Denník N

Kradnutie v súlade so zákonom

Parkovacia politika v Petržalke mala byť ambicióznym projektom, ktorý by po zaregulovaní parkovacích miest prilákal nových investorov pre tvorbu nových parkovacích možností a vytlačil zo zóny autá Nepetržalčanov, respektíve by boli spoplatnené výrazne väčšou sumou než rezidenti.

Ako to už na Slovensku býva, nemohlo sa to zaobísť bez škandálu, tentoraz ihneď na začiatku celého procesu – výberom koncesionára. Súťaž bola plná pochybností, o jedno euro sa obišlo verejné obstarávanie, existujú podozrenia, že podmienky súťaže boli napasované na víťaznú firmu EEI a hlavne, ostatní účastníci z nej boli vylúčení pre nesplnenie podmienok, napr. pre nedostatočné referencie, čo je pri nadnárodných firmách absurdné. A toto všetko je teraz posvätené aj odobrením prokurátora.

Okresná prokuratúra konštatovala, že schválenie koncesnej zmluvy zastupiteľstvom sa viaže len na koncesné zmluvy uzatvorené podľa zákona o verejnom obstarávaní, teda nie na zmluvy mimo režimu tohto zákona.

parkovanie-Petrzalka-prokuratura

Podnet bol podaný aj na Úrad pre verejné obstarávanie. Ten takisto konštatoval, že sa ním nebude zaoberať, pretože zmluva nebola uzatvorená podľa daného zákona.

Krásne. Hlavne že koncesnej zmluve uzatvorenej podľa Obchodného zákonníka predchádzala „súťaž“, ktorá bola tvorená akoby sa súťažilo pri verejnom obstarávaní. Výberová komisia odobrila jediného zostávajúceho uchádzača s nevýhodnou ponukou a po rozhodnutí prokurátora už len konštatujeme, že všetko je tak ako zákon káže.

Ako poslanec miestneho zastupiteľstva v Petržalke sa môžem hlasovaním vyjadriť akurát tak k VZN o ustanovení poplatku za parkovaciu kartu a návrhu prevádzkového poriadku. Aj napriek tomu, že sme boli pri koncesnej zmluve obídení, neschválením VZN by sa nám podarilo celý tento proces zastaviť. Zmluva však ostane v platnosti a môže sa stať, že návrh bude predložený znovu až kým sa neschváli.

Včera som bol na verejnom prerokovaní s obyvateľmi Petržalky, dali jasne najavo čo si o súčasnom návrhu myslia. 27. októbra na mimoriadnom zastupiteľstve budem hlasovať PROTI návrhu VZN. Aj takýto pohľad na pokrivené cesty spravodlivosti ma utvrdzuje v tom, že moja poslanecká práca na župe i v Petržalke má význam.

Teraz najčítanejšie

Ján Karman

Každá zastavená zlodejina ma utvrdí v tom, že vstúpiť do politiky malo význam. Držím sa hesla "začať treba od seba" a pokým bude stáť pri mne rodina, budem svoj čas venovať krajine, v ktorej pracujem a žijem. Som poslancom mesta Bratislava i mestskej časti Bratislava-Petržalka Dobrá karma PRE Petržalku