Krígeľ s kruhmi má 50 rokov

Ikonou československých pivárov, najmä v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia, bol pivný krígeľ s op-artovými kruhmi. Tento rok oslávi svoje päťdesiate narodeniny.
Známy krígeľ z masívneho skla síce prežil revolúciu a v deväťdesiatych rokoch minulého storočia do neho krčmári ešte občas čapovali pivo, no dnes ho môžete obdivovať už iba na polici medzi pohármi štamgastov či v zbierkach retronadšencov. Inak to bolo v časoch jeho uvedenia na trh.
Pivo z krígľa s „guľami“ pil Václav Havel, keď sedel 1. novembra 1975 v krčme v Horných Počerniciach a tlieskal nelegálnej premiére svojej hry Žebrácká opera, ktorú pre neho zinscenovali jeho kamaráti. Dva roky predtým svoju radosť z knihy Nežný barbar zapíjal Bohumil Hrabal. Do rovnakého pohára mu v jeho obľúbenej krčme U zlatého tigra načapovali pivo s penou tuhou jak smetana, ako zvykol hovoriť.

Oficiálny názov známeho krígľa je Sklenice s uchem č. 13321. Autorom pollitrového aj trojdecového variantu pivného pohára je český sklodizajnér Jiří Brabec. Podľa jeho návrhov sa od apríla roku 1972 tento vzor vyrábal v Dubí, Rudolfovej hute. Hoci polomatný povrch pohára vyzerá ako ručne fúkané sklo s výbrusmi, išlo o výlisok z plne automatizovanej výroby.

Op-artové kruhy na krígľoch však neboli jediné, ktoré mohli turisti v Československu obdivovať. Mnohí si dokonca mysleli, že práve obloženie stien miestneho metra – napríklad v staniciach Muzeum či Můstek – bolo inšpiráciou pre výtvarníka Brabca. Omyl. Keďže pražské metro bolo otvorené až 9. mája 1974, išlo len o ďalšie využitie dobového módneho dekoratívneho prvku.

Okrem pivových pohárov sú známe aj Brabcove zaváracie poháre Omnia či poháriky na detské výživy, k Brabcovým dizajnom patria aj päťlitrové fľaše na uhorky vyrábané v 70. a 80. rokoch 20. storočia.
