Denník N

Metaverse začal písať svoj príbeh stratou

Materská spoločnosť Facebooku a Instagramu sa pozerá do ďalekej budúcnosti. Medzitým ju však prenasledujú nepríjemné problémy dneška.

Spoločnosť Meta – predtým známa ako Facebook – po oznámení svojich výsledkov prudko klesla. Najnovšie údaje fiškálnych výsledkov za 4. štvrťrok spôsobili strmý pokles ceny akcií o viac ako 20 %. Začiatok roka teda nepriniesol do Zuckerbergovej spoločnosti dobrú náladu napriek obstojnému zisku.

Príčin poklesu akcií je viac

Zisk na akciu firmy za štvrtý kvartál zaostal za očakávaniami (čakal sa zisk 3,84 dolára, v realite firma dosiahla 3,67 USD), tržby (33,67 miliardy USD) prekonali prognózy iba o malú čiastku. Aj keď tieto výsledky nemožno označiť za dramaticky zlé, reakcia trhov bola výrazná. Dôvodom sú „protivetry“ na trhu, ktorým čelí materská spoločnosť Facebooku, Meta. Od jej premenovania a zmene zamerania sa na virtuálnu realitu si mnohí sľubujú progresívny rast. Najskôr však prišiel tvrdý pád. V 4. štvrťroku vidíme neobvyklé zaostávanie zisku spoločnosti za očakávaniami a priemerný denný počet aktívnych používateľov Facebooku začal tiež stagnovať. Facebook zaznamenal vo štvrtom štvrťroku 2,91 miliardy používateľov mesačne, pričom prognózy predpovedali 2,95 miliardy používateľov.

Nové zmeny od Apple priniesli problémy

Prudké poklesy spôsobila aj stagnácia v oblasti predaja reklamy. Technologický gigant bojoval s novými GDPR zmenami od spoločnosti Apple v ich operačnom systéme, ktoré zadávateľom reklám sťažili zacielenie a meranie reklám na Facebooku a Instagrame. Príjmy z reklamy firmy Meta boli za štvrtý štvrťrok 2021 vo výške 32,64 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 20 %. Išlo hlavne o zisky zo sociálnych platforiem Facebook a Instagram. V zásade pozitívny výsledok zatienila prevádzková strata vo výške 3,3 miliardy dolárov z oblasti metaverse, ktorá tak znížila celkový čistý zisk o 9 % na 10,29 miliardy dolárov.

ProfitLevel Zarska Akcie Meta padaju
Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms Inc za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Budúcnosť Metaverse

Z aktuálne potápajúcej sa lode však nemusí byť vobec Titanic. Plány a prognózy z dlhodobého hľadiska vyzerajú v prípade spoločnosti Meta priam futuristicky. V priebehu niekoľkých rokov by mohla dospieť do podoby, kedy „Meta vesmír“ ponúkne skutočné pohľady, zvuky a dokonca aj vône. Využitie nájde v rôznych oblastiach, napríklad digitálne cestovanie by sa mohlo stať skutočnosťou, kedy si z pohodlia vášho domova môžete preskúmať staroveké Grécko, návštíviť mestá vašich snov, či dopriať si extrémne zážitky. Virtuálna realita by mala priniesť okrem biznis využitia aj neobmedzené cestovateľské zážitky. Trhy však očividne zatiaľ “riešia” aktuálne problémy spoločnosti Meta od ďalšieho rozvoja oboch platforiem až po politické tlaky na prísnejšiu reguláciu. A tejto realite ťahá zatiaľ Meta za kratší koniec.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/