie tých najlepších, ekologických a najefektívnejších batérií na mieru pre výrobcov vozidiel. A na čo som nesmierne hrdý je to, že v rámci našej stratégie, ale napríklad aj výstavby R&D centra a pilotnej linky na výrobu batérií, sme všetko premysleli do detailu tak, aby naše podnikanie bolo čo najväčším prínosom aj pre našu planétu.

Svet nám prináša nesmierne veľa skvelých príležitostí, stále vo mne vzbudzuje nadšenie konať a perfektné je, že na dosah je aj skvelá budúcnosť elektromobility. A mne je cťou, že v InoBat môžeme byť súčasťou tejto veľkej transformácie. ĎAKUJEM

MARIÁN BOČEK
CEO, InoBat

Teraz najčítanejšie

InoBat

InoBat je slovenská spoločnosť založená v roku 2019 zaoberajúca sa výskumom, vývojom, výrobou a recykláciou batérií s dlhodobým cieľom slúžiť európskemu trhu s novými energetickými riešeniami. Hlavnými odvetviami sú InoBat Auto, ktorý sa zaoberá R&D a výrobou batérií do elektrovozidiel, InoBat Energy, zaoberajúci sa skladovaním energie a InoBat Recyling, prinášajúci riešenie na recykláciu batérií. Okrem toho, InoBat pracuje aj na rozvoji InoBat Charging, ktorý rieši nabíjaciu infraštruktúru a InoBat Hydrogen pre vodíkové a alternatívne pohony. Najrozvinutejšou odnožou spoločnosti InoBat je InoBat Auto, ktoré umožňuje elektrickú mobilitu vytváraním svojich unikátnych batérií pre zelenší svet. Sme batériová spoločnosť „Discovery to Delivery“ s jedinečným výskumom a vývojom v oblasti výroby prinášajúcim riešenia šité na mieru pre svojich zákazníkov. www.inobat.eu

Tento blog je platený.