Denník N

Antropologička: Veda potvrdzuje fakt, že hormonálna antikoncepcia negatívne vplýva aj na psychické zdravie

Foto: Katarína Baniariová
Foto: Katarína Baniariová

Po vysadení hormonálnej antikoncepcie, ktorú som brala dlhých 7 rokov, sa môj psychický stav výrazne zlepšil. Depresívnych myšlienok ubudlo a ja som až spätne zistila, aký obrovský vplyv má hormonálna antikoncepcia na celkové zdravie žien. Za osvetu vďačím Kataríne „Bagniari“ Baniariovej – antropologičke a koučke, ktorá ženám pomáha žiť v súlade so svojim telom a docieliť zdravý menštruačný cyklus. Keďže si myslím, že ženy by mali byť dostatočne informované, s Katy som sa porozprávala o tom, čo nám o hormonálnej antikoncepcii okrem príbalových letákov hovoria aj najnovšie vedecké výskumy.

V rámci svojej práce sa venuješ ženskému menštruačnému cyklu. Skús prosím čitateľom na úvod priblížiť, čo je to tá cyklickosť.

Cyklickosť je prítomná všade v prírode, v širšom slova zmysle sa netýka iba žien. V užšom význame hovoríme o cyklickej žene, ktorá má funkčné reprodukčné orgány a nachádza sa vo veku cca. 18-40 rokov. V rámci dĺžky svojho cyklu žena vo vnútri svojho tela prechádza 4 rôznymi fázami, môžeme si ich predstaviť ako ročné obdobia: jar (folikulárna fáza), leto (ovulácia), jeseň (luteálna fáza), zima (menštruácia).  Cyklickosť pre mňa a moje klientky znamená, že sme každý týždeň iné, máme iné silné a slabé stránky a to je na tom to krásne. Cyklickosť je o tom, žiť vedome v prítomnosti – uvedomovať si, že som žena, všímať si, ako sa mením a pripustiť si, že zmena je súčasť života. 

Prečo by sa žena mala snažiť mať zdravý cyklus a ovuláciu?

Ovulácia neznamená len to, že žena je po zdravotnej stránke schopná otehotnieť. Prítomnosť ovulácie je znakom toho, že žena funguje hormonálne správne resp. hormonálne optimálne. Hormonálny systém si môžeme predstaviť ako pyramídu. Pokiaľ má žena „rozhádzané” základné hormóny inzulín a kortizol, ktoré nadväzujú na hormóny štítnej žľazy a melatonín, tak ani jej pohlavné hormóny na špičke pyramídy nebudú s telom komunikovať ideálne. Ak sú jednotlivé hormóny na optimálnej úrovni, tak je celé telo v súlade a bezpečí. Ovulačný cyklus je každomesačný zdravotný report o tom, že všetko v tele prebieha tak, ako má. Je to pre nás ženy diagnostický nástroj, aby sme vedeli, kedy zájsť za lekárom. Mať ovulačné cykly znamená mať zdravé telo.

Ako hormonálna antikoncepcia (HAK) vplýva na ženský cyklus?

Hormonálna antikoncepcia cyklickosť úplne zruší. Jej hlavným cieľom je zabrániť počatiu, t.j. prerušiť komunikáciu medzi vaječníkmi a mozgom, medzi hormónami a transmittermi. Akonáhle sa v tele vypína možnosť reprodukcie, tak sa vypína aj schopnosť vytvárať dostatok hormónov. Pri užívaní HAK sa znižuje prirodzená tvorba estrogénu a progesterónu. Vplyvom tejto zmeny sa ženám vaječníky zmenšia a stratia svoju funkciu. Prestane sa tvoriť výstelka steny maternice, netvorí sa plodný cervikálny hlien, ktorý je potrebný pre prežitie spermií. Na hormonálnej antikoncepcii krvácame, ale nemenštruujeme. Táto krv nie je „pravá“ ako pri prirodzenom menštruačnom cykle, ale je zbytková či vyvolaná, aby sa všetko zdalo „byť v poriadku“. Absencia cyklu znamená, že žena nedostáva spätnú väzbu o tom, čo sa deje v jej tele, napr. či málo je, má veľa stresu, nedostatočne regeneruje. Hormonálna antikoncepcia nás odpája od prirodzenej ženskej intuície.

Predstavme si nasledujúci scenár: do gynekologickej ambulancie prichádza 15-ročné dievča, ktoré má nepravidelnú a bolestivú menštruáciu. Po 20 minútach odchádza z ambulancie s receptom na HAK. Rodičia sú spokojní, lebo ich dcéra má priateľa a obávajú sa, že by mohla otehotnieť. Dievčina je spokojná, lebo krvácanie prichádza pravidelne, nie je sprevádzané bolesťou a navyše sa zbavila akné. Aké informácie by mala od svojho gynekológa počuť predtým, než sa rozhodne začať užívať antikoncepčné tabletky?

Optimálne by bolo, ak by lekár okrem „benefitov” týchto liekov spomenul aj ich mnohé nežiaduce účinky: nízke libido, migrény, plynatosť a nadúvanie, zadržiavanie vody, pocit ťažkých nôh, vyššie riziko vzniku trombózy, vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka, kvasinkové infekcie, zápaly atď. Určite by mal svojej pacientke povedať, že je to len jedna z foriem, ako sa chrániť, a zároveň je to jediná forma, ktorá zasahuje do hormónov, psychickej a fyzickej stránky tela. Tak ako jedlo, či lieky, alebo akékoľvek substancie, tak aj hormonálna antikoncencia prechádza tráviacim traktom. HAK môže napríklad zaťažovať pečeň a jej produkcie žlče. Existujú aj nehormonálne formy antikoncepcie, ktoré nezasahujú do vývoja menštruačného cyklu a fyzického tela ako celku. Mala by tiež vedieť, že hormonálna antikoncepcia neobsahuje žiadne liečivo, ale len syntetické hormóny – tie sa snažia potlačiť symptómy problematickej menštruácie, ale nikdy nevyliečia príčiny ťažkostí, ako sú napr. PMS, syndróm polycystických vaječníkov, endometrióza, adenomyóza, nepravidelná, príliš silná, bolestivá menštruácia atď. Braním hormonálnej antikoncepcie žena nič nevyrieši, len odloží riešenie problémov s cyklom na neskôr.

Kanadská endokrinologička Dr. Jerilynn Prior zistila, že trvá až 12 rokov, než sa žena naučí pravidelne ovulovať. Pokiaľ dievča v pubertálnom veku nasadí HAK, tak nedáva svojmu telu priestor, aby jej reprodukčný systém dozrel a cyklus sa sám zosúladil. Celoplošný zákaz hormonálnej antikoncepcie však nie je riešenie, riešením je edukácia. Každá žena by mala byť dostatočne informovaná, aby sa mohla rozhodnúť slobodne a bez nátlaku. Nikto by ju nemal presviedčať o tom, že ak siahne po inej forme ochrany, tak je hlúpa a nezodpovedná – pretože to tak nie je.

V čom sa ženský hormón progesterón líši od syntetických progestínov, ktoré obsahuje HAK?

Progesterón je hormón, ktorého hladina stúpa v 2. polovici cyklu. Podporuje rast folikulov vo vlasoch, vďaka nemu má žena krásne lesklé pevné vlasy. Okrem toho upokojuje myseľ, znižuje stres, pôsobí proti úzkosti a celkovo zlepšuje psychické zdravie. Ak sa ženy pred menštruáciou necítia psychicky v pohode, mali by si u gynekológa cca. 7 dní po ovulácii dať otestovať hladinu progesterónu. Možno nemajú správny pomer progesterónu a estrogénu, a preto v tele vzniká disbalans.

Progestín je syntetická forma hormónu, ktorá má byť náhradou za progesterón, ale žiaľ to tak nie je. Progestín nie je hormón prirodzene sa vyskytujúci v ženskom tele. Naopak, jeho chemický vzorec sa vo svojej štruktúre dokonca viac podobá na testosterón, než na progesterón. Progestíny sa v hormonálnej antikoncepcii vyskytujú aj preto, aby mali ženy pocit, že vďaka liekom majú pravidelnú menštruáciu, pretože spúšťajú krvácanie. Toto krvácanie však nie je skutočné menštruačné krvácanie. Ide o pseudomenštruáciu, ktorá z fyziologického hľadiska nemá zmysel. Keď nedochádza k ovulácii, tak nie je až tak potrebné, aby výstelka maternice neustále rástla a odlupovala sa. Žena tak na hormonálnej antikoncepcii mesiac čo mesiac stráca krv úplne zbytočne.

Jednou zo zložiek HAK je levonorgestrel, ktorý patrí medzi už spomínané progestíny. Ako tento syntetický hormón vplýva na zdravie ženy?

Levonorgestrel je forma progestínu, ktorá je v HAK obsiahnutá najčastejšie. Keď ho žena berie, tak necíti nič nezvyčajné, ale keď ho vysadí, môže pociťovať zvýšenú hladinu testosterónu, zvýšený rast ochlpenia, intenzívnejšie vypadávanie vlasov, môže mať mastnejšiu pokožku a horšie akné. Levonorgestrel zasahuje do mechanizmu tvorby progesterónu a testosterónu v tele. Pri dlhodobom užívaní je vedľajším účinkom levonorgestrelu vznik úzkostí a depresií. Mnoho žien sa môže cítiť naozaj nekomfortne, akoby ich ovládala nejaká neviditeľná sila. Môžu mať nepríjemné zmeny nálad, veľmi závažné psychické poruchy a sklony k sebapoškodzovaniu.

Ďalšou zo zložiek HAK je etinylestradiol, ktorý bol v roku 2003 zaradený medzi humánne karcinogény. Americký národný onkologický ústav (The American Cancer Society) u užívateliek HAK zaznamenal nárast vzniku rakoviny prsníka a maternice. Prečo podľa teba v spoločnosti koluje protichodná informácia o tom, že HAK pôsobí preventívne proti niektorým typom rakoviny?

Prítomnosť karcinogénu v HAK je veľký „prúser”, ktoré sa snažia farmaceutické spoločnosti eliminovať. Keď vyjde nejaká klinická štúdia, treba si okrem výsledkov vždy prečítať aj to, kto ju financuje. Väčšinou výrobca nejakého lieku podporuje aj jeho výskum. Poukazuje to podľa mňa na to, že veda si v službách farmácie začína sama kopať hrob. Namiesto toho, aby sa zlepšovala a bola špičková, tak je žiaľ čoraz viac zapredaná a manipulatívna. Ľudia vede prestávajú veriť, pretože vidia, že prezentované výsledky nie sú vždy v súlade s realitou. Poctivá veda, ktorú vykonávajú nezávislé výskumné ústavy a univerzity, býva častokrát zhodená alebo zabanovaná. Na túto tému bol nedávno natočený dokumentárny film The Business of Birth Control.

Česká psychogynekologička, MUDr. Helena Máslová, v rozhovore pre DVTV povedala: „V roku 2012 bola publikovaná štúdia americkej rádiologickej spoločnosti (Radiological Society of North America), ktorá jasne zdokumentovala, že HAK mení limbický systém ženy, t.j. dlhodobá užívateľka začne mať zmeny v bielej hmote vo fornixe – to je tá častica, ktorá je zodpovedná za emocionálne prežívanie. Tieto štrukturálne zmeny v mozgu je možné vidieť vďaka zobrazovacím metódam.“ Dá sa teda aj na základe tejto štúdie povedať, že užívateľky HAK sú náchylnejšie na vznik psychickej poruchy? Pýtam sa preto, lebo viaceré značky HAK zaraďujú depresiu medzi časté vedľajšie účinky.

S pani doktorkou maximálne súhlasím. To, že hormonálna antikoncepcia má dopad na ľudské telo, pretože mení štruktúru mozgu a prispieva ku vzniku depresie, nám hovoria viaceré nezávislé vedecké štúdie (na konci rozhovoru nájdete zoznam niektorých z nich, pozn. red. ). Akonáhle sa v tele niečo štrukturálne mení, tak to má dopad aj na psychiku. Tieto zmeny sa dejú pomaly a nenápadne, prejavia sa po rokoch sústavného brania hormonálnej antikoncepcie. Nikto nás vopred neupozorní na vedľajšie účinky syntetických hormónov. Stávajú sa z nás blázni bez toho, aby sme vedeli prečo.

Okrem spomínanej štúdie z roku 2012 sa štrukturálnym zmenám v mozgu venuje evolučná psychologička, doktorka Sarah E. Hill, ktorej v roku 2019 vyšla kniha This Is Your Brain On Birth Control.

 Veľa sa hovorí o tom, že črevný mikrobióm ovplyvňuje činnosť mozgu. Majú antikoncepčné tabletky nejaký vplyv na mikrobióm ženy?

Hormonálna antikoncepcia narúša tráviaci systém, metabolizmus a zasahuje do iných systémov tela. Zvyšuje výskyt gramnegatívnych baktérií a znižuje vstrebateľnosť živín. Ľudské telo môže zbavovať mikronutrientov (vitamíny skupiny B, vitamín E a C, selén, magnézium, zinok). Ako už vieme, imunita a psychické zdravie nie je len v hlave, ale je hlavne v našom tráviacom systéme. Keď chceme byť psychicky vyrovnané, tak chceme mať dostatok živín, zdravý mikrobióm a funkčné trávenie. Pokiaľ máme tráviace ťažkosti, tak sa nemôžeme cítiť dobre ani po psychickej stránke. Hormonálna antikoncepcia môže meniť nielen stav tráviaceho systému, ale zasahuje aj do psychického zdravia. Črevný mikrobióm je náš druhý mozog. Sme to, čo jeme a čo v nás je.

Ak sa chce žena chrániť pred neželaným otehotnením, môže si zvoliť aj nehormonálny spôsob ochrany. Aké antikoncepčné metódy to sú?

Existuje viacero nehormonálnych možností, ako sa chrániť. Pre dosiahnutie čo najvyššej účinnosti sa odporúča kombinovať aspoň dve rôzne formy. K metódam bariérovej antikoncepcie patrí mužský kondóm, ženský kondóm, pesar, diafragma a antikoncepčná špongia. Ďalšie formy sú spermicídne gély a metódy postavené na zvýšenom povedomí o svojej plodnosti, na poznaní plodných a neplodných dní. Najčastejšia je Symptotermálna metóda (STM) , založená na sledovaní polohy krčka maternice, cervikálneho hlienu a merania bazálnej teploty. Ďalej Billingsova metóda a metóda FEMM (Fertility education and medical management) je tiež o sledovaní cyklu, poznaní vlastného tela a jeho symptónov. S meraním bazálnej teploty nám môžu pomôcť rôzne moderné prístroje, napr. bazálny teplomer na rameno Tempdrop a minipočítače Lady Comp, Daisy alebo Pearly. Najnovšie zariadenie na trhu je Kegg Tech – je to vajíčko, ktoré sleduje zmeny cervikálneho hlienu, vynašla ho Slovenka žijúca v USA. Medzi nehormonálne spôsoby patrí aj medené vnútromaternicové teliesko, podviazanie vaječníkov a vazektómia – tieto posledné tri metódy však už zasahujú do tela.

Na záver nám ešte prezraď, s akými problémami za tebou chodia slovenské a české ženy najčastejšie. Ako im vieš pomôcť? Kde ťa záujemkyne o tvoje služby môžu nájsť?

Moja komunita sa neustále vzdeláva a cieľ mojich klientiek sa postupom času mení. Vekovo sa moja cieľovka pohybuje vo veku 25-40 rokov. V zásade sa problémy, ktoré spolu riešime, dajú rozdeliť do troch kategórií. Ženy, ktoré kvôli nedostatočnému energetickému príjmu alebo po vysadení HAK nemali menštruáciu, ju opäť majú. Ženy, ktoré mali menštruačné problémy a anovulačné cykly, už vedia, čo sa deje s ich telom a sú schopné otehotnieť. Treťou kategóriou sú ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť, hoci majú zdravý cyklus a optimálny energetický príjem – spolu hľadáme príčinu problému. Keď pracujem s klientkou, tak beriem do úvahy celý jej život a životný štýl – stravu, pohyb, menštruačný cyklus, fyzické aj psychické zdravie. Mám k telu celostný prístup, jednotlivé zložky nedokážem od seba oddeliť, pretože spolu súvisia. Cieľom je mať zdravý cyklus a životný štýl, ktorý je pre klientku udržateľný. Nájsť ma môžete na mojom webe bagniari.com, na podcastových platformách a sociálnych sieťach.

Mgr. Katarína Baniariová

Vyštudovala antropológiu na Masarykovej univerzite v Brne. Ako pohybová koučka a výživová poradkyňa pomáha ženám naprávať menštruačné cykly a žiť v súlade s ich ženským telom. Vytvorila online vzdelávací program PREPROGRAMUJ SVOJ CYKLUS®, ktoré pomohol už viac ako 500 ženám obnoviť alebo upraviť menštruačný cyklus. Vedie aj osobné konzultácie s klientkami, motivuje ženy na Instagrame a tvorí podcast Bagniari radio o ženskom zdraví.

Zdroje – vedecké štúdie:

Text: Ivana Kriek

Titulná fotografia: Archív Kataríny Baniariovej / bagniari.com

Tieto rozhovory sú súčasťou činnosti OZ Psychiatria nie je na hlavu. Ak aj vy máte príbeh, s ktorým by ste sa radi podelili, napíšte nám. Ak ste fanúšikmi či fanúšičkami osvety v oblasti duševného zdravia, nezabudnite nás sledovať na Facebooku a Instagrame. Páči sa vám naša činnosť a radi by ste nás finančne podporili? Môžete tak spraviť na našom transparentnom účte. Ďakujeme!

Názory respondentky rozhovoru sa nemusia výlučne stotožňovať s názormi občianskeho združenia.

Teraz najčítanejšie

Psychiatria nie je na hlavu - logo

Psychiatria nie je na hlavu

Cieľom iniciatívy Psychiatria nie je na hlavu je búranie negatívnych mýtov ohľadom psychických ťažkostí. Zároveň snažíme dosiahnuť rovnocenné práva ľudí s psychickými problémami.