Denník N

Videli sme v januári koniec dlhej technologickej rally? Nie, ide skôr o odlíšenie udržateľných od špekulatívnych technológií

Straty finančných trhov úvodom tohto roka nie sú koncom rastovej technologickej rally, ale skôr impulzom na lepšie rozlišovanie medzi špekulatívnymi a udržateľnými technológiami.

Rastúce sadzby, vyššia inflácia a výraznejšie “jastrabí” Fed – to všetko otriaslo akciovým trhom v januári, pričom technologický Nasdaq to “schytal” najhoršie. Priemyselný index Dow Jones sa prepadol o 3,32 %, index S&P 500 sa prepadol o 5,26 % a Nasdaq klesol celkovo o 8,98 %.

CapitalPanda-Peric- Ako sa vyvila index Nasdaq uvodom 2022

Päťročná výkonnosť NASDAQ (Zdroj: www.koyfin.com)

Čo sa vlastne stalo v januári?

Trh sa celý mesiac obával odklonu Federálneho rezervného systému (Fed) od jeho prispôsobivej menovej politiky smerom k menovej normalizácii. Začiatkom mesiaca bol zverejnený zápis z decembrového zasadnutia Fedu, ktorý odrážal agresívnejší tón, než trhy očakávali.

Možnosť zvýšenia úrokových sadzieb v marci (čiže skôr, ako mnohí očakávali) bola prvým bodom zápisnice Fedu, ktorý trhy rozrušil. Druhou správou, ktorá finančné trhy vystrašila, bolo oznámenie, že Federálny rezervný systém zvažuje zredukovať svoju bilanciu, čo je krok smerom k sprísneniu. A ten sa všeobecne skôr neočakával.

Informácie z januárového zasadania Federálnej komisie pre otvorený trh FOMC 26. januára indikovali, že sadzby sú dnes na stabilnej úrovni, keďže členovia naznačili, že k ich zvýšeniu pravdepodobne dôjde na najbližšom zasadaní v marci. Fed zároveň schválil ešte jedno kolo nákupu dlhopisov, ktorým do marca ukončí kvantitatívne uvoľňovanie.

FOMC neposkytol žiadne ďalšie informácie o svojej stratégii znižovania súvahy Fedu. Predseda Fedu Powell však uviedol, že objem aktív Fedu sa môže znižovať rýchlejšie ako v predchádzajúcich obdobiach.

Je teraz vhodný čas na nákup technologických akcií?

Podľa Richarda Clodeho, spolumanažéra fondov Janus Henderson Global Technology Leaders a Sustainable Future Technologies, by investori nemali dávať všetky technologické firmy do jedného vreca. Medzi špekulatívnou technológiou, ktorá rastie za každú cenu, a technológiou, ktorá rastie za rozumnú cenu, je podstatný rozdiel.

Podľa Clodeho sa dobrý skríningový proces snaží odhaliť udržateľné technológie, ktoré riešia významné globálne environmentálne a sociálne problémy. Výsledkom tejto metriky je, že firmy vyrábajúce mobilné telefóny a videohry podmienky nespĺňajú. Jediná technologická „megakapacita“, ktorá podmienky spĺňa, je aktuálne Microsoft.

Januárová korekcia je zdravá, môže viesť k trvalejším ziskom v budúcnosti

Paul LeBlanc zo CNN uviedol, že súčasná volatilita a januárová korekcia je „v skutočnosti niečo, čo je zdravé a čo môže, dúfajme, viesť k trvalejším ziskom do budúcnosti. Nikto nechce, aby došlo k obrovskému nárastu, ktorý je neudržateľný, a potom k veľkému epickému kolapsu, aký sme zažili koncom 90. rokov, začiatkom roka 2000 alebo v roku 2008 počas veľkej finančnej krízy. Nikto nechce, aby sa takýto scenár opakoval.“

Myslí si tiež, že veľký počet spotrebiteľov je oprávnene zneistených. „Viem pochopiť, prečo ľudia nie sú takí sebavedomí, čo sa týka ekonomiky, ako by sa dalo očakávať z údajov. Pretože aj keď mzdy rastú, nedržia krok s cenami. Na spotrebiteľov je teraz vyvíjaný veľký tlak. Hoci mzdy rastú, všetko ostatné rastie rýchlejšie.“

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.