Denník N

Žite v luxuse

Mnohým slovo luxus evokuje niečo drahé, nablýskané, exkluzívne. Čoskoro pre nás môže byť luxusom aj pitná voda.

Pri povinnostiach všedných dní si ani neuvedomujeme, akú vzácnosť predstavuje zdravá pitná voda, ktorej máme na Slovensku zatiaľ dostatok. No v prípade, že sa naše zásoby začnú míňať alebo budú znečistené, bude už neskoro. Vtedy si uvedomíme skutočnú hodnotu vody. Nablýskanej, skutočne exkluzívnej a v tom momente aj drahej. Dobrou správou je, že problémom, ktoré by mohli nastať, vieme predchádzať.

Žitnému ostrovu sa venujem dlhodobo. Iste viacerí z vás si pamätáte na haváriu v Slovnafte, ktorá zlikvidovala 2 veľké zdroje pitnej vody pre Bratislavu. Bola to katastrofa nevídaného rozsahu. Boli zasiahnuté aktívne studne na pitnú vodu. Nebola iná možnosť ako zmobilizovať odborníkov a odborníčky a nájsť riešenie, ako haváriu zastaviť.  Trvalo desaťročia, kým sa dalo povedať, že situácia bola zvládnutá. Vďaka odbornému zásahu sa podarilo ropnú katastrofu zvrátiť. Nestalo sa to však za jeden deň. Systém, ktorý vtedy vymysleli a uviedli do praxe je v prevádzke do dnešného dňa. Aj takmer 50 rokov od udalosti hydraulická ochrana Slovnaftu odčerpáva ropné látky z podzemnej vody.  V minulosti to bola smradľavá voda z vodovodných kohútikov, ktorá donútila vtedajšiu vládu konať, už sa to nedalo ďalej tajiť. Teraz sa dostáva iný toxický koktail čoraz hlbšie do územia Žitného ostrova. Je to neviditeľný zabijak, nesmrdí a v pohári ho nevidno. Pomaly sa však každým dňom šíri prúdením podzemnej vody čoraz hlbšie a ďalej do vnútra chráneného Žitného ostrova.

Naozaj máme šťastie, že Slovensko je bohaté na kvalitnú vodu, zatiaľ a žiaľ, nie všade. Dobrá voda nie je samozrejmosť. Vieme, že na Slovensku je situácia s kvalitou podzemných vôd kritická. Zdrojov znečistenia je veľa. Aj Žitný ostrov čelí vážnym znečisteniam, ktoré postupne ničia našu vzácnu vodu. Doplácame nielen na chyby z minulosti ako Vrakunská skládka, skládky a a pozostatky priemyselnej výroby v Bratislave na Žabom majeri či v Čiernom lese, ale a j v súčasnosti si vytvárame ďalšie nové ekologické hrozby. Či hovoríme o ropovode cez Žitný ostrov alebo o odpadoch, ktoré boli navozené  pre výstavbu bratislavského obchvatu, alebo otvorené, či odpadom zakryté rany v jamách po nepovolenej ťažbe štrku. Vlastnou hlúposťou a nečinnosťou si likvidujeme pitnú vodu.  Ohrozujeme zdravie ľudí, ktorým už dnes v niektorých obciach tečie namiesto pitnej vody, voda s obsahom nebezpečných látok.

Keď som pred dvoma rokmi začínala s iniciatívou „Zachráňme Žitný ostrov“, bola som skôr osamelým bojovníkom, ktorý hľadá súputníkov v boji za ochranu našej najväčšej zásobárne pitnej vody. Ozývali sa mi ľudia spomedzi odbornej verejnosti, pracovníci verejného sektora, kľúčových rezortov a organizácií, ale aj občanov, ktorí žijú na danom území. Dnes mám za sebou skvelý tím odborníkov, ktorý sa formuje pod Ministerstvom životného prostredia.

Dnes som štvornásobnou mamou a starou mamou a naozaj nechcem, aby sa situácia spred 50 rokov opakovala a poznačila zdravie ďalších generácii a ich život bez samozrejmosti mať kvalitné zdroje pitnej vody.

Preto oceňujem, že súčasná vláda, vrátane ministra Jána Budaja, si túto tému osvojila tiež a v záchrane Žitného ostrova vidí prioritu. Spoločné odhodlanie sme  pretavili aj do Programového vyhlásenia vlády a teraz je načase hľadať kvalitné a efektívne riešenia. A potvrdila to aj  konferencia na tému „Budúcnosť chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov“. Veď viac ako 150 účastníkov na jednom (online) mieste je naozaj dôkazom dôležitosti témy. Jedným zo záverov je, že bude spracovaný Akčný plán ochrany vôd chránenej vodhospodárskej oblasti Žitný ostrov, vrátane návrhov efektívnych a dlhodobých funkčných opatrení na ochranu nášho bohatstva – zásob pitnej vody.

Je to najväčšie bohatstvo, ktoré Slovensko má.

 

Teraz najčítanejšie

Anna Zemanová

Zelená čistej a zdravej krajine aj pre naše deti Poslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie; tímlíderka pre životné prostredie strany SaS