Denník N

Spomienky slovenských metalových hudobníkov na 90-te roky

Aj v 90-tych rokoch sa u nás hrala metalová muzika. Pochopiteľne masmédia sa o takúto hudbu vtedy veľmi nezaujímali.

90té roky na Slovensku boli pre metalové kapely ťažkým obdobím. Menila sa móda, hudobné preferencie, spoločnosť. Oproti dnešnej dobe boli a aj možnosti propagácie boli obmedzené. S tým súviselo aj to, že mnohé zoskupenia, známe z 80-tych rokov (Dereš, Hematit…) nakoniec nevydali žiaden album.

devatdesiate roky

Napriek tomu metal ako taký existoval. Prišli nové žánre, noví ľudia.

Pozrime sa na to, ako spomínajú na túto dobu členovia rôznych zoskupení

Marek „Marc B.K.“ Kučera (Makar Čudra, Temo, Janesession, The Karnsteins, ex – Ex Tip, ex – Meán Geimhridh, ex – Mobydick)

,,Na 90´s rád spomínam. Veď som bol mladý, plný síl a všetko bolo pre mňa nové. Ja som začal aktívne robiť muziku strašne mladučký.

Ako 15 ročný som točil nahrávky a pravidelne koncertoval už od januára 1993. Vtedy nahrávať a vydávať bol ťažký proces a keď sa niekto niekam dostal bol za to veľmi vďačný a vážil si to. Naučili sme sa o seba sami postarať.

Vyrábali sme si aparatúru, efekty, svetlá a prerábali si autá, na vyhovujúce pre kapelu. Za tú drinu sme dostali stovky ľudí na každom koncerte. Vtedy proste na rock´n´rollový underground ľudia chodili.

Kapely prvej vlny slovenského metalu skončili všelijako v tej dobe a tak si decká našli nové obľúbené kapely.

Vďaka za to, že k nám módne vlny v tej dobe chodili neskôr. Scéna fungovala na samizdatoch, či už nahrávky, alebo časáky.

Ľudia si to viac vážili, lebo to bola makačka. Keď už sa do toho zamotal nejaký label, tak väčšinou kapelu chcel prerobiť na nejaký viac  predajný produkt.

A nejedna talentovaná banda skončila vďaka tomu skôr ako začala. Dnes je rýchla doba, všetko sa dá kúpiť, všetko sa dá zaplatiť, nahrávať môžeš doma, vydávať si môžeš sám, reklamu si spravíš sám na sociálnych sieťach, klip máš z IPhonu.

Vďaka tomu je muziky toľko, že sa stala audiosmog a málo kto si získa podporu fans takú, že vydrží. Vďaka tomu mnoho talentov skončí sklamaných hneď po prvých neúspechoch, lebo dnes sú ľudia zvyknutí na to, že čo nie je hneď, tak to za nič nestojí.

Ale pre mňa platí v dobrých aj zlých časoch, cesta je cieľ. A muzika je cesta. “

Linky:
https://www.facebook.com/jane.razor.janesession
https://bandzone.cz/janesession

Juraj Grežďo z kapely Thalarion spomína na vtedajšiu dobu takto:

,,Ja na 90-te roky nedám dopustiť. Miloval som tú dobu, možno aj preto, že som bol podstatne mladší, svet som videl v iných obrázkoch, žil som bezstarostne.

Ale v metalovom undergrounde všetko fungovalo. Deň po dni vznikali nové bandy, nové fanziny, denne som mal plnú schránku listov.

Teraz sa mi zdá, že veci idú totálne inak. Najmä nové kapely to majú o čosi jednoduchšie. Aspoň mne sa to tak javí, hoci sa môžem mýliť.

Dnes si album vydáš aj sám, ak ho dobre spropaguješ, si hore, aj keď hudba, ktorú hráš, stojí za hovno.

Na druhej strane šikovné kapely, ktorých hudba je vynikajúca, má čo povedať, ale nikto „dôležitý“ za nimi nestojí a nedokážu sa pretriasť sitom sociálnych sietí, ostatnú drepieť stále v bahne. A to je škoda.“

Linky:
https://www.facebook.com/thalarion.sk/
https://www.instagram.com/thalarion.band/
https://open.spotify.com/artist/3iqGLz8oXlHyvWYouRhjUw/
https://soundcloud.com/thalarion/
https://www.facebook.com/autorspisovatel/
http://juraj-thal.webnode.sk/

Braňo Jurák z death metalovej kapely Dehydrated (PN-TT) takto porovnal 90-tky a súčasnú éru:

,,Voľakedy to bolo všetko iné, menej dostupnejšie a oveľa vzácnejšie. Myslím tým úplne všetko, CD-čka, kazety, video, koncerty, časopisy, informácie… A tiež si myslím že tá naša generácia mala omnoho viacej naplno oddaných a verných zástancov tvrdej muziky, ako je teraz….“

Linky:
https://www.facebook.com/DEHYDRATED-SK-508638252631204/
http://bandzone.cz/dehydrateddeath
https://dehydrated-isp.bandcamp.com/

Tradičný heavy/power metal nebol rozhodne nebol mŕtvy. Dôkazom je lučenecká kapela Definition z r. 1996. Gitarista Róbert Krajči spomína:

,,Vtedy to malo také romantické čaro napriek tomu, že ešte ako študujúci na stredných školách sme nemali peniaze a aj lacné kópie hudobných nástrojov svetových značiek boli pre nás dosť drahé. Propagácia bola v tej dobe bez internetu neporovnateľne ťažšia ako teraz, ale fanziny vychádzali už vtedy a na koncertoch ich nebol problém zohnať.

Keď kapela nacvičila zopár skladieb a rozhodla sa ich nahrať musela si rezervovať štúdio, nahrať svoj materiál, čo najrýchlejšie, aby to vedela zaplatiť. Na nejaké skrášľovacie procedúry ohľadom zvuku nebol čas.

Čo sa mi však veľmi páčilo, tak na koncertoch boli tzv. distrá, kde sa dali kúpiť demáče jednotlivých kapiel. Ľudia vtedy chodili na každý koncert či už sa konal v meste v klube alebo niekde na dedine v kultúrnom dome, alebo v krčme.

Napriek tomu, ako som už spomínal, tak súčasné možnosti home štúdií sú už na takej úrovni, že kapely si už nemusia platiť drahé štúdiá a pokiaľ s tým vedia pracovať, môžu si kvalitnú nahrávku robiť pomaly, a postupne v skúšobni. Propagácia vlastnej tvorby je vďaka internetu úplne na inej úrovni a neporovnateľne jednoduchšia ako kedysi.“

Linky:
https://www.facebook.com/DEFINITION-208241889208012/
https://bandzone.cz/definition/

A na záver nechajme prehovoriť známu Mirku Brezovskú, ktorá bohužiaľ krátko po začiatku nového desaťročia ukončila hudobnú kariéru

,,Revolučné udalosti 89-teho kardinálne ovplyvnili život každého jedného človeka. To, čo dovtedy nejako fungovalo, zo dňa na deň fungovať prestalo.

Nastalo obdobie, keď  tu o domácu tvorbu zrazu nebol záujem. Možno netrvalo až tak dlho, ale nám v tom čase pripadalo, že dlhé je.

Ľudia boli smädní po tom, čo im bolo 40 rokov do značnej miery upierané. Koncerty boli poloprázdne. Potom už ani koncerty poriadne neboli. Človek sa musel nejakým spôsobom živiť. Takže to bolo  zložité obdobie. “

Zdrojom spomienok sú rozhovory, zverejnené na webe Metalmania-Magazín. Z rovnakého zdroja pochádza aj väčšina fotomateriálu.

Výnimkou je rozhovor s B. Jurákom (zdroj foto: https://lnk.sk/jzgn), M. Brezovskou (zdroj foto os. facebookový profil) a titulný obrázok (zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/vyhladat/90s/

 

Teraz najčítanejšie