Denník N

Ako prebieha pomoc na Ukrajine

© UNICEF/UN0432345/Getman
© UNICEF/UN0432345/Getman

Nemlčte, požiadajte svoju vládu o kroky, sankcie. Nemôžeme odísť, všetky cesty sú zablokované… Takéto správy som dostávala od ľudí, ktorí obdobie od začiatku vojny na Ukrajine strávili poskytovaním humanitárnej pomoci.  Pomoc, ktorá bude odteraz ešte náročnejšia.

Keď som pracovala na Ukrajine, videla som veľmi veľa zbombardovaných a rozstrieľaných budov. Pracovali sme aj 16 hodín denne, aby sme stihli strechy opraviť do zimy. Ja som už odišla. Ľudia, s ktorými som pracovala, ostali. Dnes na svojich sociálnych sieťach pridávajú fotky škôd, ktoré vyzerajú ešte horšie ako tie spred ôsmych rokov. Pridávajú fotky a videá strašných útokov.

 

Archív M. Sliacka: Poškodený dom v Slavjansku

Naozaj som neverila, že príde čas, keď budú ľudia zažívať tieto zničujúce útoky znovu. Väčšina mojich kolegov, s ktorými som pracovala na Ukrajine 2 roky, si zažila bombardovanie pred ôsmymi rokmi a prežívajú ho znovu. Aj ich deti.

„Sme pod priamym útokom. Pred chvíľou sme počuli explóziu v neďalekej dedinke,“ písala včera mladá rodina z Kyjeva. „Deti sedia schúlené pod schodmi.“

A. Begas: Škody z útokov v roku 2014 si ľudia ešte pamätajú. to isté zažívajú aj dnes

UNICEF je jednou z organizácií, ktorá je na mieste. Má kancelárie v piatich oblastiach. Humanitárnu pomoc potrebuje rozšíriť. Spolupracuje s miestnymi úradmi, ale aj ďalšími mimovládnymi organizáciami. Aby sa im podarilo zabezpečiť pomoc čo najviac. Nie je to jednoduché.

Aj zamestnanci humanitárnych organizácii majú strach a obavy o svoje rodiny. Niektorí sa rozhodli pre evakuáciu.

„Ľudia opúšťajú mestá. Ale ostanú zaseknutí na ceste, lebo nemajú dostatok paliva. Čakajú v radoch na benzín či naftu. Prežívame útoky na budovy. Dnešok bude veľmi ťažký.“

UNICEF má na starosti niekoľko typov pomoci.

Zabezpečenie pitnej vody, distribúcie hygienických potrieb, lekárničiek a vzdelávacích materiálov. Ale aj oblečenie pre deti, deky, či plynové variče. Asi 10 mobilných tímov poskytuje psychosociálnu pomoc pre rodiny na východe Ukrajiny.

UNICEF tiež poskytuje informácie, ktoré sa na prvý pohľad nemusia zdať ako pomoc, ale pri panike, do ktorej sa ľudia dostali sú dôležité. Veľa rodín sa pripravuje na evakuáciu, vrátane rodín, ktoré majú deti so špeciálnymi potrebami. UNICEF pripravil aj jednoduché zoznamy vecí, na ktoré by pri evakuácii nemali zabudnúť.

Spolu s UNHCR a ďalšími agentúrami poskytuje pomoc vysídleným osobám. Pripravuje zásobovanie.

Logistika nebude jednoduchá.

Chceli by sme počuť, že pomoc bude prebiehať hladko, ale zo skúsenosti viem, že nebude. Nie je ľahké zohnať cistern, či kamióny, alebo vodičov, ktorí pôjdu do konfliktných oblastí. Humanitárne organizácie musia dbať aj na bezpečnosť svojich zamestnancov. A tí majú tiež svoje rodiny. Mnohí z nich si budú musieť vybrať, či ostanú pomáhať, alebo spolu s rodinou odídu čo najďalej od konfliktu.

Blokované budú prechody cez hranicu, aj prechody medzi mestami. Bude ťažké doviezť zásoby materiálnej pomoci. Pokiaľ je to možné, zásoby sa budú nakupovať hlavne na Ukrajine. Je to logisticky oveľa jednoduchšie. A nákupy humanitárnej pomoci dávajú ľuďom, ktorí na Ukrajine ostali, prácu. Ak bude nedostatok tovaru, ceny budú rásť. Ale ceny dopravy kvôli bezpečnosti či pohonných hmôt tak isto.

Preto je taká dôležitá finančná pomoc. Pre UNICEF a ktorúkoľvek inú organizáciu.

Bez nej pomoc nebude možná.

UNICEF z Ukrajiny neodíde. Ostane pomáhať. Poskytovať vodu, základné hygienické potreby, psychosociálnu pomoc pre rodiny s deťmi, bude sa snažiť, aby vyučovanie pokračovalo, kde to bude možné.

Moji bývalí kolegovia, ktorí stále pomáhajú na Ukrajine a majú tam svoje rodiny, prosia tiež o pomoc. Najlepšie to vystihla výzva jednej z nich, ktorú dnes postla na svojich sociálnych sieťach:

„Priatelia, kolegovia a ľudia z celého sveta. Dnes to možno nie je o vás a zdá sa to byť ďaleko od toho, kde ste, ale sa to môže dotýkať aj vás, ak Rusko nezastavíme. Rusko bombarduje mestá, hlavné mesto. Prosím, pomôžte nám, Ukrajina potrebuje byť vypočutá a podporovaná.“

 

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.