Denník N

Work & Travel

Work and Travel USA je program určený predovšetkým pre študentov vysokých škôl, ktorí chcú vycestovať, pracovať, spoznávať kultúru, krajinu, život v USA a mnoho iného. Veľké lákadlo predstavuje aj zdokonalenie sa v anglickom jazyku. Každodenná komunikácia je veľká jazyková škola, ktorú inde nenájdeme. Program poskytuje mnoho agentúr, ktoré za Vás vybavia celú agendu od vstupných pohovorov cez výber zamestnávateľa z databázy, až po spoluprácu s veľvyslanectvom USA pri udeľovaní víz. Samozrejme za nemalý poplatok. Možností je veľa. Upozorňujeme, že do USA sa kvôli zárobku a finančným výhodám veľmi neoplatí.

Leto 2015 cez program Work & Travel sme zrealizovali aj my. Nebudem tu dopodrobna písať ohľadom našej práce a cestovania, ale budem za to priamy a výstižný. Pôsobili sme v jednom komerčnom kempe v štáte Indiana asi 100 míľ od jej hlavného mesta Indianapolis. Samotná práca od začiatku až po koniec nášho pôsobenia bola v skutku ľahká a niekedy mi to pripomínalo len také ,,hranie sa‘‘. Naša manažérka reprezentovala hrdú, ambicióznu a pracovitú demokratku. Vytvorila si biznis z ničoho a mala za sebou už pár úspechov. Miestni ľudia ju rešpektovali a brali ako serióznu pani. Našou hlavnou činnosťou v kempe bola práca v službách napr. práca plavčíka pri jazere, asistencia v lodenici, či pomocné aktivity pri detských atrakciách. Pracovali sme výlučne v kolektíve domácich Američanov a jeden študent pochádzal z Jamajky. Mimochodom vypadal takmer identicky ako svetoznámy atlét Usain Bolt. Pravda ani on nikdy nevidel sneh. Ďalšia zábava prišla keď sme sledovali finále Stanley Cup-u medzi Chicagom a Tampa Bay. Museli sme si s ním od začiatku prejsť všetky hokejové pravidlá. Áno, po dvoch tretinách už vedel, čo to znamená ofsajd alebo hybridné zakázané uvoľnenie. Komunikácia prebiehala výlučne v angličtine, až na pár krásnych slovenských slov, ktoré sme ho s radosťou naučili v rámci dobrej Slovensko – Jamajskej spolupráce.

Po našom príchode nás šokovala asi najviac tamojšia kultúra. Najviac v negatívnom ponímaní zaujal konzumný život a trochu zaostalosť v niektorých veciach za Európou. Domáci postupom času dávali na javo, že USA je minimálne pár krokov vpred pred ostatnými kontinentmi, ale vonkoncom to tak nebolo. Miestni netriedia komunálny odpad, majú nízku úctu k životnému prostrediu, príliš plytvajú zdrojmi a nakoniec, každý myslel len na svoj biznis. Biznis, biznis a ešte raz biznis. O stravovacích návykoch nemusím ani písať. Reťazce fast foodov poskytovali ľuďom celodenný jedálny lístok. Pre nás ako ľudí preferujúcich zdravý životný štýl a domácu kuchyňu, vyprážaný syr s hranolkami a „čerstvý“ hamburger nepredstavovali veľké lákadlo na každodenný pôžitok. Výnimku tvoril legendárny “hambáč” z Hard Rock Cafe.

Najviac zo všetkého sme sa tešili na cestovanie. Cestovať je pomerne náročné ako z finančnej, tak aj z fyzickej stránky. Benefitom za to bolo mnoho zážitkov, príbehov, spoznaných miest, kontaktov a samozrejme aj fotiek a videí. Neďaleké Chicago v štáte Illinois je nádherné miesto pre život. Veľmi sympatické mesto, kde možno zahliadnuť kus americkej histórie Vás očarí a zanechá príjemný pocit na duši. Naplánovať si „trip“ do New Yorku City si vyžaduje veľa času strávených čítaním rôznych recenzií a cestovateľských blog-ov. Vidieť kontrast New York City je niečo fantastické. Toto mesto na nás zapôsobilo najviac predovšetkým kvôli tomu, že sa tam neustále niečo dialo. Pozorovať všetky tie monumenty a národnú hrdosť Američanov je v skutku zaujímavé. Nebudem tu menovať jednotlivé pamiatky, keďže každá ukazuje svoju výnimočnosť. Tretím pre nás najzaujímavejším mestom na zážitky bol Washington D. C. Hlavné mesto USA je pokojné, čisté a príjemné miesto na pešie spoznávanie. Vystihuje sa tiež svojimi typickými monumentmi. Najväčšie sklamanie prišlo pred Bielym domom – sídlom amerického prezidenta. Ustavičné kontroly, monitorovanie a upozorňovanie, čo môžeme a čo nie, nás donútilo odfotiť sa „iba“ spoza veľkého plota a odísť preč. Škoda, že sme nemohli zrealizovať piknik na tom krásne pokosenom zelenom trávniku priamo v ich záhradách. Samé bezpečnostné prehliadky sú v ich náture, tak prečo nepoďakovať za našu ,,ustavičnú bezpečnosť “.

V USA je všetko možné a je jedno, či ste upratovačka alebo riaditeľ gigantickej spoločnosti. Slovko „nedá sa“, „neviem“, „nepredstaviteľné“ v ich slovníkoch nenájdeme. Krajina neobmedzených možností, ktorá Vám ukáže, či a ako dokážete byť úspešný alebo nie. Aj keď v ich jazyku nenájdeme vykanie, rešpekt je možné sledovať na každej úrovni. Upratovačka tyká riaditeľovi a ten ju napríklad za skvele odvedenú prácu pozve na kávu a prediskutujú jej ďalšie pracovné pôsobenie. Wau. Na Slovensku málo vídaný jav. V USA je to len zlomok toho, čo sme prežili. Počas cestovania sme uvideli veľa situácii, kedy nám miestni pomohli a za to im patrí veľká vďaka. Služby fungujú na vysokej úrovni a konečne sme reálne zažili, čo znamená pojem „náš zákazník, náš pán“.  Každý problém – vyriešená vec a ideme ďalej. Latka je zdvihnutá vysoko a konkurencia tvrdá, avšak všetko je možné.

Pre nás ako študentov bolo leto v USA veľká životná lekcia. Zlepšiť sa v jazyku, precestovať krajinu, získať nových priateľov a vidieť ďaleký svet, kde ste odkázaný len jeden na druhého. Osobne nás to naučilo viac rešpektovať ľudí medzi nami, vidieť svet inými očami, neuspokojiť sa s tým, čo nám doba a systém prináša. Viac si vážime domov, rodinu, priateľov, vzdelanie a iné veci, na ktoré sme boli doposiaľ z domova zvyknutí.

Myslíme si, že každý študent, by v rámci letných prázdnin mal prežiť minimálne jedno leto v zahraničí. Možno aj štát v tomto smere by mohol prevziať väčšiu iniciatívu a spolu-podieľať sa na rozvoji mladých ľudí v rámci širšieho spektra prepojenosti so zahraničím. Je jedno o akú krajinu pôjde. Podstatné je, aby ste získali a spoznali všetky „nehmotné“ veci, ktoré Vám budú potrebné do ďalšieho života a praxe. V zahraničí ešte viac človek vyzrie a uvidí, že veci sa dajú robiť aj iným spôsobom a k tomu ešte lepšie. Uspokojiť sa a tváriť, že nám mladým ľudom je tu dobre je veľký omyl. Keď chce človek viac rásť, musí cestovať a spoznávať aj iné možnosti, ktorých je nekonečne veľa. Je len na nás, čo z toho získame a akým spôsobom to našej spoločnosti vrátime.

1
Legendárny hamburger Hard Rock Cafe.

 

2
Čaro New York City

 

4
Pohľad z Willis Tower Chicago – 20. najvyššej budovy sveta

 

3
Ďakujeme…

Teraz najčítanejšie